Zamknięcie samozatrudnienia w Wielkiej Brytanii

Pani Marta z Peterborough pisze: „Planuję powrót do Polski i w związku z tym również zamknięcie działalności w UK. Proszę mi doradzić, jak to najlepiej zrobić.”

Parę dni temu na Emito.net pojawił się artykuł na temat ogłaszania bankructwa w UK. Inaczej jednak wygląda w UK sytuacja osób prowadzących duże spółki, a inaczej tych samozatrudnionych. Nie zawsze też zamykaniu własnej działalności muszą towarzyszyć nadzwyczajne okoliczności – czasem po prostu tak układa się życie.

Jeśli decydujemy się zakończyć wlasną dzialalność, najwygodniej powiadomić o tym brytyjską skarbówkę (HMRC) przez wypełnienie specjalnego formularza online:

Cease Trading

Zajmuje to z reguły ok. 5 minut, bez konieczności wychodzenia z domu czy dzwonienia gdziekolwiek.

Formularz składa się z trzech głównych sekcji, z których wypełnić wystarczy tylko pierwszą i trzecią – druga sekcja jest dla księgowych (agentów podatkowych), którzy wypełniają formularz w imieniu klienta – podatnika.

1. Najpierw trzeba podać swój email.

2. Następnie należy wypełnić sekcję SELF-EMPLOYED w następujący sposób:

 • zaznaczyć pierwszy kwadracik – deklarując, że nie jest się już samozatrudnionym, że kończymy samozatrudnienie;
 • wpisać datę zakończenia samozatrudnienia;
 • podać swój numer UTR – dziesięciocyfrowy Unique Tax Reference, nadany przez HMRC przy rejestracji samozatrudnienia, a który znajdziemy na każdej swojej korespondencji z HMRC w sprawie samozatrudnienia;>/li>
 • podać swój numer NIN;
 • podać swój tytuł grzecznościowy (Mrs w przypadku mężatki, Miss w przypadku panny lub Ms – uniwersalny tytuł dla kobiety, nie podający jej stanu cywilnego. Mężczyzna musi wpisać Mr);
 • imię/imiona;
 • nazwisko;
 • data urodzenia;
 • aktualny adres i data, od kiedy mieszka Pani pod tym adresem (dzień, miesiąc, rok);
 • poprzedni adres;
 • numer telefonu kontaktowego;
 • typ biznesu – opis, czym się Pani zajmowała;
 • w przypadku niedawnej zmiany nazwiska – trzeba również podać poprzednie nazwisko.

3. Następnie należy ominąć dział dla agentów – AUTHORISED AGENTS

4. Kolejna sekcja to DECLARATION. W niej trzeba:

 • podać imię i nazwisko osoby wypełniającej (Pani imię i nazwisko);
 • podać, za kogo jest ten formularz wypełniany (wpisać: Self-Employed);l
 • kliknąć kwadracik, potwierdzając zgodność podanych danych ze stanem faktycznym;
 • wpisać datę wypełnienia formularza.

5. Później czeka nas wciśnięcie przycisku NEXT i sprawdzenie poprawności podanych danych.

I to tyle, jeśli chodzi o samą procedurę zamykania działalności.

Należy jednak pamiętać, że i tak trzeba się będzie rozliczyć za rok podatkowy 2015-2016, wypełniając formularz Self Assessment (najwcześniej 6 kwietnia 2016 r., a najpóźniej – w przypadku rozliczenia online – do 31 stycznia 2017 r. ). Do 31 stycznia 2017 r. trzeba będzie także zapłacić należny podatek i składki National Insurance.

Opracowanie:

Polish Matters Consulting Ltd.
Tel. 01670 33 65 44
office@polmc.com

Twoj Sukces_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!