Wypowiedź Obamy ws. Brexitu była nie na miejscu

53 proc. Brytyjczyków uważa, że wczorajsza wypowiedź amerykańskiego prezydenta Baracka Obamy ws. ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE była niewłaściwa – wskazuje opublikowany dzisiaj sondaż firmy badawczej YouGov. Przeciwnego zdania jest 36 proc. ankietowanych.

Jednocześnie aż 59 proc. Brytyjczyków wyraziło przekonanie, że „specjalna relacja” ze Stanami Zjednoczonymi nie ucierpi po ewentualnym wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 7 proc. wierzy, że tzw. Brexit wzmocniłby transatlantyckie stosunki między oboma krajami, a 23 proc. – że by je osłabił.

Obama oświadczył wczoraj, że w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oddzielne porozumienie bilateralne „nie wydarzy się w najbliższej przyszłości”. „Priorytetem będą dla nas w dalszym ciągu negocjacje z całym blokiem (Unii Europejskiej)” – podkreślił.

„Wielka Brytania będzie na końcu kolejki” – oświadczył prezydent USA, oceniając, że podpisanie oddzielnej umowy po ewentualnym Brexicie byłoby „wyjątkowo nieefektywne”.

„Jeśli jedni z naszych najlepszych przyjaciół (Wielka Brytania) są w organizacji, która zwiększa ich wpływy na świecie, pomaga gospodarce – tak, chcę, żeby w niej zostali” – mówił Obama, zajmując jednoznaczne stanowisko wobec czerwcowego referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

OM | Open Magazyn.pl za PAP

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA