Z Modlina najtaniej, z Heathrow najszybciej

Wybory prezydenckie pokazują jedynie, jak bardzo zantagonizowane jest społeczeństwo polskie. Jakikolwiek nie byłby ich wynik, wedle tego, co od zawsze deklarowali „prawicowi” i „lewicowi” – wszyscy powinni pakować walizki.

Historia lubi się powtarzać i tym razem zaczyna. Po wyborach w 2005 r., gdy wygrał PiS, szybko się okazało, że nikt na niego nie głosował. Jakimś cudem jednak doszedł do władzy (to jest ironia, a nie chore teorie spiskowe – przyp. autora). Jak to mówią, język nienawiści tak zdominował rządzącą koalicję, że z „nienawiści” już dwa lata później trzeba było rozpisać kolejne wybory, a przeciwnicy PO-lityczni wygrali w cuglach. Cóż, to było tak dawno, że część społeczeństwa zapomniała, dlaczego właściwie głosowała na PO.

Dlatego coraz więcej głosów w internetach zaczęło wychwalać PiS, a winić za wszystko PO.

Pomijam fakt, że niektórzy wręcz robili z siebie kombatantów w temacie wyjazdu za granicę i jak mantrę powtarzali, że musieli wyjechać z kraju. Co do tego, że musieli, nie mam wątpliwości, jedynie przyczyna wyjazdu mnie ciekawi. Bo zaraz po tym, że „musieliśmy wyjechać” pojawia się: „Tusk (względnie PO) zmusił nas do wyjazdu”. Zmusił ich ten Tusk do wyjazdu, bo w Polsce nie mieliby na waciki, a w UK można się urządzić i – mało tego – względnie łatwo można było dostać zasiłki. Niestety część naszych rodaków właśnie tak postrzega bycie obywatelem swojego kraju: państwo ma dać i tyle. Jak mi się nie wiedzie, to znaczy, że skrewiło państwo. Żadnej refleksji, że może to jednak ktoś sam się porwał z motyką na słońce.

Sorry, nie wszyscy muszą być od razu doktorami prawa i lubić budyń. Nie wszyscy muszą być bogaczami, a piszący te słowa nie musi być dziennikarzem. Na razie jednak jest.

Tutaj następuje dygresja. Podczas pierwszej tury wyborów w jednej z komisji wyborczych liczono głosy prawie dwa dni. Komisja była umiejscowiona w polskiej ambasadzie w Westminster. Jeden z mężów zaufania zdążył obdzwonić chyba wszystkich dziennikarzy w UK, żeby się poskarżyć, w jakich warunkach musi ta komisja pracować i że nie zdąży z wynikami. Pomijam już fakt, że ostatecznie list z opowieścią o kopalnianych warunkach pracy nie dotarł nigdzie poza jednym „portalikiem”. Oczywiście pan mąż zaufania działał w dobrej wierze. Jakkolwiek duża nie byłaby liczba kart do policzenia, nie stanowi znowu aż takiej wieży Babel prac biurowych, a jednak dramat był. „Panie mdlały, płakały” i jeszcze inne dantejskie sceny się tam działy. Co świadczy jedynie o tym, że nie wszyscy się nadają do zorganizowanej pracy biurowo-administracyjnej i pracy pod presją. Ale winni oczywiście byli PKW, konsul, Komorowski i zapewne Tusk.

To świadczy tylko o tym, że nie potrafimy pogodzić się z rzeczywistością. Taki na przykład nastolatek, który podchodzi do prezydenta Polski i żali się, że siostra zarabia dwa tysiące i nie ma mieszkania, jest pięknym przykładem, że stare komunistyczne pokolenie nauczyło kolejne, że im się należy.

Margaret Thacher już dawno mówiła o tym, że państwo nie ma swoich pieniędzy. Zatem ten chłopaczek chciał, żeby prezio kupił mu mieszkanie za pieniądze innych. Osobiście wkurza mnie takie życie na czyjś koszt i śmiało mogę powiedzieć, że kto tak czyni z premedytacją, nawet jeśli będzie miał wytatuowane: „Jezde patrioto”, patriotą nie jest, a zwyczajnym cwaniakiem. Jak rapował Hidu: „Ja mam podziemie w sercu, a nie na koszulce”.

Teraz sytuacja jest klarowna. W końcu rządzi PO-PiS. Nasz prezydent – wasz premier. Wiosna wasza – jesień nasza. Na usta aż cisną się takie hasła. Historia, jak wspomniałem na początku felietonu, lubi się powtarzać.

Zaraz po głosowaniu i zwycięstwie smakoszy budyniu nad smakoszami bigosu pojawiło się w sieci mnóstwo tekstów, jak to rzesza Polaków ruszy teraz z kolejną falą emigracji. Nie napiszę którą, bo się już pogubiłem. Jednak jest też inna strona medalu. W drugą stronę powinna być z kolei fala powrotów. Skoro już silnej reprezentacji Polaków mieszkających w UK ziścił się sen i przedstawiciel PiS-u został prezydentem, to nie ma co, tylko wracać. Nie powinni zajmować miejsca tym, którzy znowu będą „musieli wybrać emigrację”. Piję tutaj do jednego z panów działaczy, który jeszcze nie tak dawno – na pewno w ostatniej dziesięciolatce – działał przy wizycie Donalda, a potem przechrzcił się na Jarka. Chociaż… Przepraszam za słowo „przechrzcił”. W sumie to nic się nie zmieniło. Czy PO, czy PiS – jedna mańka. Zmianą byłoby, gdyby wybory na prezydenta wygrał(a) Grodzka… Tak, to byłaby zmiana polityczna. A tak to tylko zmiana przy korycie.

Co ciekawe, wbrew pozorom bigos bardziej smakował w miastach i wśród „wykształconych z dużych ośrodków”. Z kolei budyń miał wzięcie na wsiach i wśród emerytów. Nie wiem, może to jakaś tęsknota? Miastowych do wsi? Nieczytających za literkami? Hm…

Jakkolwiek z radością przywitałem wynik wyborów. W końcu jedna czwarta Polaków wybrała przedstawiciela 85 proc. Polaków. Wynikowo to – jakby nie patrzeć – takie małe JOW-y. Taki mały Grunwald Pawła Kukiza. Walczył, walczył i wywalczył. Po cichu, ukradkiem, ale jednak. Nawet ta mapka z internetów, która pokazuje, jak Polska nam się pięknie podzieliła, świadczy o tym, że wygrały okręgi – w dużej oczywiście przenośni, jeśli weźmie się pod uwagę, że Polska to okręg i w okręgu wygrał Andrzej Sebastian.

A może Bulanda zasługuje na dwóch prezydentów? Może wtedy, mimo że dwie te Polski byłbyby, to „zjednoczone”? I może w końcu zapanowałby święty spokój? Oczywiście „święty” w Polsce Wschodniej. W Polsce zachodniej zapanowałby spokój laicki. Oczywiście…

Piotr Dobroniak | Cooltura

cooltura_logo_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

PAYWALL

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!