Wzrasta zagrożenie wirusem Zika w Europie. Dlaczego?

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła wczoraj, że liczba zakażeń wirusem Zika może wzrosnąć w „sposób znaczący” w nadchodzących miesiącach w częściach świata, które dotychczas nie miały z nim do czynienia, głównie w Europie.

Wraz z nadchodzącym sezonem na komary w Europie „możliwość lokalnej transmisji w powiązaniu z prawdopodobnymi zakażeniami drogą płciową mogą przełożyć się na znaczący wzrost liczby osób zakażonych Ziką i komplikacji” medycznych wywołanych przez wirusa – tłumaczy Marie-Paule Kieny w WHO.

Przypomnijmy

Kilka miesięcy temu stacja BBC poinformowała, że na terenie Wielkiej Brytanii odnotowano pierwsze przypadki bardzo groźnego dla kobiet w ciąży wirusa Zika. U dorosłego człowiek objawy wirusa wydają się być niegroźne –  głownie gorączka, bóle stawów, czerwona wysypka czy zaczerwienione oczy. Jednak wirus Zika jest szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży ponieważ powoduje , że płody nie rozwijają się prawidłowo i rodzą się z niedorozwojem umysłowym a bardzo często także w mikrocefalią (małogłowiem).

„Dzieci z małogłowiem wymagają szczególnej uwagi i będą jej potrzebować całe życie. To dramat, jakiego nie sposób sobie wyobrazić” – tłumaczyła, cytowana przez CNN ekspertka, Angela Rocha.

Wirus dostaje się do ciała człowieka najczęściej przez ukąszenie komara. W sporadycznych wypadkach do zarażenia może także dojść podczas stosunków seksualnych.

Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, w Instytucie Pasteura w stolicy Francji obraduje ponad 600 ekspertów i badaczy na międzynarodowej konferencji poświęconej wirusowi Zika.

„Wraz ze wzrostem temperatur w Europie z nadejściem lata dwa gatunki komara z rodziny Aedes, które są znane z przenoszenia wirusa, zaczną się przemieszczać” – zwróciła uwagę przedstawicielka WHO.

Niestety, pomimo wielu badań naukowcy nie są pewni, jak długo wirus Zika może przetrwać w organizmie człowieka. Naukowcy nie znają również stopnia ryzyka zakażeniem drogą seksualną, choć do tej pory za niemal wyłączne źródło zakażenia uważano komary.

Instytut Pasteura szacuje, że w Brazylii (w której odbędą się już niedługo XXXI Letnie Igrzyska Olimpijskie 2016 w Rio de Janeiro), która jest głównym ogniskiem epidemii, odnotowano ok. 1,5 mln przypadków. Na kontynencie amerykańskim oczekuje się w sumie 3-4 mln przypadków. Przypadki zakażenia stwierdzono też we Francji, Wielkiej Brytanii i sześciu innych krajach Europy.

OM | Open Magazyn.pl

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!