Zamiast szkolenia – klocki lub planszówka

Czy standardowa formuła szkoleń dla specjalistów i menedżerów już się wyczerpała? Możliwe, że tak. Firmy coraz częściej decydują się na wzmacnianie wiedzy swoich pracowników poprzez kreatywną zabawę, która pozwoli nie tylko zrozumieć, ale i poczuć istotę omawianych problemów.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Warsztaty w gronie ośmiu osób. Trzy z nich szukają odpowiedzi na pytania zadane przez trenera, następne trzy czują, że temat już jest pod kontrolą, mogą więc zająć się zaległymi mailami. Pozostałe dwie może coś by od siebie dodały, ale właściwie po co, skoro pierwsza trójka tak dobrze sobie radzi. Czy brzmi to znajomo?

Dobra wiadomość jest taka, że warsztaty dla menedżerów i specjalistów nie muszą wcale tak wyglądać. Istnieją sprawdzone sposoby, które pozwalają skutecznie zaangażować we wspólną pracę wszystkich uczestników zajęć. I to nie przez jakąkolwiek formę przymusu, ale dzięki formule, która sprawia, że to raczej sprawdzanie maili byłoby stratą czasu w porównaniu z interesującą zabawą. Tak – zabawą! Bowiem zasada, zgodnie z którą człowiek najwięcej uczy się przez zabawę, dotyczy tak samo dzieci, jak i dorosłych.

Menedżerowie bawią się klockami

Ciekawym przykładem mogą być zajęcia dla menedżerów, podczas których wykorzystywane są klocki Lego. Warsztaty prowadzone przez certyfikowanych trenerów posługujących się techniką Lego Serious Play pozwalają skutecznie, choć zarazem na wesoło, wybić uczestników z utartych schematów.

W ramach warsztatów uczestnicy pracują nad rozwiązaniem określonego problemu biznesowego. Zadanie jest zupełnie poważne, ale do jego rozwiązania używa się zestawów klocków, dzięki czemu skomplikowane sprawy można przedstawić w bardzo przystępnej formie. Uczestnicy, pod okiem prowadzącego spotkanie facylitatora, tworzą własne, trójwymiarowe modele. A ponieważ człowiek co do zasady utożsamia się z tym, co jest dziełem jego własnych rąk, uczestnicy analizują omawiane zagadnienia głębiej niż zwykle. Stworzony model staje się podstawą do dyskusji, wymiany doświadczeń, a finalnie do rozwiązania problemu czy też zbudowania strategii.

– Podczas warsztatu Lego Serious Play (LSP) każda osoba, nawet ta najmniej małomówna i skryta, ma możliwość przedstawienia swoich pomysłów i uwag. Formuła oparta na klockach i wyrażanych za ich pomocą metaforach wzmacnia poczucie komfortu i bezpieczeństwa nawet podczas pracy nad trudnymi zagadnieniami – mówi Piotr Ślęczka, partner w firmie doradczej WNCL, która realizuje warsztaty z wykorzystaniem tej techniki. – LSP nadaje każdemu uczestnikowi taką samą rangę, a także takie same prawa i obowiązki w całym procesie wypracowania rozwiązań. Finalny efekt jest zawsze zbiorem indywidualnych, ale uzgodnionych ze wszystkimi pomysłów i idei – podkreśla.

Za pomocą LSP możliwe jest diagnozowanie i rozwiązywanie rozmaitych problemów zespołów, działów a nawet całych organizacji. Możliwe jest także wypracowywanie zupełnie nowych rozwiązań. Dzieje się tak, ponieważ podczas warsztatów z wykorzystaniem klocków można wykroczyć poza utarte schematy i spojrzeć na problemy w nowy, kreatywny sposób. Co istotne, dyskusje nad stworzonymi modelami znacznie poprawiają komunikację między uczestnikami – zazwyczaj reprezentującymi jedną firmę. W efekcie, taka „zabawa” klockami może przynieść mnóstwo korzyści zarówno samym menedżerom, jak i przedsiębiorstwom, które reprezentują.

– Warsztaty tego typu przynoszą bardzo szybkie efekty, ponieważ ich uczestnicy z dużym zaangażowaniem dążą do wdrożenia wypracowanych rozwiązań, traktując je jako własne – zauważa Anna Grzywaczyk, dyrektor ds. projektów w firmie WNCL.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Zabezpieczenie to podstawa.

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

PRACA DLA CIEBIE

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

DOBRE BIURO

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Specjaliści HR grają w planszówki

Wiedzę i kompetencje zdobywać można także poprzez grę planszową. W takiej właśnie formule odbywają się zajęcia dla specjalistów human resources (HR) oraz menedżerów, którzy zarządzają zespołami. Gra o nazwie Bottom Line przeprowadzana jest w formie warsztatów, podczas których uczestnicy – podzieleni na zespoły, zarządzają wirtualną firmą, która przechodzi przez szereg trudnych sytuacji biznesowych. Wygrywa ta drużyna, której decyzje w obszarze HR najlepiej wpłyną na wyniki finansowe tej firmy.

