Wyrok demokracji

Wielka Brytania ponownie politycznie się zatrzęsła. Wysoki Trybunał Sądowniczy Anglii i Walii orzekł, że rząd brytyjski nie może wszczynać procedury opuszczenia UE z pominięciem parlamentu i obnażył krótkowzroczność oraz brak kompetencji rządu. Jakie będą konsekwencje orzeczenia?

DOBRE BIURO
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta.

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
ODSZKODOWANIA

Jedyna firma na rynku szkockim (mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji) oferująca wizyty domowe jak również auta zastępcze do 24h po wypadku. Operujemy na całym terenie Szkocji, mamy indywidualny kontakt z każdym klientem, który otrzymuje szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące przebiegu całego procesu ubiegania się o rekompensatę. Jesteśmy firmą zobowiązaną do kontaktu z klientem 7dni w tygodniu.

Oferujemy kompleksowy zakres usług takich jak: darmowa fizjoterapia, darmowe auta zastępcze, darmowe holowanie, monitorowane komisje lekarskie, opieka nad klientem podczas całego procesu ubiegania się o rekompensatę.

Mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji (średnio o 40% wyższe odszkodowania w porównaniu do innych firm czy kancelarii), a także najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Jesteśmy firmą własnościową obsługującą kilkuset klientów rocznie. Żaden z naszych klientów nigdy nie był niezadowolony.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie Szkocji!

ZOBACZ TAKŻE!

WYPADEK DROGOWY

Jeżeli brałeś udział w wypadku drogowym i na skutek tego Twój stan zdrowia się pogorszył to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie chodzi tutaj tylko o urazy typu złamana kończyna lub bardzo poważne obrażenia wewnętrzne. Żeby uzyskać odszkodowanie wystarczy odczuwać ból lub dyskomfort. Jeśli na skutek wypadku nie byłeś w stanie pracować, uległy zniszczeniu jakieś przedmioty lub poniosłeś inne straty jesteśmy w stanie odzyskać wszystko co do pensa. Jeżeli kolizja, w której brałeś udział zakończyła się szczęśliwie tylko uszkodzeniem samochodu nie jesteś skazany na swojego ubezpieczyciela i excess w wysokości kilkuset funtów. Jeśli zgłosisz się do naszej firmy naprawimy Twój samochód, a na czas naprawy otrzymasz samochód zastępczy. To wszystko bez czekania i angażowania Twojej firmy ubezpieczeniowej.

WYPADEK W PRACY

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku w pracy z powodu zaniedbań pracodawcy lub bezpośredniej winy jego lub współpracowników masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że za zaniedbanie można uznać brak odzieży ochronnej, brak przeszkolenia pracownika lub źle czy też nie ergonomicznie przygotowane miejsce do pracy. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań aby praca, którą wykonuje dla niego pracownik mogła być wykonana w maksymalnie bezpiecznym środowisku i nie narażała pracownika na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli na skutek wypadku nie jesteś w stanie pracować lub/oraz wymagasz opieki osób trzecich pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty związane z Twoimi stratami oraz kosztami powrotu do zdrowia.

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM

Właściciele sklepów, urzędy, zarządy dróg są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które pod nie podlegają. Niezależnie od tego czy kelner w restauracji oblał Cię wrzątkiem, skręciłeś kostkę w dziurze w chodniku czy przewróciłeś się na rozlanym oleju w sklepie pamiętaj o tym, że masz prawo do uzyskania odszkodowania. Warunkiem jednak jest to, że uszczerbek na zdrowiu nie został spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności lub na skutek Twojej nieuwagi lub brawury.

ZATRUCIE NA WAKACJACH

Jeżeli organizator wczasów all inclusive nie zadbał o odpowiednią jakość jedzenia na skutek czego zatrułeś się, wymiotowałeś lub miałeś biegunkę masz prawo uzyskać odszkodowanie zdrowotne oraz zwrot kosztu wycieczki, wizyt lekarskich itp. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj aby poinformować o tym przedstawiciela biura podróży lub recepcję oraz sporządzić oficjalny raport. Jeżeli zauważysz zwierzęta lub ptaki w pobliżu jedzenia lub co gorsza owady na lub w jedzeniu zrób zdjęcia. Pomoże Ci to później w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania.

NAPRAWY KREDYTOWE

Nasza firma, jako jedna z niewielu oferuje naszym klientom naprawy kredytowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci mogą nie mieć czasu lub chęci czekać na dzień kiedy strona przeciwna wyśle pieniądze na naprawę samochodu. Żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na naprawiony samochód oferujemy naszym klientom naprawy kredytowe. Jak to działa?

1. Instruujemy inżyniera, który sporządza raport uszkodzeń oraz wycenę.
2. Po akceptacji raportu zabieramy samochód do naszego serwisu i zaopatrujemy klienta w samochód zastępczy.
3. Naprawiamy samochód.
4. Zawozimy klientowi naprawiony, wypolerowany i umyty samochód i odbieramy samochód zastępczy.

