Zabłąkana kula śmiertelnie trafiła w głowę Polki

Sprawa bez precedensu: za morderstwo Magdy dostał dożywocie, mimo że to nie jego kula pozbawiła ją życia. Znalazła się w złym miejscu i o niewłaściwym czasie – to zdanie padnie wiele razy w trakcie śledztwa, a potem podczas długiego, trójinstancyjnego procesu i chyba najlepiej ujmuje istotę całego zdarzenia.

DOBRE BIURO
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta.

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
ODSZKODOWANIA

Jedyna firma na rynku szkockim (mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji) oferująca wizyty domowe jak również auta zastępcze do 24h po wypadku. Operujemy na całym terenie Szkocji, mamy indywidualny kontakt z każdym klientem, który otrzymuje szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące przebiegu całego procesu ubiegania się o rekompensatę. Jesteśmy firmą zobowiązaną do kontaktu z klientem 7dni w tygodniu.

Oferujemy kompleksowy zakres usług takich jak: darmowa fizjoterapia, darmowe auta zastępcze, darmowe holowanie, monitorowane komisje lekarskie, opieka nad klientem podczas całego procesu ubiegania się o rekompensatę.

Mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji (średnio o 40% wyższe odszkodowania w porównaniu do innych firm czy kancelarii), a także najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Jesteśmy firmą własnościową obsługującą kilkuset klientów rocznie. Żaden z naszych klientów nigdy nie był niezadowolony.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie Szkocji!

ZOBACZ TAKŻE!

WYPADEK DROGOWY

Jeżeli brałeś udział w wypadku drogowym i na skutek tego Twój stan zdrowia się pogorszył to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie chodzi tutaj tylko o urazy typu złamana kończyna lub bardzo poważne obrażenia wewnętrzne. Żeby uzyskać odszkodowanie wystarczy odczuwać ból lub dyskomfort. Jeśli na skutek wypadku nie byłeś w stanie pracować, uległy zniszczeniu jakieś przedmioty lub poniosłeś inne straty jesteśmy w stanie odzyskać wszystko co do pensa. Jeżeli kolizja, w której brałeś udział zakończyła się szczęśliwie tylko uszkodzeniem samochodu nie jesteś skazany na swojego ubezpieczyciela i excess w wysokości kilkuset funtów. Jeśli zgłosisz się do naszej firmy naprawimy Twój samochód, a na czas naprawy otrzymasz samochód zastępczy. To wszystko bez czekania i angażowania Twojej firmy ubezpieczeniowej.

WYPADEK W PRACY

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku w pracy z powodu zaniedbań pracodawcy lub bezpośredniej winy jego lub współpracowników masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że za zaniedbanie można uznać brak odzieży ochronnej, brak przeszkolenia pracownika lub źle czy też nie ergonomicznie przygotowane miejsce do pracy. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań aby praca, którą wykonuje dla niego pracownik mogła być wykonana w maksymalnie bezpiecznym środowisku i nie narażała pracownika na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli na skutek wypadku nie jesteś w stanie pracować lub/oraz wymagasz opieki osób trzecich pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty związane z Twoimi stratami oraz kosztami powrotu do zdrowia.

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM

Właściciele sklepów, urzędy, zarządy dróg są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które pod nie podlegają. Niezależnie od tego czy kelner w restauracji oblał Cię wrzątkiem, skręciłeś kostkę w dziurze w chodniku czy przewróciłeś się na rozlanym oleju w sklepie pamiętaj o tym, że masz prawo do uzyskania odszkodowania. Warunkiem jednak jest to, że uszczerbek na zdrowiu nie został spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności lub na skutek Twojej nieuwagi lub brawury.

ZATRUCIE NA WAKACJACH

Jeżeli organizator wczasów all inclusive nie zadbał o odpowiednią jakość jedzenia na skutek czego zatrułeś się, wymiotowałeś lub miałeś biegunkę masz prawo uzyskać odszkodowanie zdrowotne oraz zwrot kosztu wycieczki, wizyt lekarskich itp. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj aby poinformować o tym przedstawiciela biura podróży lub recepcję oraz sporządzić oficjalny raport. Jeżeli zauważysz zwierzęta lub ptaki w pobliżu jedzenia lub co gorsza owady na lub w jedzeniu zrób zdjęcia. Pomoże Ci to później w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania.

NAPRAWY KREDYTOWE

Nasza firma, jako jedna z niewielu oferuje naszym klientom naprawy kredytowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci mogą nie mieć czasu lub chęci czekać na dzień kiedy strona przeciwna wyśle pieniądze na naprawę samochodu. Żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na naprawiony samochód oferujemy naszym klientom naprawy kredytowe. Jak to działa?

