Wyłudzał zasiłki dla niepełnosprawnych pracując na budowie

W ciągu 10 lat otrzymał około 50 tysięcy funtów. Został sfilmowany, dzięki czemu oszustwo zostało mu udowodnione. Ministerstwo Pracy i Emerytur ukarało go…

Oszustwa zasiłkowe są dość powszechne w Wielkiej Brytanii i często trudne do udowodnienia. Tym razem mężczyzna twierdzący, że nie może pracować, został nagrany podczas… pracy na budowie. 

64-letni William Marshall był niezdolny do pracy z powodu wymyślonych porzez niego schorzeń. Przez 10 lat utrzymywał on, że ma on problemy z  kolanami, kręgosłupem i barkami. Przez dekadę zdążył jednak naciągnąć państwo na około 50 tysięcy funtów.

Śledczy z Ministerstwa Pracy i Emerytur postanowili jednak sprawdzić jego faktyczny stan zdrowia i nagrali go podczas pracy na budowie, gdy nosił ciężkie przedmioty.

„Zasiłek dla osób niezdolnych do pracy uzyskał, ponieważ twierdził, że cierpi na zapalenie stawów w kolanie, kręgosłupie oraz w barkach. Mężczyzna ten nie wykonywał żadnej pracy zarobkowej dłużej niż 16 godzin w tygodniu” – powiedział prokurator zajmujący się sprawą Williama Marshalla.

Nie mając innego wyjścia,64-letni mężczyzna przyznał się i wyznał, że do pracy poszedł z powodu złej sytuacji finansowej. Pobierający zasiłki został skazany na  9 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 18 miesięcy oraz 20 dni domowego aresztu.  Musi też zwrócić całą sume zasiłków, jakie pobierał z tytułu niepełnosprawności.

W uzasadnieniu wyroku sędzia powiedział:

„Żądałeś zasiłków, do których nie byłeś upoważniony. Twierdziłeś, że nie możesz pracować, ponieważ cierpisz na zapalenie stawów, ale kiedy sytuacja się zmieniła, nie zawiadomiłeś urzędników o tym. Materiał filmowy pokazuje, jak pracujesz na rusztowaniu dźwigając drewniane deski i metalowe słupki”.

Oszustwa zasiłkowe na Wyspach często dotyczą rzekomej niepełnosprawności pobierających świadczenia. Jednocześnie zabierane są one osobom, które faktycznie są niezdolne do wykonywania pracy zawodowej.

Open Magazyn | Redakcja

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

 • BENEFITY +

  Benefity, dokumenty, telefon w każdej sprawie i dużo więcej!

 • KSIĘGOWOŚĆ

  Zadbamy o twoją księgowość szybko, sprawnie i profesjonalnie!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.