Wracasz do Polski? Formalności przed wyjazdem

Powrót do Polski wiąże się z biurokratycznym zamieszaniem, a nikt z nas nie lubi latać po urzędach – zwłaszcza tych polskich. Dlatego ułatw sobie życie i zastanów się, o co warto zadbać jeszcze przed opuszczeniem UK.

1. Rozlicz się z brytyjskim urzędem podatkowym – zwrot podatku

Podstawowym dokumentem uprawniającym do ubiegania się o zwrot podatku jest formularz P85.
Łatwo go pobrać z oficjalnej strony HM Revenue and Customs.

Wypełniamy go od A do Z, udzielając odpowiedzi na wszystkie znajdujące się w nim pytania. Oczywiście, piszemy czytelnie i w języku angielskim.

Do P85 należy dołączyć druk P45, który powinieneś dostać od swojego pracodawcy po rozwiązaniu umowy o pracę. Zostaną Ci one odesłane, kiedy urząd wyliczy, ile dokładnie podatku masz nadpłaconego.

Jeśli z jakichś względów pracodawca nie dopełni swoich obowiązków i nie dostarczy Ci formularzy P45, powinieneś dołączyć do P85 informację o wynagrodzeniu, tzw. payslip. Musisz się jednak liczyć z tym, że procedura odzyskiwania nadpłaconego podatku w takiej sytuacji będzie trwać o wiele dłużej. Dlatego warto przycisnąć swojego pracodawcę, by wydał druki P45.

Dokumenty należy złożyć z lokalnym oddziale HM Revenue and Customs.

Po zakończeniu całej procedury nadpłacony podatek jest przelewany na Twoje konto w Wielkiej Brytanii, dlatego nie śpiesz się z jego zamknięciem po powrocie do Polski.

Jeśli będziesz miał jakieś wątpliwości co do procedury, możesz skorzystać np. z darmowych porad udzielanych przez Citizens Advice Bureau (po wcześniejszym umówieniu porada jest dostępna również w języku polskim, dzięki usługom tłumacza).

2. Zadbaj o formalności związane z zasiłkiem dla bezrobotnych

Polska i Wielka Brytania są w Unii Europejskiej, dlatego podlegają przepisom o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego osób. Dzięki temu ci, którzy nabyli prawo do zasiłku dla bezrobotnych w UK, mogą go transferować do Polski.

Warto pamiętać, że jest on dużo wyższy od jego polskiego odpowiednika – zwłaszcza przy korzystnym kursie walutowym.

Dlatego jest o co zabiegać. W końcu nikt nie da Ci gwarancji, że zaraz po przylocie dostaniesz pracę w Polsce.

Co ważne: o przyznanie tego zasiłku trzeba starać się jeszcze w UK. Po przylocie do Polski będzie to już niemożliwe, jeśli w UK nie miałeś statusu bezrobotnego. Jeśli 30. kończy Ci się umowa z pracodawcą, a 31. meldujesz się w Polsce, to nici z brytyjskiego zasiłku dla bezrobotnych.

Kto może ubiegać się o przyznanie takiego zasiłku? Ten, kto:

  • nie pracuje lub pracuje w wymiarze mniejszym niż 16 godzin tygodniowo
  • nie studiuje w pełnym wymiarze godzinowym
  • jest zdolny do podjęcia pracy, przejawia gotowość do jej podjęcia i aktywnie jej poszukuje
  • ma skończone 16 lat (przed ukończeniem 18. roku życia zasiłek ten jest przyznawany w bardzo szczególnych sytuacjach) i nie osiągnął wieku emerytalnego.

Weź pod uwagę, że transferować do Polski można tylko Contribution-Based Jobseeker’s Allowance, a Income-Based Jobseeker’s Allowance już nie.

