Ze zmarszczkami jej do twarzy

O 80-letniej Helenie Norowicz zrobiło się głośno na początku tego roku, kiedy to emerytowana aktorka zgodziła się zostać modelką. – Zaakceptowałam udział w sesjach, bo uważałam, że w wielu dziedzinach życia ludzie starsi są eliminowani, a czasem sami się eliminują – twierdzi. O początkach swojej kariery, rozdartej duszy po przejściu na emeryturę i przełamywaniu barier rozmawiała z Anną Paprzycką.

Helena Norowicz_ Fot. Katarzyna Ladczuk

Helena Norowicz | Fot. Katarzyna Ladczuk

Przez bardzo długi czas była pani związana z Teatrem Klasycznym w Warszawie, potem z Teatrem Studio. To jednak nie aktorstwo było pani pierwszą miłością, prawda?
– Prawda. Proponuję jednak cofnąć się w czasie. Urodziłam się na kresach. Dla nas wojna zaczęła się 17 września 1939 roku. Wojska radzieckie wkroczyły na nasze ziemie. Nie miałam jeszcze ukończonych pięciu lat, ale co nieco z tego okresu pamiętam. Wojska radzieckie zostały wyparte przez wojska niemieckie, potem niemieckie zostały wyparte przez radzieckie i na naszych ziemiach nastała Białoruś. Rodzice mieli do wyboru: wyrzec się obywatelstwa polskiego i pozostać na swoich ziemiach rodzinnych, albo wyjechać do Polski na ziemie odzyskane. Podjęli decyzję – wyjeżdżamy. I tak prawie po trzech miesiącach tułaczki w wagonie bydlęcym dotarliśmy do Koszalina. W Koszalinie mieszkałam do matury. W latach szkolnych moją pasją był sport: biegi średniodystansowe, gimnastyka i siatkówka. Ale uczestniczyłam też w przedstawieniach szkolnych, recytowałam wiersze na różnych uroczystościach. Tak było do matury. Po maturze zdecydowałam się na studia w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Wysłałam dokumenty i czekałam na zawiadomienie o terminie egzaminów wstępnych. W tym czasie brałam udział w spartakiadzie szkół ogólnokształcących we Wrocławiu. Przebywałam ponad trzy tygodnie poza domem. A kiedy wróciłam do domu, okazało się niestety, że termin egzaminów minął. Byłam zrozpaczona. Szansa na rozpoczęcie studiów przepadła. Wyjechałam do mojej siostry, która mieszkała wówczas we Wrocławiu.

Kiedy złapała pani scenicznego bakcyla? Czy pamięta pani emocje z pierwszego spektaklu?
– Bakcyla, jak to pani określa, połknęłam chodząc do teatrów we Wrocławiu. Teatry wrocławskie miały ciekawy repertuar i znakomitych aktorów. Najbardziej lubiłam chodzić do Teatru Polskiego. Nie oglądałam przedstawień – pochłaniałam je. Myślałam sobie: jak by to było cudownie pracować w tak magicznym miejscu, jakim jest teatr. Pragnienia pozostawały w sferze marzeń. Pewnego razu, czytając plakat zapowiadający nowy spektakl, zobaczyłam ogłoszenie informujące o rekrutacji do Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi. Bez chwili wahania postanowiłam uczestniczyć w tych rekrutacjach. Były one trzyetapowe. Przeszłam pomyślnie przez wszystkie etapy, a po czterech latach zostałam absolwentką PWST w Łodzi. Rektorem łódzkiej szkoły był Emil Chaberski – urodzony pedagog, świetny reżyser, a zarazem dyrektor trzech scen warszawskich: Teatru Klasycznego, Teatru Rozmaitości i Sceny Młodzieżowej. Te trzy sceny wymagały dużego zespołu aktorskiego. Dyrektor Chaberski zaproponował angaż kilku osobom z naszego roku. I tak znalazłam się w Teatrze Klasycznym.

Jak wspomina pani pracę w Teatrze Klasycznym? Którą rolę upodobała sobie najbardziej? Czy była jakaś, do której przez dłuższy czas nie mogła się pani przekonać?
– Był to dla mnie bardzo dobry okres. Grałam dużo – role główne i epizody. Najbardziej lubiłam rolę Estery z „Nocy królewskich” autorstwa Anatola Sterna. Z rozrzewnieniem wspominam postać Nu ze sztuki science fiction pt. „Latające talerze”. Nu była dziewczyną z kosmosu. Zakochała się w chłopcu z Ziemi, ale musiała wracać w kosmos i do dziś tam pewnie krąży. Nie miałam problemów z rolami. Każda nowa rola była nowym wyzwaniem. A ja lubię pokonywać wyzwania.

W 1972 roku zaczęła pani współpracę z Teatrem Studio Józefa Szajny. Jak wspomina pani ten czas?
– W 1972 roku znika nazwa Teatr Klasyczny. Józef Szajna, znakomity malarz i wizjoner, tworzy Teatr Studio. Jest to nowy rozdział w dziejach teatru i w moim życiu zawodowym. Byłam zafascynowana tym, co działo się na scenie i tym, czego Józef Szajna oczekiwał od zespołu aktorskiego. Byliśmy twórcami nowego teatru, który odchodził od naturalizmu i realizmu. Wdzięczna jestem losowi, że dane mi było pracować z Józefem Szajną. Nowe wyzwania i podróże po świecie. W latach siedemdziesiątych mieliśmy przedsmak tego, co dziś jest czymś naturalnym.

W wieku 67 lat zdecydowała się pani odejść na emeryturę. Teatralne deski zamieniła na łono natury i ciężką pracę na działce. Jak wspomina pani ten okres swojego życia? Łatwo było się przestawić?
– Nie zdecydowałam się. Zdecydowano za mnie. Było mi smutno i źle. Ciężka praca na działce była zagłuszaniem tęsknoty za tym, co odeszło.

W 2010 roku wcieliła się pani w rolę ciotki Róży w filmie „Matka Teresa od kotów” (reż. Paweł Sala). W późniejszym czasie można było panią również zobaczyć w kilku serialach. Czasami mam wrażenie, że niektórzy aktorzy nie potrafią żyć bez kurtyny, że gra jest dla nich pasją, która przenika do szpiku kości. Pokarmem dla duszy, czymś, bez czego nie można żyć. Zgodzi się pani ze mną?
– Zgadzam się z panią. Bardzo trafnie to pani ujęła.

Dlaczego zdecydowała się pani na współpracę z BOHOBOCO i Nenukko? Jak to się wszystko zaczęło?
– Jestem skłonna twierdzić, że czasami przypadek jest kowalem naszego losu. Koleżanka zrobiła mi serię zdjęć i umieściła je na swojej stronie internetowej. Podpisała to następująco: „Helena Norowicz – aktorka niewykorzystana”. Projektanci z BOHOBOCO i projektantka z Nenukko poszukiwali osoby w dojrzałym wieku do prezentacji ich projektów. Trafili do autorki zdjęć, a przez nią do mnie. Zaakceptowałam udział w sesjach, bo uważałam, że w wielu dziedzinach życia ludzie starsi są eliminowani, a czasem sami się eliminują z aktywnego uczestnictwa w różnych przedsięwzięciach.

Jak czuła się pani w roli modelki? Podobno patrzyła pani „w obiektyw bez pokory – jak przystało na indywidualistkę. Jak przystało na kogoś, kto całe życie przeżył po swojemu“. Co było w sesjach najtrudniejsze? Czy coś panią zaskoczyło?
– Potraktowałam to jako zadanie aktorskie. Modelką nie jestem, więc muszę wczuć się w rolę i zagrać modelkę. Praca modelki jest trudna, wymaga dobrej kondycji fizycznej. Stanie bez ruchu w odpowiedniej pozie z uśmiechem na twarzy jest wyczerpujące.

Czy w pewnym wieku „czegoś już nie wypada”? W jakim projekcie nie wzięłaby pani już udziału?
– W każdym wieku są rzeczy, których nie wypada i nie należy robić. Nie wzięłabym udziału w projekcie kolidującym z moim poczuciem dobrego smaku.

Można stwierdzić, że powoli staje się pani symbolem odwagi, łamania stereotypów. Pomaga w uświadamianiu, że życie nie kończy się po siedemdziesiątce, że wyznacznikiem „starości” nie jest wiek, a postrzeganie samego siebie. Patrząc na panią, mam ochotę stwierdzić, że coś takiego jak „starość” w ogóle nie istnieje. Ma pani błysk w oku, którego mógłby pozazdrościć niejeden trzydziestolatek. Jak pani myśli, dlaczego jedni zachowują tą witalność, a inni pozwalają sobie zgnuśnieć?
– Zapewniam panią, że coś takiego jak „starość” istnieje. I wcześniej czy później zapuka do naszych drzwi. Od nas zależy, czy te drzwi będą otwarte szeroko, czy tylko leciutko uchylone. Spotkanie ze starością zawsze będziemy odkładać do jutra. Pogoda ducha, przyjaźń i serdeczność pomagają nam walczyć z abnegacją i gnuśnością, otwierają nas na drugiego człowieka. I to jest moja recepta na życie.

Źródło | goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

INFORMACJE I BIZNES

Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Brytyjska Izba Gmin nie będzie dziś głosować ws. nowej umowy o warunkach brexitu. To oznacza, że zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson zapewne będzie musiał poprosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r.

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!