Wózek pełen niespodzianek

Ł. to dwudziestoczteroletni chłopak z Torunia. W październiku ubiegłego roku wraz z partnerką, która w tym czasie była przy nadziei w stanie całkiem już zaawansowanym oraz kilkuletnim synkiem, wyjechali za lepszym życiem na Wyspy Brytyjskie w okolice Nottingham. Ł. jako głowa rodziny, stanął na wysokości zadania i zaraz po przyjeździe znalazł pracę w fabryce w Newark. Pod koniec stycznia na świat przyszedł drugi syn – duma ojca oraz całkiem nieświadomy bohater tej historii.

Ojciec rodziny to człowiek słusznej budowy, z w pełni wykształconymi partiami mięśniowymi, o których właściwości mężczyzna zabiegał podczas ciężkich treningów siłowych, jeśli tylko czas na to pozwalał. Uczesanie na tzw. zapałkę, tatuaże na rękach, zwyczajny wyraz twarzy. W kreacjach najmodniejszych marek sportowych zwykł przemierzać ulice, gdy od czasu do czasu wybierał się na spacer z pociechami. Entuzjasta ulicznego hip-hopu oraz wyścigów żużlowych, co nie dziwi, w końcu pochodzi z Torunia.

Kobietą życia Ł. została P. – piękność pochodząca również z grodu Kopernika. Ciemne, długie włosy, częste kontakty z promieniami UV – niekoniecznie naturalnymi, drobna, zadbana. Oboje wolny czas spędzali oddając się namiętnościom nieskomplikowanych gier na telefonie. To pozwalało im na odrobinę relaksu w życiu pełnym trosk i zmartwień. Żyli bez ślubu, ale tworzyli dobrą rodzinę dla swoich dwóch synów.

Wszyscy się w rodzinie cieszyli z kolejnego potomka i każdy zgodnie twierdził, że wykapany tata. Miłość w domu była, ale zaczęło brakować pieniędzy, bo kiedy pewnego dnia Ł. wziął wolne w pracy, aby spędzić trochę czasu z rodziną okazało się, że nie ma po co wracać do fabryki nazajutrz. I w ten sposób rodzina popadła w tarapaty finansowe. W tarapatach lokalowych była już wcześniej, bo na Wyspy przyjechali mieszkać do ojca partnerki Ł., który – co później wypłynie na procesie – ma problem natury alkoholowej. Inną niedogodnością, z którą od przyjazdu musieli się mierzyć członkowie rodziny był brak łóżek, dlatego – na co w sądzie wskazywał Ł. – rodzina sypiała na podłodze. Troski i zmartwienia coraz częściej zaprzątały myśli głowy rodziny, no bo jak wyżywić cztery osoby, kiedy pracy nie ma, a w portfelu pusto?

Puszki na nielegalu

I tak podczas spacerów ze swoim kilkumiesięcznym synkiem, Ł. często zastanawiał się, jak zapewnić godny byt swojej rodzinie, a przynajmniej, żeby było co jeść. Któregoś dnia w okresie wielkanocnym, pchając wózek z niemowlakiem Ł. skierował go w stronę marketu znanej brytyjskiej sieci Co-operative. Kiedy już znalazł się w środku, jego uwagę przykuła puszka napoju alkoholowego Jack Daniels. A że nie stać go było na ten luksus, postanowił po prostu, że za niego nie zapłaci. Do tego, aby napój wypić zgodnie z utartym zwyczajem albo żeby łatwiej „wchodziło” mężczyzna sięgnął po puszkę coli. Tak zaopatrzony wyszedł ze sklepu, w którym nikt tej bezgotówkowej zmiany struktury własności nie zauważył, głównie dlatego, że Ł. ukrył puszki w wózku dziecięcym. I w taki oto sposób głowa rodziny rozwiązała nurtujący ją problem braku pożywienia, bo jeśli udało się z dwiema puszkami napoju, to dlaczego miałoby się nie udać z innymi artykułami spożywczymi.

Nieocenioną rolę zaczął więc odgrywać w życiu rodziny wózek dziecięcy. Po pierwsze gwarantował dostateczną ilość miejsca potrzebnego dla rodzinnych zakupów bezgotówkowych. Po drugie zapewniał w miarę bezpieczną kryjówkę dla artykułów sklepowych, chroniąc je przed wścibskimi oczami funkcjonariuszy ochrony sklepowej. A po trzecie dostarczał niezbędnego przy tego typu działalności kamuflażu, bo nikomu do głowy nie przyjdzie, aby podejrzewać tatę pchającego wózek z niemowlakiem o uprawianie tzn. shoplifting’u. Niestety szybko okaże się, że funkcja maskująca wózka dziecięcego na dłuższą metę nie działa. Póki co jednak wszystko szło bez zarzutu, a niemowlę mimowolnie stało się świadkiem demonstracji ojcowskiego sprytu i przebiegłości albo desperacji i tragicznej ostateczności.

