Zaskakująca decyzja! Bruksela chce wiz dla Amerykanów i Kanadyjczyków

Sprawa w gruncie rzeczy jest dziwna, bowiem Komisja Europejska próbuje ustalić, jak postąpić wobec krajów, które wymagają wiz od obywateli państw UE, choć same są objęte przez Unię ruchem bezwizowym. Chodzi przede wszystkim o Stany Zjednoczone.

„Naszym celem jest uzyskanie pełnej wzajemności w kwestiach wizowych od naszych strategicznych partnerów dla wszystkich obywateli UE. Konstruktywnie pracujemy nad tym, by ten cel osiągnąć” – wyjaśniła w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że niektóre kraje europejskie takie jak Polska, Chorwacja, Bułgaria, Rumunia, Cypr, potrzebują wiz do Stanów Zjednoczonych.

Jak wyjaśniła Andreewa, unijne rozporządzenie o wzajemności wizowej zobowiązuje KE do zaproponowania tymczasowego zawieszenia ruchu bezwizowego na 12 miesięcy dla obywateli wszystkich tych krajów, które nadal wymagają wiz od obywateli UE. Musi to nastąpić 24 miesiące po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE notyfikacji o braku wzajemności wizowej ze strony tych państw.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem, które zmieniono w grudniu 2013 r., Komisja Europejska powinna przyjąć po 12 kwietnia tzw. akt delegowany zawieszający na 12 miesięcy ruch bezwizowy dla obywateli USA oraz Kanady, które wciąż wymagają wiz od obywateli niektórych państw UE. Akt delegowany może wejść w życie, jeżeli w ciągu czterech miesięcy Rada UE (rządy państw członkowskich) albo Parlament Europejski nie wyrażą sprzeciwu. Nie dotyczyłby on Wielkiej Brytanii i Irlandii, które mają wyjątki od unijnych zasad w tej dziedzinie.

OM | Open Magazyn.pl
Źródło | na podstawie PAP

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

STYL I KULTURA