Wynegocjowałem porozumienie, by dać Wielkiej Brytanii specjalny status w Unii Europejskiej

Po wielu godzinach rozmów kraje Unii Europejskiej jednomyślnie poparły zaproponowany przez Donalda Tuska i Jean-Claude Junckera projekt kompromisu w sprawie warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, jeśli ta w referendum opowie się za pozostaniem w tejże.

Najważniejszy punkt porozumienia zakłada, że Wielka Brytania będzie mogła ograniczyć zasiłki dla nowo przybyłych imigrantów przez okres siedmiu lat, jeśli w referendum, które najprawdopodobniej odbędzie się w już w czerwcu, Brytyjczycy opowiedzą się za pozostaniem w Unii. Jeśli natomiast Brytyjczycy w referendum Unii Europejskiej powiedzą „Nie”, całe porozumienie straci jakikolwiek sens.

– Wynegocjowałem porozumienie, które pozwala mi rekomendować, by Wielka Brytania pozostała w UE. To porozumienie to realizacja zobowiązań, które podjąłem na początku procesu negocjacyjnego – skomentował porozumienie premier David Cameron podkreślając jednocześnie, że Zjednoczone Królestwo będzie mogło cieszyć się ze specjalnego statusu w UE, i że Wielka Brytania będzie na stałe wyłączona z procesu postępującej integracji UE, nigdy nie będzie częścią europejskiego „superpaństwa”, a imigranci z innych krajów UE, będą objęci restrykcjami w dostępie do systemu opieki socjalnej.

Na czym polega w głównej mierze wynegocjowany kompromis, który zaproponowali wieczorem szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, którzy koordynowali negocjacje z Londynem?

Zasiłki dla dzieci

Jak poinformował TVN24, według źródeł tekst kompromisu przewiduje m.in., że państwa UE będą mogły dopasować wysokość wypłacanych imigrantom z innych krajów unijnych zasiłków na dzieci, mieszkających w innych krajach. Wprowadzono jednak okres przejściowy dla tych imigrantów, którzy w momencie wejścia w życie przepisów będą już przebywać i pracować w Wielkiej Brytanii (albo innym państwie UE, które skorzysta z możliwości indeksacji). Dla nich te zasiłki będą mogły być ograniczane dopiero od 1 stycznia 2020 r. Z kolei nowo przybyli imigranci, którzy zostawią dzieci w ojczyźnie, od razu będą otrzymywać zasiłki indeksowane do warunków w kraju zamieszkania dziecka.

Hamulec bezpieczeństwa

Zgodnie z kompromisem tzw. hamulec bezpieczeństwa, czyli ograniczenia w dostępie do nieskładkowych świadczeń pracowniczych w Wielkiej Brytanii dla nowo przybyłych imigrantów z innych państw Unii, będzie mógł być utrzymywany przez siedem lat, bez możliwości przedłużenia. W czwartek brytyjski premier David Cameron proponował, by ten maksymalny okres utrzymywania ograniczeń wynosił aż 13 lat. Hamulec bezpieczeństwa zakłada, że nowo przybyły imigrant z innego państwa UE będzie przez cztery lata stopniowo uzyskiwał dostęp do pewnych specyficznych świadczeń, jak ulgi podatkowe, dopłaty mieszkaniowe, dostęp do mieszkań socjalnych i pełnej opieki zdrowotnej. Nie dotknie to osób, które już są i pracują na Wyspach – informuje TVN24.

Dzisiejsze porozumienie to dobra wiadomość dla Europy. Zadbaliśmy o interesy Polaków korzystających ze świadczeń socjalnych w państwach – skomentowała porozumienie premier Beata Szydło.

Jednak, aby wszyscy cieszyli się z wyniku porozumienia nie wystarczy samo porozumienie. Teraz premier David Cameron i jego rząd, powinien – jeśli tego naprawdę chce – przekonać swoich rodaków, aby w referendum, które najprawdopodobniej odbędzie się w czerwcu, zagłosowali za pozostaniem w Unii Europejskiej. Jeśli Brytyjczycy zagłosują inaczej, całe porozumienie straci sens, a przyszłość Unii Europejskiej stanie pod „Wielkim” znakiem zapytania. Skutki ewentualnego rozpadu Unii, w gruncie rzeczy są trudne do oszacowania.

OM | Open Magazyn.pl
Na podstawie PAP | TVN24

Wyślij szybką wiadomość

7 + 1 = ?

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!