Nie zgadniesz! Czego żałują 65-latkowie?

Amerykański profesor Karl Pillemer zapytał osoby po 65. roku życia czego najbardziej żałują w swoim życiu. Takich odpowiedzi się nie spodziewał.

Naukowiec stworzył „Legacy Project” w 2004 roku i poprosił 1500 Amerykanów powyżej 65. roku życia o zdradzenie mu najważniejszych lekcji z ich życia. W swojej książce „30 Lessons for Living” nazwał ich „ekspertami”, z uwagi na ich wiedzę i doświadczenie życiowe.

Profesor chciał sprawdzić, jak pokolenie, które doświadczyło największych strat, dramatycznych wydarzeń historycznych oraz wielu chorób może być najszczęśliwszym. Zdobytą wiedzę chciał przekazać następnym pokoleniom. Spodziewał się, że ludzie mogli żałować takich rzeczy jak romanse, nieudane przedsięwzięcia lub uzależnienia. Odpowiedzi uczestników projektu były zbliżone – większość żałowała marnowania swego czasu na zmartwienia.

Kilka lat temu Pillemer spotkał 90-letnią June Driscoll, pracownicę domu opieki, której słowa zainspirowały go do przeprowadzenia badania. – To mój obowiązek, aby być dzisiaj możliwie najszczęśliwszą osobą – powiedziała mu Driscoll. Według uczestników projektu, czas jest jedną z najcenniejszych wartości w życiu człowieka, a marnowanie go na zamartwianie się czymś, co się nigdy nie wydarzyło lub czymś, nad czym nie mamy kontroli jest ich zdaniem niewybaczalne.

Zdaniem naukowców, martwimy się tym co może, ale nie musi się przytrafić nam, albo naszym bliskim. Zamiast marnować czas na coś, co nas bezpośrednio nie dotyczy, warto by było skupić całą swoją uwagę na konkretach. – Z zamartwiania się nigdy nic dobrego nie wychodzi, na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Skupmy się na tu i teraz, a zadania długoterminowe pozostawmy na przyszłość  –radzi 102-letnia Eleanor Madison. – Przygotuj się na swoje problemy, postaraj się je najpierw zrozumieć – mówi z kolei 74-letni Joshua Bateman.

– Pracuj nad zaakceptowaniem tego co się dzieje w twoim życiu, czasami trzeba po prostu odpuścić i iść dalej – radzi 99-letnia zakonnica, siostra Clare.

Karl Pillemer jest profesorem rozwoju osobistego (ang. Human Development) na Cornell University w Nowym Yorku oraz założycielem i dyrektorem Instytutu Cornell ds. badań nad starzeniem się i autorem książki „30 lekcji życia: Rady najmądrzejszych Amerykanów” (ang. 30 Lessons for Living: Advice from the Wisest Americans).

(olz) | Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA