Wracasz do Polski? Formalności przed wyjazdem

Powrót do Polski wiąże się z biurokratycznym zamieszaniem, a nikt z nas nie lubi latać po urzędach – zwłaszcza tych polskich. Dlatego ułatw sobie życie i zastanów się, o co warto zadbać jeszcze przed opuszczeniem UK.

1. Rozlicz się z brytyjskim urzędem podatkowym – zwrot podatku

Podstawowym dokumentem uprawniającym do ubiegania się o zwrot podatku jest formularz P85.
Łatwo go pobrać z oficjalnej strony HM Revenue and Customs.

Wypełniamy go od A do Z, udzielając odpowiedzi na wszystkie znajdujące się w nim pytania. Oczywiście, piszemy czytelnie i w języku angielskim.

Do P85 należy dołączyć druk P45, który powinieneś dostać od swojego pracodawcy po rozwiązaniu umowy o pracę. Zostaną Ci one odesłane, kiedy urząd wyliczy, ile dokładnie podatku masz nadpłaconego.

Jeśli z jakichś względów pracodawca nie dopełni swoich obowiązków i nie dostarczy Ci formularzy P45, powinieneś dołączyć do P85 informację o wynagrodzeniu, tzw. payslip. Musisz się jednak liczyć z tym, że procedura odzyskiwania nadpłaconego podatku w takiej sytuacji będzie trwać o wiele dłużej. Dlatego warto przycisnąć swojego pracodawcę, by wydał druki P45.

Dokumenty należy złożyć z lokalnym oddziale HM Revenue and Customs.

Po zakończeniu całej procedury nadpłacony podatek jest przelewany na Twoje konto w Wielkiej Brytanii, dlatego nie śpiesz się z jego zamknięciem po powrocie do Polski.

Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości co do procedury, możesz skorzystać np. z darmowych porad udzielanych przez Citizens Advice Bureau (po wcześniejszym umówieniu porada jest dostępna również w języku polskim, dzięki usługom tłumacza).

2. Zadbaj o formalności związane z zasiłkiem dla bezrobotnych

Polska i Wielka Brytania są w Unii Europejskiej, dlatego podlegają przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego osób. Dzięki temu ci, którzy nabyli prawo do zasiłku dla bezrobotnych w UK, mogą go transferować do Polski.

Warto pamiętać, że jest on dużo wyższy od jego polskiego odpowiednika – zwłaszcza przy korzystnym kursie walutowym.

Dlatego jest o co zabiegać. W końcu nikt nie da Ci gwarancji, że zaraz po przylocie dostaniesz pracę w Polsce.

Co ważne: o przyznanie tego zasiłku trzeba starać się jeszcze w UK. Po przylocie do Polski będzie to już niemożliwe, jeśli w UK nie miałeś statusu bezrobotnego. Jeśli 30. kończy Ci się umowa z pracodawcą, a 31. meldujesz się w Polsce, to nici z brytyjskiego zasiłku dla bezrobotnych.

Kto może ubiegać się o przyznanie takiego zasiłku? Ten, kto:

  • nie pracuje lub pracuje w wymiarze mniejszym niż 16 godzin tygodniowo
  • nie studiuje w pełnym wymiarze godzinowym
  • jest zdolny do podjęcia pracy, przejawia gotowość do jej podjęcia i aktywnie jej poszukuje
  • ma skończone 16 lat (przed ukończeniem 18. roku życia zasiłek ten jest przyznawany w bardzo szczególnych sytuacjach) i nie osiągnął wieku emerytalnego.

Weź pod uwagę, że transferować do Polski można tylko Contribution-Based Jobseeker’s Allowance, a Income-Based Jobseeker’s Allowance już nie.

Jeśli chcesz wnioskować o wypłacanie Ci brytyjskiego zasiłku dla bezrobotnych już w Polsce, musisz pamiętać o tym, że należy się on jedynie osobie, która:

  • ma prawo do tego zasiłku w dniu wylotu do Ojczyzny
  • przez co najmniej 4 tygodnie przed wylotem była zarejestrowana jako osoba aktywnie poszukująca pracy w UK i była zdolna do jej podjęcia
  • wyjeżdża do Rzeczypospolitej z zamiarem znalezienia pracy
  • zarejestrowała się w polskim, powiatowym urzędzie pracy i złożyła wymagane dokumenty (druk U2, o który należy się zwrócić do Jobcenter Plus, on z kolei prześle ten drug do International Pension Center).

To na tym szczeblu zostanie podjęta decyzja o przyznaniu lub odmowie wypłaty zasiłku oraz transferze do Polski. Dopiero kiedy otrzymamy pozytywną opinię na druku U2, składamy go razem z innymi dokumentami w polskim urzędzie pracy.

Po powrocie do Polski zasiłek przyznany w UK będzie Ci wypłacany przez 3 miesiące, w szczególnych sytuacjach przez 6.

Jeśli wrócisz do Polski, kiedy wypłata tego zasiłku była zawieszona, nie będzie Ci on wypłacany w ogóle.

3. Zalegalizować dokumenty urzędowe wydane w UK

Chociaż obowiązuje zasada domniemania autentyczności dokumentów urzędowych wydanych za granicami Polski, w rzeczywistości bardzo często wymagane jest ich poświadczenie.

Kiedy dokumenty wydane zostały w państwie będącym członkiem Konwencji haskiej 1961 roku dot. legalizacji dokumentów urzędowych, obowiązuje tzw. poświadczenie apostille. Można je uzyskać w wyznaczonym urzędzie w kraju – w przypadku UK jest to Foreign Office.

Dokumenty urzędowe powinny zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Niektóre akty prawne zawierają szczegółowy opis tego procesu np. rozporządzenia MEN-u. Jeśli jednak nie istnieje regulacja prawna, tłumaczenie dokumentu może wykonać zwykły tłumacz.

Należy zaznaczyć, że wszelkie opłaty za tłumaczenia dokumentów ponosimy my.

4. Zamelduj się w Polsce

Do 1 stycznia 2016 roku w Polsce trwa obowiązek meldunkowy. Dlatego jeśli zamierzasz zjechać do Polski na stałe jeszcze w tym roku, przeczytaj uważnie niniejszy podpunkt.

Przybywając w Polsce masz obowiązek się zameldować w miejscu Twojego stałego bądź czasowego (powyżej 3 miesięcy) pobytu w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od dnia przybycia do tegoż miejsca.

Proces zameldowania jest dość prosty: należy w urzędzie gminy właściwym dla zamieszkałej przez nas nieruchomości złożyć odpowiedni formularz i przedstawić do wglądu dowód osobisty / paszport oraz prawo do lokalu.

W przypadku dzieci nieurodzonych w Polsce należy zacząć od zgłoszenia ich urodzenia do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Jest to równoznaczne z ich zameldowaniem w miejscu popytu stałego rodziców lub rodzica, z którym przebywa.

5. Zadbaj o świadczenia zdrowotne

Wracając do Polski, powinieneś upewnić się, że masz prawo do opieki zdrowotnej na jej terytorium. I, że Twoi bliscy także je mają. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest tego gwarancją.

EKUZ pozwala jednak na korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej tylko w sytuacji, gdy są one niezbędne i nie są przez nas wcześniej zaplanowane. Ważność karty jest ustalana przez organ je wydający i ustaje w momencie np. rozpoczęcia pracy, a tym samym płacenia przez pracodawcę naszych składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

dp | Emito.net za Olga, Smart Polak

emito_net_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

INFORMACJE I BIZNES

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.