1. Instruujemy inżyniera, który sporządza raport uszkodzeń oraz wycenę.
2. Po akceptacji raportu zabieramy samochód do naszego serwisu i zaopatrujemy klienta w samochód zastępczy.
3. Naprawiamy samochód.
4. Zawozimy klientowi naprawiony, wypolerowany i umyty samochód i odbieramy samochód zastępczy.

Tak, to takie proste!

NO WIN – NO FEE

No win – no fee to pewnego rodzaju gwarancja. Jeżeli prawnikowi nie uda się uzyskać odszkodowania dla klienta nie pobiera od niego żadnej opłaty za prowadzenie sprawy. W sytuacji kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i klient otrzyma odszkodowanie prawnik pobiera prowizję w wysokości 25% odszkodowania zdrowotnego. (Należy jednak pamiętać, że prawnik ma prawo wystąpić do klienta o zwrot całości kosztów postępowania jeżeli klient kłamał w celu uzyskania korzyści majątkowej, wypadku nie było lub wypadek był ustawiony. W takiej sytuacji należy również spodziewać się, że strona przeciwna wystąpi o zwrot poniesionych kosztów oraz skieruje sprawę o wyłudzenie do sądu.

Uwaga! Działamy na terenie Anglii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
REZYDENTURA I OBYWATELSTWO

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie całej Wielkiej Brytanii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
BENEFITY

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Miejsce to parking samochodowy nieopodal stacji New Cross na południu Londynu, czas: 2 października 2007 r., około 6 po południu. 26-letnia Magda P. wraca akurat z pracy w lokalnym domu opieki do mieszkania, które wynajmuje z narzeczonym. To zaledwie kilkanaście minut spacerem. W rękach niesie torby z zakupami. Rozmawia przez telefon z Elżbietą, swoją siostrą, która mieszka w Polsce. Pierwsze strzały padają, gdy akurat przechodzi przez parking. Zaniepokojona siostra docieka co się dzieje? Magda odpowiada tylko, żeby zaczekała. To są jej ostatnie słowa. Kolejna kula trafia ją w głowę. Elżbieta w sądzie opowie, jak przez słuchawkę telefonu słyszała upadające torby z zakupami, a potem ostatni oddech Magdy. I kolejne strzały.

Prochy, gangi i pistolety

Wezwana karetka zabiera Magdę do szpitala, ale nie udaje się jej uratować. Lekarze stwierdzają zgon po mniej więcej godzinnej reanimacji. Policja natomiast od razu grodzi miejsce taśmą. Zabezpiecza ślady. Przepytuje świadków. Szybko okazuje się, że chodzi o przypadkowe postrzelenie. Magda dostała się pomiędzy dwie uzbrojone osoby, która zaczęły do siebie strzelać. Technicy wyjęli kilka kul z murów okolicznych budynków. Porachunki. Pewnie poszło o narkotyki – snują hipotezy śledczy, którzy znają doskonale tę cześć miasta i wiedzą, że to przez prochy młodociani strzelają do siebie na ulicy. W tej okolicy to trzeci raz w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Sprawa jest trudna, bo na parkingu nie ma kamer, ale nie beznadziejna. Jeszcze tego samego dnia detektywi ze specjalnej grupy Scotland Yardu zajmującej się przestępstwami z użyciem broni palnej w czarnej społeczności, docierają do świadków. Ustalają, że do nastoletniego chłopaka, który stał oparty o czerwonego vw polo zaczął strzelać inny młody mężczyzna z bandaną na twarzy. Wymiana ognia nie trwała długo, w sumie padło 5-6 strzałów, które nie dosięgły żadnego ze strzelających. Czerwone polo odjechało z piskiem opon. Znikł też mężczyzna z czerwoną chustą na twarzy. Zaledwie kilka godzin później policjanci znajdują porzuconego volkswagena 3 km od zdarzenia.

Śmierć za 100 funtów

Pierwszy z zamieszanych w strzelaninę, 17-letni Armel G. ps. „Toner” wpadł w ręce policji cztery dni później w wyniku rutynowego zatrzymania w Sydenham. „Toner” to lokalny diler. Pochodzi z Sierra Leone, do Londynu przyjechał jako dziecko. Za dnia robił kurs, by zdobyć kwalifikacje na murarza, wieczorami bawił się w młodocianego gangstera. Detektywi maglowali go przez kilka godzin, ale mówił niewiele. Zaprzeczył, aby to on stał za śmiercią Polki. Wskazał znajomego ze szkoły, z którym umówił się tamtego dnia na spłatę długu za narkotyki. Chodziło o nie więcej niż 100 funtów, ale szkolny kolega zamiast pieniędzy wyciągnął broń. To on postrzelił dziewczynę. Technicy potem potwierdzą tę wersję. Kolejny 17-latek wkrótce ląduje w areszcie, tyle że policja, poza zeznaniem „Tonera”, nic na niego nie ma. Nigdy nie zbierze wystarczających dowodów, by postawić mu zarzuty, a on sam do niczego się nie przyzna. Zirytowani detektywi w końcu muszą go wypuścić. W areszcie zostaje tylko Armel G., który nie jest skory do współpracy.

