Służby w Stambule zatrzymały trzech brytyjskich nastolatków planujących przekroczenie granicy z Syrią, by przyłączyć się do bojowników dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) – poinformowały w niedzielę tureckie władze.

______________________________________________________________________________________________________________________

Dwaj nastolatkowie w wieku 17 lat z północno-zachodniej części Londynu i jeden 19-latek zostali zatrzymani w piątek; obecnie trwają rozmowy z brytyjskimi władzami w celu ich deportacji – dowiedziała się agencja Reutera.

Policja w Londynie została już wcześniej poinformowana, że dwaj 17-letni chłopcy zaginęli i najprawdopodobniej podróżują do Syrii. Ustalono, że podróżują w towarzystwie 19-latka. Informacje o trójce nastolatków przekazano następnie służbom tureckim.

W lutym trzy młode Brytyjki wjechały do Turcji; uważa się, że udało im się przedostać stamtąd do Syrii i dołączyć do IS. W czwartek szef tureckiego MSZ Mewlut Cavusoglu powiedział, że w przekroczeniu granicy dziewczynom pomógł szpieg pracujący dla jednego z krajów należących do dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji walczącej z IS.

Państwo Islamskie kontroluje znaczne obszary w Iraku i sąsiedniej Syrii, a jego szeregi zasiliło dotąd tysiące zagranicznych bojowników.

Turcja była krytykowana za niedostateczne kontrolowanie swej południowo-wschodniej granicy, z kolei władze w Ankarze oskarżają kraje europejskie za dopuszczanie do wyjazdów potencjalnych dżihadystów.

Źródło | Cooltura za PAP

cooltura_logo_150

Sharing is caring!