Szał zakupów

Tymczasem Ł., pokrzepiony niedawnym obrotem sprawy, wybrał się ponownie na zakupy. Oczywiście zabrał ze sobą dziecko. Najpierw popchał wózek do marketu innej popularnej sieci spożywczej Morrisons. Przemierzając sklepowe półki przez kilka chwil nazbierał towaru za 35 funtów, po czym wytoczył się wraz z malcem z marketu. Nikt ich oczywiście nie niepokoił. Na ulicy ojcu przypomniało się, że na obiad miała być dziś mielonka, więc skierował się do Iceland’a, gdzie dwa opakowania mięsa mielonego zagrabił i wyszedł, nie zwracając niczyjej uwagi. Chwilę później odwiedził jeszcze sklep, gdzie oferowane produkty sprzedaje się po funcie i tam także „zajumał” kilka rzeczy.

W wózku przybywało przedmiotów, jednak to nie ostudziło zapału Ł., który za kolejny cel obrał sobie sklep Wilkinson z asortymentem chemiczno-przemysłowym. Do wózka poza jedzeniem powędrowało kilka produktów chemii domowej, a wszystko o wartości niemal 36 funtów. Po tym, jak Ł. upchał ostatni produkt, pewnym krokiem skierował się do wyjścia. Ale tym razem ochroniarze zainteresowali się tatusiem z wózkiem. Czujni pracownicy ochrony nie dali się zwieść kamuflażowi i przy użyciu zaawansowanej technologicznie aparatury wizualnej rozlokowanej w każdym zakątku sklepu ustalili, że mężczyzna dokonuje niecnego procederu. Rezolutni strażnicy podjęli interwencję i zatrzymali tatę i wózek. Zaprowadzili go do pokoju, w którym mogli z dala od ciekawskich oczu gapiów dokonać przeszukania taty oraz wózka. Chwilę później do sklepu przyjechała policja. Ł. czekał co będzie dalej. Te zdarzenia miały miejsce kilka dni po świętach wielkanocnych.

Mielonka niezgody

Sprawa odbyła się w piątek 22 maja w Nottingham. Ł. męczyło poczucie winy albo raczej rozważył, że tak może się okazać korzystniej w jego przypadku, dlatego gdy stanął przed sądem z miejsca przyznał się do wszystkich kradzieży wózkowych oraz dostarczył wszelkich informacji o jakie go sędzia zapytał. Prokurator grzmiała, że mielonka, co ją oskarżony zabrał, nie nadaje się już do sprzedaży, tak jak niektóre artykuły ze sklepu Morrisons, które podczas procederu wynoszenia z sieciówki uległy uszkodzeniu, a zatem potrzebna jest jakaś forma gratyfikacji, aby sprawiedliwość zatriumfowała. Potem sędzia wsłuchał się we wszelkie okoliczności łagodzące, takie jak dramatyczna sytuacja rodziny Ł. oraz fakt, że za oskarżonym nie ciągnie się kryminalna przeszłość. Obrońca podniósł jeszcze, że jego klient od niedawna znów pozostaje w stosunku zatrudnienia. Wskazał na skruchę głowy rodziny, całkowite przyznanie się do winy oraz nową uczciwą ścieżkę życia, jaką obrał. Mając to na względzie sąd uznał mężczyznę winnym, ale warunkowo odstąpił od wykonania kary. Ł. dostał 12 miesięcy dozoru, podczas których będzie monitorowane czy złodziejskie zapędy chłopaka nie uaktywniły się na nowo. Musi zapłacić koszty procesowe, wpłacić 15 funtów na fundusz ofiar oraz oddać jednej z sieci pieniężną równowartość skradzionych przedmiotów.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

PAYWALL

POPULARNE TERAZ

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

INFORMACJE I BIZNES

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

Brytyjska armia utworzy "bataliony brexitu"

, , ,
Brytyjski rząd zdecydował właśnie o wzmożeniu przygotowań na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty. Ma zostać m.in. utworzony liczący 3,5 tys. żołnierzy „Batalion Brexitu”.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”