Porzuconą broń, której używał, policja odnajduje kilka dni później. Kaliber 9 mm. Drugi pistolet, ten z którego został oddany śmiertelny strzał, wypłynie dopiero w styczniu następnego roku, ale nie wniesie dużo do sprawy. Żadnych odcisków, DNA, nic co mogłoby połączyć sprawcę z morderstwem Magdy. Mimo to na początku 2008 r. policjanci kierują sprawę do sądu. Prokurator stawia Armelowi G. zarzut współudziału w morderstwie, próbę morderstwa oraz nielegalne posiadanie broni palnej i żąda kary dożywocia.

Zero tolerancji

Proces rusza przed Crown Court w maju 2008 r. Zarówno brytyjskie, jak i polskie media śledzą jego przebieg. G. od początku przyznaje się tylko do posiadania broni. Tłumaczy, że zamierzał ją sprzedać znajomemu, ale został zaatakowany i dlatego jej użył. Pierwszy raz w życiu. Z tym że strzelał w powietrze, chciał tylko wystraszyć napastnika, nie zabić. Stąd zarzut próby morderstwa jest, według jego obrońcy, niewłaściwy. Ale w wersję „Tonera” mało kto wierzy. Prokuratura przedstawia mocne dowody, które nijak się mają do jego oświadczenia. Ponadto opinia publiczna oczekuje wyraźnego sygnału: zero tolerancji dla strzelanin w mieście. Już sam fakt, że na ławę oskarżonych nie udało się policji doprowadzić drugiego z współwinnych, prowokuje mieszkańców do pytań nie tyle o sprawiedliwość, co o ich własne bezpieczeństwo. Zresztą atmosfera wokół procesu jest gęsta i mało kto spodziewa się dla G. innej kary niż dożywocie, mimo że przecież to nie on wystrzelił śmiertelny pocisk.

I właśnie z takim wyrokiem wraca ława przysięgłych 23 czerwca 2008 r. Przysięgli uznali go winnym współudziału w morderstwie, za co otrzymał dożywocie z 20-letnim parolem. Ponadto Armel G. dostał 12 lat więzienia za próbę morderstwa oraz kolejne pięć za posiadanie broni palnej. Wszystkie kary skazany miał odbywać równocześnie.

Intencje

Na tym nie koniec. Obrońca „Tonera” odwołuje się od wyroku. Co ciekawe sąd apelacyjny podzieli jego opinię, twierdząc, że oskarżony rzeczywiście brał udział w strzelaninie w miejscu publicznym, ale nie ma mowy o współudziale, ponieważ działania G. oraz „człowieka w chuście” nie zmierzały do osiągnięcia wspólnego celu. W zasadzie to obaj mieli zupełnie odmienne intencje, dlatego do siebie strzelali. Sąd oczyścił go zatem z zarzutu morderstwa Magdy P., ale podniósł wymiar kary za próbę morderstwa „człowieka w chuście” z 12 do 15 lat.

Sprawa oparła się w końcu o Supreme Court. A ten nie zgodził się z sądem apelacyjnym i 14 grudnia 2011 r. przywrócił wyrok sądu pierwszej instancji. Armel G. trafił na co najmniej 20 lat do więzienia. Policja nigdy oficjalnie nie zakończyła śledztwa przeciw drugiemu strzelcowi, choć mało prawdopodobne, by po tak długim czasie udało im się doprowadzić go przed oblicze Temidy.

W okolicy New Cross regularnie dochodzi do kolejnych strzelanin. Ostatnim razem policja zamknęła jedną z głównych ulic w połowie sierpnia tego roku, gdy nieznany sprawca w kapturze na głowie oddał pięć strzałów. Tym razem nikt nie zginął.

Źródło | Paweł Chojnowski

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

DOBRE BIURO

Poznaj koszyk naszych usług i rozwiąż swój problem razem z nami. Wystarczy skontaktować się z naszą firmą. Opis usług znajduje się poniżej. Zapoznaj się z koszykiem naszych usług i wyślij wiadomość.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!