Wysyp kleszczy! Jaki jest genom kleszcza?

Eksperci ostrzegają. W Polsce nastąpił wysyp kleszczy. A że są one niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia, warto zwrócić szczególną uwagę na swoje ciało po przyjściu do domu z leśnego lub wśród zieleni spaceru. Baczną uwagę powinni zwrócić biegacze, bowiem to co najbardziej przyciąga kleszcza do naszego ciała to wydzielany pot.

W lasach i parkach jest coraz więcej kleszczy. Przenoszą niebezpieczne choroby, takie jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Co zrobić, by uniknąć ukąszenia i jak się zachować, gdy zostaniemy ugryzieni? Duża liczba kleszczy, które nagle stały się aktywne, spowodowana jest tym, że temperatura jest coraz wyższa. Wystarczy kilka cieplejszych dni, by te niebezpieczne pajęczaki się przebudziły. Specjalista od szczepień i chorób zakaźnych oraz kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń w Warszawie Paweł Grzesiowski informuje, że to co przyciąga do nas kleszcze, to nasz zapach, a dokładniej – pot. – Kleszcz szuka naszego zapachu – naszego potu i kłuje – przestrzega specjalista. – informuje TVN24

Warto jednak pamiętać, że zakażenia możemy uniknąć. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że aby doszło do zakażenia i zachorowania na jedną z groźnych dla człowieka chorób, takich jak borelioza czy kleszczowe zapalenie opon mózgowych, kleszcz musi być w ciele człowieka przez dłuższy czas. – Kleszcz musi wbić się w skórę i to najczęściej jest skóra goła, nieowłosiona. W związku z tym łatwo zobaczyć tego kleszcza, jeżeli jest już przyczepiony. Jeśli szybko go usuniemy, ryzyko zakażenia jest minimalne. Warto to powiedzieć, że jeżeli kleszcz bytuje na człowieku do 12 godzin, to właściwie ryzyko przeniesienia tej choroby jest minimalne, więc jeżeli szybko usuniemy kleszcza, który wbił nam się w skórę, to zmniejszamy ryzyko zachorowania – wyjaśnia specjalista w rozmowie w Meteo TVN24 

Zsekwencjonowano genom kleszcza

Zsekwencjonowanie genomu kleszcza jeleniego (Ixodes scapularis) powinno pomóc w walce z przenoszonymi przez niego chorobami, w tym z boreliozą- informuje „Nature Communications”.

Trwający 10 lat projekt zrealizował międzynarodowy zespół badawczy (93 autorów z 46 ośrodków) pod kierownictwem naukowców z Purdue University (USA).

Ixodes scapularis jest pierwszym gatunkiem kleszcza, którego genom zsekwencjonowano – badania okazały się trudniejsze niż w przypadku przenoszącego malarię komara, a same kleszcze uważano za mniej groźne. „Ten genom zapoczątkowuje nową erę w badaniach nad kleszczami” – powiedziała główna autorka, prof. Catherine Hill z Purdue University.

Kleszcze przenoszą więcej chorób i pasożytów niż jakikolwiek inny stawonóg, wśród nich wyniszczającą organizm boreliozę, na którą według szacunków Centers for Disease Control zapada rocznie ponad 300 000 Amerykanów (tylko co dziesiąty przypadek zostaje prawidłowo rozpoznany i zgłoszony). Z powodu tych chorób (anaplazmoza, babeszjoza, wirus Powassan, zapalenie mózgu) co roku umierają tysiące ludzi i zwierząt. Aby ssać krew żywiciela, kleszcze przebijają jego skórę i wprowadzają do rany swoją ślinę, która może być zakażona.

Badania dotyczyły zarówno genów, jak i białek, które ułatwiają pasożytowanie i przenoszenie chorób. Powinno to pomóc w opracowaniu nowych leków i szczepionek. Jak się wydaje, aż 20 proc. wszystkich zsekwencjonować genów w genomie kleszczy występuje wyłącznie u tych pajęczaków.

Udało się także lepiej poznać wyjątkowe aspekty biologii kleszcza. Na przykład jego ślina zawiera substancje bakteriobójcze, przeciwbólowe, przeciwkrzepliwe oraz immunosupresyjne, dzięki którym może niepostrzeżenie wysysać krew z żywiciela nawet przez tygodnie. Tych substancji są tysiące (podczas gdy krew komara zawiera ich setki), co umożliwia korzystanie z różnorodnych żywicieli.

Naukowcy zidentyfikowali również geny pozwalające kleszczom wytwarzać nowy pancerzyk podczas żerowania – dzięki czemu mogą się powiększyć nawet stukrotnie, jak również takie, które ułatwiają żywienie się krwią zawierającą duże ilości żelaza (nadmiar żelaza jest trujący).

Kolejna niezwykła cecha kleszczy to enzymy, dzięki którym potrafią unieczynnić środki owadobójcze.

Jednym z największych wyzwań dla naukowców była złożoność genomu kleszcza – należy od do największych genomów stawonogów, jakie dotąd sekwencjonowano. Co ciekawe około 70 proc. genomu stanowią geny powtarzające się, często zmutowane. Być może poszczególne kopie tego samego genu różnią się nieco działaniem w sposób ułatwiający pajęczakom przetrwanie.

Przy okazji udało się wyjaśnić, że kleszcze Ixodes scapularis występujące na południu i północy USA nie różnią się genetycznie w stopniu pozwalającym uznać je za dwa odrębne gatunki. Ponieważ jednak więcej zachorowań na boreliozę ma miejsce na północy, prawdopodobnie jakaś cecha genetyczna tamtejszych kleszczy ma znaczenie dla przenoszeni choroby.

Polska Agencja Prasowa
Źródło | http://naukawpolsce.pap.pl/

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!