Jeśli chcesz wnioskować o wypłacanie Ci brytyjskiego zasiłku dla bezrobotnych już w Polsce, musisz pamiętać o tym, że należy się on jedynie osobie, która:

  • ma prawo do tego zasiłku w dniu wylotu do Ojczyzny
  • przez co najmniej 4 tygodnie przed wylotem była zarejestrowana jako osoba aktywnie poszukująca pracy w UK i była zdolna do jej podjęcia
  • wyjeżdża do Rzeczypospolitej z zamiarem znalezienia pracy
  • zarejestrowała się w polskim, powiatowym urzędzie pracy i złożyła wymagane dokumenty (druk U2, o który należy się zwrócić do Jobcenter Plus, on z kolei prześle ten drug do International Pension Center).

To na tym szczeblu zostanie podjęta decyzja o przyznaniu lub odmowie wypłaty zasiłku oraz transferze do Polski. Dopiero kiedy otrzymamy pozytywną opinię na druku U2, składamy go razem z innymi dokumentami w polskim urzędzie pracy.

Po powrocie do Polski zasiłek przyznany w UK będzie Ci wypłacany przez 3 miesiące, w szczególnych sytuacjach przez 6.

Jeśli wrócisz do Polski, kiedy wypłata tego zasiłku była zawieszona, nie będzie Ci on wypłacany w ogóle.

3. Zalegalizować dokumenty urzędowe wydane w UK

Chociaż obowiązuje zasada domniemania autentyczności dokumentów urzędowych wydanych za granicami Polski, w rzeczywistości bardzo często wymagane jest ich poświadczenie.

Kiedy dokumenty wydane zostały w państwie będącym członkiem Konwencji haskiej 1961 roku dot. legalizacji dokumentów urzędowych, obowiązuje tzw. poświadczenie apostille. Można je uzyskać w wyznaczonym urzędzie w kraju – w przypadku UK jest to Foreign Office.

Dokumenty urzędowe powinny zostać przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Niektóre akty prawne zawierają szczegółowy opis tego procesu np. rozporządzenia MEN-u. Jeśli jednak nie istnieje regulacja prawna, tłumaczenie dokumentu może wykonać zwykły tłumacz.

Należy zaznaczyć, że wszelkie opłaty za tłumaczenia dokumentów ponosimy my.

4. Zamelduj się w Polsce

Do 1 stycznia 2016 roku w Polsce trwa obowiązek meldunkowy. Dlatego jeśli zamierzasz zjechać do Polski na stałe jeszcze w tym roku, przeczytaj uważnie niniejszy podpunkt.

Przybywając w Polsce masz obowiązek się zameldować w miejscu Twojego stałego bądź czasowego (powyżej 3 miesięcy) pobytu w nieprzekraczalnym terminie 30 dni od dnia przybycia do tegoż miejsca.

Proces zameldowania jest dość prosty: należy w urzędzie gminy właściwym dla zamieszkałej przez nas nieruchomości złożyć odpowiedni formularz i przedstawić do wglądu dowód osobisty / paszport oraz prawo do lokalu.

W przypadku dzieci nieurodzonych w Polsce należy zacząć od zgłoszenia ich urodzenia do odpowiedniego Urzędu Stanu Cywilnego. Jest to równoznaczne z ich zameldowaniem w miejscu popytu stałego rodziców lub rodzica, z którym przebywa.

5. Zadbaj o świadczenia zdrowotne

Wracając do Polski, powinieneś upewnić się, że masz prawo do opieki zdrowotnej na jej terytorium. I, że Twoi bliscy także je mają. Posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest tego gwarancją.

EKUZ pozwala jednak na korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej tylko w sytuacji, gdy są one niezbędne i nie są przez nas wcześniej zaplanowane. Ważność karty jest ustalana przez organ je wydający i ustaje w momencie np. rozpoczęcia pracy, a tym samym płacenia przez pracodawcę naszych składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne.

dp | Emito.net za Olga, Smart Polak

emito_net_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Nowa data Brexitu to 31 października!

, , ,
Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

, , ,
Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

INFORMACJE I BIZNES

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

, , ,
Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

, , ,
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.