Zgodnie z decyzją sędziów Unii Europejskiej otyłość stała się rodzajem inwalidztwa. Decyzja taka zapadła po rozpatrzeniu przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości skargi złożonej przez duńskiego opiekuna do dzieci, który został zwolniona z pracy z powodu otyłości.

_______________________________________________________________________________________________________________

Trybunał stwierdził, że otyłość jako czynnik ograniczający pełną efektywność w pracy powinna zostać uznana za jeden z rodzajów kalectwa. Karsten Kaltoft, ważący 160 kilogramów, od 15 lat walczy ze swoim byłym pracodawcą, który go zwolnił. Urząd miasta, który zatrudniał mężczyznę, tłumacz jednak, że z powodu mniejszej ilości dzieci jakie przyszły na świat wiele opiekunek do dzieci straciło swoją pracę w tym także Karsten. Mimo tłumaczeń urzędników Kaltoft uważał jednak, że został zwolniony z powodu swojej wagi. Na początku tego roku BBC donosiło, że Duńczyk był tak otyły, że nie potrafił się schylić aby pomóc dzieciom w zawiązaniu sznurówek. Kaltoft broni się jednak twierdząc, że to nie jest żaden problem, bo on bawi się z dziećmi siedząc na podłodze. Mężczyzna dodał także, że nie czuje się inwalidą i że nie jest w porządku zwalniać pracownika z pracy tylko z tego powodu, że jest otyły.

Jane Deville Almond, szefowa British Obesity Society, komentując całą sprawę stwierdziła jednak, że otyłość nie powinna być klasyfikowana jako rodzaj inwalidztwa. „Poważnym minusem tego orzeczenia może być to, że niestety pracodawcy zaczną twierdzić, że nie mają odpowiednio szerokich siedzeń, że nie mają odpowiednich stołów czy też przestrzeni parkingowej, z której mogliby skorzystać ludzie otyli. Sądzę, że to sprawi, że sytuacja osób otyłych się pogorszy” – stwierdziła Almond. „Źle się stało, że wmawia się ludziom, że nie mają kontroli nad swoją kondycją fizyczną. Zamiast tego powinno się promować dobre zachowania” – zakończyła swoją wypowiedź szefowa Brytyjskiego Towarzystwa Otyłości.

Całą sprawę nieco inaczej widzi Paul Callaghan, szef działu prawa pracy w międzynarodowej firmie Taylor Wessing, zdaniem którego obecne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości nie spowoduje zmiany prawa w Wielkiej Brytanii i nie stwierdza, że otyłość to rodzaj inwalidztwa.. „Europejski Trybunał Sprawiedliwości nie stwierdził, że otyłość sama w sobie jest inwalidztwem. Oświadczył jednak, że jej skutki mogą być traktowane jako takie” – twierdził prawnik wyjaśniając orzeczenie sądu.

Źródło | Informacje 24

info24_logo

Sharing is caring!