Tak jak w przypadku LSP uczestnicy otrzymują do dyspozycji zestawy klocków, tak w przypadku Bottom Line, dostają do rąk pionki, karty decyzji, karty negocjacji, żetony, arkusze decyzji oraz kalkulatory.

Co odróżnia rozegranie takiej „planszówki” od typowego szkolenia? Przede wszystkim formuła takiego spotkania znacznie bardziej angażuje pracowników. Jest to rodzaj symulacji, w ramach której poszczególne osoby podejmują bardzo odpowiedzialne decyzje dotyczące przedsiębiorstwa, a zarazem o wiele szybciej niż w rzeczywistym świecie, dowiadują się o możliwych skutkach dokonanych posunięć. Na szczęście inaczej niż w prawdziwym życiu, decyzje te są podejmowane w bezpiecznych warunkach i uczestnicy mogą przetestować różne, często skrajne scenariusze.

– Dzięki uczestnictwie w grze pracownicy i menedżerowie dostają do rąk mocny oręż. Po dwóch dniach szkolenia połączonego z kreatywną zabawą, wiedzą jakich argumentów używać, by np. przekonać zarząd do podjęcia odpowiednich decyzji w obszarze zarządzania ludźmi. Tak unikalną wiedzę trudno byłoby zdobyć poprzez uczestnictwo w tradycyjnych szkoleniach – mówi Anna Grzywaczyk.

Uczestnicząc w grze, menedżerowie oraz pracownicy działów HR od praktycznej strony poznają zasady funkcjonowania biznesu oraz związków pomiędzy decyzjami w obszarze HR a powodzeniem przedsiębiorstwa na rynku. Np. przekonują się, że pozornie błaha i neutralna decyzja może wywołać niezadowolenie pracowników i przynieść skutki znacznie kosztowniejsze niż oszczędności, jakie miała przynieść.

Warto przy tym zauważyć, że na żadnym etapie gracze nie są oceniani indywidualnie. W trakcie dyskusji wszyscy razem zastanawiają się jakie decyzje podjął dany zespół i dlaczego najlepsze rezultaty przyniosła wybrana strategia.

Efekt? Większe zaangażowanie!

Tym, co łączy ze sobą warsztaty wykorzystujące technikę LSP oraz grę Bottom Line jest zaangażowanie uczestników – znacznie większe niż w przypadku typowych warsztatów, a tym bardziej w porównaniu ze szkoleniem przeprowadzonym w formie wykładu.

Historia opowiedziana podczas zajęć – czy to w formie modelu z klocków, czy poprzez grę planszową – pozwala pracownikom mocniej utożsamić się z wypracowywanymi rozwiązaniami, a przez to mocniej zaangażować ich w procesy zmian w przedsiębiorstwie.

Wysoki poziom koncentracji podczas warsztatów daje duże szanse na to, że menedżer lub specjalista po zakończeniu zajęć nie powróci do starych i nieefektywnych rozwiązań, ale zechce jak najszybciej wypróbować nową wiedzę w praktyce.

Autor | Marcin Pietraszek

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

DOBRE BIURO

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
PRACA DLA CIEBIE

Grupa “Profit Tree”, najczęściej wybierany broker finansowy wśród Polaków w Wielkiej Brytanii ogłasza rekrutację.

– konsultant/sprzedawca
– doradca finansowy i kredytów hipotecznych
(na terenie: cała Szkocja a także Londyn, Birmingham, Luton, Chetham, Southampton, Hull, Blackburn oraz okolice wspomnianych miast)

Wymagania:

» Niekaralność
» Uczciwe podejście do klienta i biznesu
» Język angielski nie jest konieczny ze względu na to, że większość naszych klientów jest z Polski lecz będzie dodatkowym atutem wysoki poziom motywacji do pracy oraz samodyscypliny komunikatywność i łatwość nawiązywania kontaktów interpersonalnych. Mile widziane doświadczenie w sprzedaży ubezpieczeń, inwestycji, itp.

Oferujemy:

» Profesjonalny rozwój poprzez bezpłatny program szkoleń. » Indywidualna ścieżka kariery. » Elastyczne godziny pracy. » Nielimitowane zarobki, których wysokość uzależniona jest od stopnia zaangażowania.

» Chcesz zmienić ścieżkę swojej kariery i spróbować czegoś nowego?
» Chcesz się rozwijać, ale nikt wcześniej nie dawał Ci szansy?
» Masz dużo motywacji, aby zmienić coś w swoim życiu?
» To ogłoszenie jest właśnie dla Ciebie!

Osoby zainteresowane proszę o przesłanie CV lub kontakt telefoniczny:

Damian Bilinski
tel. 0737 6113 696
email: damian.bilinski@profittree.co.uk

profittree-finance_logo

Profit Tree Ltd
GLASGOW 33 Dalmarnock Rd
G40 4AA Profit Tree Biuro 104

Profit Tree Finance Limited – Company No. 0739547 Address: 26 Kilburn Place, Providence House, London, NW6 4QD, United Kingdom
Authorized and regulated by Financial Services Authority registration No. 553266
Registered under the Data Protection Act 1998 registration No. Z2824382
Tel. 0207 1833 604
office@profittreefinance.co.uk
www.ProfitTreeFinance.co.uk

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA