Wybory 25 października. Quo vadis Polsko?!

Mierzi mnie kraj mój ojczysty i nie po raz pierwszy pytanie owo zadaję kładąc na nim akcent rozpaczliwy i wściekły. Tym zaś, którzy chcieliby mnie napiętnować mianem zdrajczyni ojczyzny odpowiem słowami Norwida: ”Czy ten ptak kala gniazdo, co je kala, czy ten, co mówić o tym nie pozwala?” W wielu kręgach dylemat nadal nie do rozstrzygnięcia, aczkolwiek dla mnie oczywisty od dawien dawna. Powiedzmy, że od chwili, kiedy „jękły głuche kamienie, ideał sięgnął bruku.”

Od czasu, gdy dotarło do mojej dziecięcej świadomości znaczenie tych słów Norwida, upłynęło dużo wody w wielu rzekach i nie tylko fortepian Chopina roztrzaskał się dla mnie o bruk uliczny. Na podobną defenestrację skazano wiele świętych ideałów, za które w wieku 10 lat gotowa byłam umierać, które tworzyły moją narodową tożsamość, moją polską tradycję. No cóż, w wieku 10 lat byłam na etapie Sienkiewicza i Trylogii, Mickiewicza i Pana Tadeusza, oraz Kordiana Słowackiego, całkiem możliwe również, że byłam mocno przejęta Konradem Wallenrodem.

Konrad Wallenrod pozostał w kręgu moich zainteresowań do dziś, reszta została drastycznie skorygowana przez historię. Dziś zupełnie inaczej patrzę na ten mesjanistyczny romantyzm i na władzę Kościoła Katolickiego nad naszymi polskimi umysłami.

Religia patriotyczna, będąca mieszaniną symboliki narodowej i symboliki religijnej, to co tak potępiał Norwid, dziś wciąż jest tym, co w Polsce toruje drogę ku sławie i ku władzy. Nikt nie zwraca uwagi na to, że religia ta jest całkowicie sprzeczna z Biblią. Nikt nie odważy się, żeby powiedzieć, że mamy dokładnie w nosie Chrystusową naukę, bo bardziej obchodzi nas li tylko filozofia Kalego. Tego nie wolno powiedzieć. To jest obrazoburstwo!

A tymczasem na Jasnej Górze ks. Jarosław Wąsowicz kiedyś tam wygłosił wielce ewangelizacyjne kazanie użalając się nad kibolami, że „płacą kary i są skazywani na więzienie za chuligaństwo […], ale tak naprawdę to za niezależne myślenie i za demonstrowanie swoich patriotycznych poglądów.”

Demonstrowaniem swoich patriotycznych poglądów wszystkie moherowe bereciki i nie tylko do dziś ogłupia tzw ojciec Rydzyk. W tym roku na Jasnej Górze było siódme spotkanie „Biało-czerwonych wojowników” (napis na szalikach). Kiboli łatwo jest otumanić propagandą. Oni sami z siebie nie są zdolni do myślenia, za to, kiedy pokieruje nimi ktoś na wyższym poziomie inteligencji, to o, ho, hoho!

Proszę Szanownych Państwa, nam ludziom żyjącym w demokratycznych i niezawisłych państwach europejskich, trudno jest pogodzić się z polską mentalnością. Wszystko to, z czym w Europie walczymy, wszelkie fobie i inne eurostrachy mamy w Polsce na co dzień. Czas jest przedwyborczy i walka o stołki idzie na noże, a KRK tej walce kibicuje, bo lubi, och, jak bardzo lubi, mieszać się do walki o władzę…!

I wszystko byłoby jak najbardziej w porządku, bo kto nie kocha władzy…? Wszystko byłoby w porządku być może, gdyby nie przyplątało mi się do myśli takie głupie wyliczanie: Jak to możliwe, że faszyzm tak pięknie rozwinął się w katolickiej Bawarii? A czyż nie było faszystowskiej Italii i Hiszpanii? Czyż nie dość naużeraliśmy się z jedynie słuszną doktryną kościoła katolickiego w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym? Czy nie byłoby słusznem domniemywać, że gdyby nie niechęć KRK do Pana Prezydenta Gabriela Narutowicza, to możliwe, że losy Polski potoczyłyby się nieco inaczej..?

Mnie się już, prawdę powiedziawszy nie chce domniemywać. Ja wiem jaką potworną machiną jest Kościół Katolicki. Nawet już mi się nie chce płakać nad odpowiedzią Piusa IX, jakiej udzielił Mickiewiczowi w sprawie rozbiorów Polski. Tu już nie ma miejsca na płacz, tu jest jedynie miejsce na chichot historii. Tylko taki romantyk i mistyk, jak Mickiewicz mógł udać się do Rzymu po sprawiedliwość! Boże, zmiłuj się!

Sprawiedliwości nie ma tam, gdzie jest jedynie słuszna racja. A jedynie słuszna racja jest tam, gdzie rozgrywa się walka o władzę. Dlatego nie dziwię się panu Dudzie, nowemu polskiemu prezydentowi, który nie zapraszał nas Polaków z Wielkiej Brytanii do powrotu do Polski. Zwaliłby mu się na głowę elektorat zbestwiony na europejskim podejściu do człowieka. Jeszcze, nie daj Boże, zaczęlibyśmy się domagać Benefitów, a Polska pomoc społeczna ledwo bokami robi i o czymś takim jak Housing Benefit, Income Support, Council Tax Benefit, Child Benefit etc, itd., to w ogóle nigdy nie słyszeli. A gdyby dostali przed oczy pełną listę Benefitów, to poszliby się powiesić, bo w Polsce pieniądze podlegają mistyce finansów. Ludzie je widzą w telewizji, ale u siebie zwykły człowiek nie może ich zobaczyć. I dokładnie to samo z Kościołem. W kościele i u księdza je widać – u prostego człowieka ani dudu. Prosty człowiek musi jeszcze wysupłać co niedziela kilka złotych na tacę, bo inaczej usłyszy z ambony, że jest parafialną zakałą.

Prosty człowiek w Polsce ma jeszcze daleką drogę do tego, żeby zrozumieć, czym jest KRK, jaką perfidią na co dzień częstuje wiernych, jakim kłamstwem ich karmi. Prosty człowiek w Polsce nadal wierzy, że Matka Boska była Polką i Chrystus był Polakiem zatem mamy prostą drogę do nawrócenia świata na polski katolicyzm. Jarosław Kaczyński właśnie taki ma program dla Brukseli – chce eksportować polską myśl katolicką i uszczęśliwić nią niczego nieświadomą Europę.

Niestety, spóźnił się w swoich przewidywaniach politycznej koniunktury. Nie przewidział ekspansji islamu.
A co z tego wyniknie… Ufff, obym była złym prorokiem.

Joanna Goldberg

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.
, , ,

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.
, , ,

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?
, , ,

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , ,

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.
, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.