Tak, to takie proste!

NO WIN – NO FEE

No win – no fee to pewnego rodzaju gwarancja. Jeżeli prawnikowi nie uda się uzyskać odszkodowania dla klienta nie pobiera od niego żadnej opłaty za prowadzenie sprawy. W sytuacji kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i klient otrzyma odszkodowanie prawnik pobiera prowizję w wysokości 25% odszkodowania zdrowotnego. (Należy jednak pamiętać, że prawnik ma prawo wystąpić do klienta o zwrot całości kosztów postępowania jeżeli klient kłamał w celu uzyskania korzyści majątkowej, wypadku nie było lub wypadek był ustawiony. W takiej sytuacji należy również spodziewać się, że strona przeciwna wystąpi o zwrot poniesionych kosztów oraz skieruje sprawę o wyłudzenie do sądu.

Uwaga! Działamy na terenie Anglii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
REZYDENTURA I OBYWATELSTWO

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie całej Wielkiej Brytanii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
BENEFITY

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Wyrok sądu, który przypomniał, że rząd nie może podejmować kluczowych decyzji bez aprobaty brytyjskiego parlamentu, bo byłoby to naruszeniem jego konstytucyjnej suwerenności w państwie spowodował spodziewaną reakcję. Obóz brexitowy zaczął mówić o „zdradzie”, „wojnie z demokracją”, a sędziowie określeni zostali „wrogami ludu”. Okładki konserwatywnych brytyjskich gazet przypominały „niepokorne”, prawicowe media z Polski, które w podobnym tonie reagowały, kiedy PiS dokonywał zamachu na Trybunał Konstytucyjny. Co jedynie obnaża niekompetencje i krótkowzroczność brexitersów. Obóz, który całą swoją kampanię na rzecz wyjścia z Unii oparł na idei odzyskania suwerenności nie wie, co ta suwerenność w praktyce oznacza. I nie rozumie istoty ustroju parlamentarnego. W kraju, który jest ojczyzną parlamentaryzmu, to niebywale smutne oraz niepokojące.

Praworządność jest podstawą demokracji. To sądy stoją na straży konstytucyjnego porządku, monitorują korupcję i nadużycia władzy. Ograniczają działania korporacji, sektora publicznego i urzędników. Dlatego muszą być niezależne. Praworządność i demokracja żeby funkcjonować muszą mieć niezawisłe sądownictwo. Oczywistość, która w czasach szaleństwa populizmu nie do wszystkich dociera. Kiedy demokratyczne standardy, liberalne BHP i idea trójpodziału władzy są dyskredytowane oraz odrzucane, robi się niebezpiecznie. Bo taka retoryka zagraża politycznej wolności. Alternatywą dla rządów prawa jest jedynie dyktatura. Dlatego próba wywarcia nacisku na opinię publiczną i chęć podważenia autorytetu sędziów to niebezpieczne igranie z ogniem. Wściekłość brytyjskich brukowców to kolejna porcja populistycznego jadu, który truje brytyjską demokrację. Elity polityczne muszą się temu przeciwstawić. Podobnie jak pomysłom rządu na „hard” Brexit. Sąd umożliwił posłom odegranie ważnej, historycznej roli. Czy z niej skorzystają?

Pułapka parlamentu

W ferworze politycznej walki i buzujących emocji umyka fakt, że Wysoki Trybunał nie zastopował Brexitu. Utrudnił jedynie proces i przypomniał o prawie oraz procedurach. W Wielkiej Brytanii referenda nie mają mocy wiążącej. Decyzje podejmuje parlament. Tyle prawo. Polityka to jednak zupełnie inna kwestia. Choć legalistom i politologom to nie w smak, ostatecznie demokracja to kwestia liczb. I społecznego poparcia lub jego braku. W teorii posłowie uzyskali kontrolę nad procesem wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii, w praktyce znaleźli się w pułapce. Zadali fundamentalne pytanie społeczeństwu, a te odpowiedziało. Głupio, nierozsądnie i bezmyślnie, ale jasno i klarownie. Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. Taka jest wola ludu, którą parlament musi uwzględnić w swoich decyzjach. I trudno sobie wyobrazić, żeby posłowie zdobyli się na odwagę, stanęli ponad własnymi oraz partyjnymi interesami i zatrzymali Brexit, mimo że tego wymaga racja stanu.

Opuszczenie Unii przez Wielką Brytanią to największe zagrożenie, przed jakim staje ten kraj od czasów wojny. Ekonomiczne samobójstwo. Społeczna katastrofa. Polityczny błąd. A mimo to elity zachowują się, jakby tego nie rozumiały. Lider opozycji Jeremy Corbyn już w czerwcu mówił, że rząd musi jak najszybciej rozpocząć procedurę wyjścia. Media kibicują brexitersom, plują na Brukselę i dopingują eurosceptycznych jastrzębi. Theresa May ze zwolenniczki zostania Wielkiej Brytanii w Unii zamieniła się w zatwardziałą przeciwniczkę Europy i chce twardej opcji wyjścia. Labour nie może zostać głosem 48 proc. tych, którzy głosowali za pozostaniem w Unii, bo 70 proc. okręgów wyborczych Partii Pracy głosowało za Brexitem. Polityczny proces zapoczątkowany przez referendum toczy się dalej. Orzeczenie sądu nadało mu jedynie nową dynamikę. I przyprawiło o ból głowy 10 Downing Street.

orzeczenie-trybunaluGra w otwarte karty

Reakcja Theresy May na orzeczenie Wysokiego Trybunału była ostra. Premiera zapowiedziała odwołanie do Sądu Najwyższego, co jest politycznym błędem, bo wydłuża post brexitowe spory i sugeruje, że rząd nie jest gotowy skonfrontować się z parlamentem, a może w ogóle chce go odsunąć w tej sprawie na bok. May nie miała jednak wyjścia.

Sąd bowiem pokrzyżował jej polityczne plany i utrudnił rządzenie. Głównie dlatego, że włączenie parlamentu w proces decyzyjny oznacza, że May nie może już prowadzić negocjacji w zaciszu gabinetów, ani unikać klarownych deklaracji. Musi grać w otwarte karty. Wyrok zmienia terminarz oraz treść negocjacji. Theresa May musi teraz pokazać publicznie plan i mapę drogową wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii. Problem polega jednak na tym, że żadnego planu nie ma. Nieoficjalnie, ale coraz głośniej mówi się o paraliżu gabinetu. Ministrowie nie mogą się zgodzić niemal w żadnej kwestii. Liam Fox oraz Damian Green toczą ze sobą zażarte boje i żaden nie chce odpuścić. Do tego jeszcze Theresa May narobiła sobie wrogów wśród byłych prominentnych polityków Partii Konserwatywnej. Na tyłach poselskich ław torysów klub odrzuconych robi się coraz większy. I cierpliwie czeka na potknięcia oraz błędy premiery. A te nieuchronnie muszą nadejść.

Relacjonowanie Izbie Gmin szczegółów planu negocjacji z Brukselą oznacza niekończące się debaty, emocjonalne wystąpienia, polityczny teatr i staje się okazją dla opozycji, również wewnątrz Partii Konserwatywnej, do ataków na 10 Downing Street. A wszystko to w cieniu coraz gorszych prognoz gospodarczych. Funt odbił się od dna, kiedy Trybunał ogłosił swoje orzeczenie, ale rynki szybko dokonają korekty. Ceny mają jeszcze w tym roku wzrosnąć o 4 proc. Wizerunek Wielkiej Brytanii po Brexicie już skutkuje mniejszym napływem siły roboczej. Zainteresowanie pracą w sektorze żywności, gdzie 70 proc. zatrudnionych stanowią emigranci z UE, spadło o połowę. Przedświąteczna gorączka, podczas której producenci potrzebują mnóstwo rąk do pracy, przeradza się w pracowniczą epidemię. Opinia publiczna w kwestii Brexitu powoli się zmienia. I jeśli tendencja się utrzyma, posłowie, którzy w większości opowiadali się za pozostaniem Wielkiej Brytanii w Unii, mogą nabrać odwagi do sprzeciwu wobec propozycji rządowych. Mimo że May cieszy się wysokim społecznym zaufaniem, a sondaże wskazują, że torysi ewentualne wybory wygraliby bez żadnych problemów. Dlatego też orzeczenie Wysokiego Trybunału może spowodować przyspieszone wybory. May ma w Izbie Gmin niewielką przewagę, która pod wpływem gorącej politycznej atmosfery może się okazać sporym obciążeniem i paraliżować negocjacje z europejskimi partnerami. Przyspieszone wybory dałyby jej bezpieczną większość oraz legitymizację. Nikt nie zarzucałby May, że stoi na czele rządu bez społecznego poparcia. Taka decyzja postawiłaby też opozycję w trudnej sytuacji. Labour pod rządami Corbyna wciąż traci poparcie i dystans do torysów, więc ewentualne przyspieszone wybory byłyby dla lewicy katastrofą. Zwłaszcza gdyby Partia Pracy razem z Liberalnymi Demokratami swoją kampanię oparła na zrewidowaniu Brexitu. Dla opozycji lepszą perspektywą jest trwanie obecnej kadencji Izby Gmin i punktowanie rządu. Orzeczenie Wielkiego Trybunału Anglii i Walii otwiera zupełnie nowe polityczne perspektywy, scenariusze i taktyki.

Źródło | Radosław Zapałowski

Radosław Zapałowski

cooltura_logo_150

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA