Wózek pełen niespodzianek

Ł. to dwudziestoczteroletni chłopak z Torunia. W październiku ubiegłego roku wraz z partnerką, która w tym czasie była przy nadziei w stanie całkiem już zaawansowanym oraz kilkuletnim synkiem, wyjechali za lepszym życiem na Wyspy Brytyjskie w okolice Nottingham. Ł. jako głowa rodziny, stanął na wysokości zadania i zaraz po przyjeździe znalazł pracę w fabryce w Newark. Pod koniec stycznia na świat przyszedł drugi syn – duma ojca oraz całkiem nieświadomy bohater tej historii.

Ojciec rodziny to człowiek słusznej budowy, z w pełni wykształconymi partiami mięśniowymi, o których właściwości mężczyzna zabiegał podczas ciężkich treningów siłowych, jeśli tylko czas na to pozwalał. Uczesanie na tzw. zapałkę, tatuaże na rękach, zwyczajny wyraz twarzy. W kreacjach najmodniejszych marek sportowych zwykł przemierzać ulice, gdy od czasu do czasu wybierał się na spacer z pociechami. Entuzjasta ulicznego hip-hopu oraz wyścigów żużlowych, co nie dziwi, w końcu pochodzi z Torunia.

Kobietą życia Ł. została P. – piękność pochodząca również z grodu Kopernika. Ciemne, długie włosy, częste kontakty z promieniami UV – niekoniecznie naturalnymi, drobna, zadbana. Oboje wolny czas spędzali oddając się namiętnościom nieskomplikowanych gier na telefonie. To pozwalało im na odrobinę relaksu w życiu pełnym trosk i zmartwień. Żyli bez ślubu, ale tworzyli dobrą rodzinę dla swoich dwóch synów.

Wszyscy się w rodzinie cieszyli z kolejnego potomka i każdy zgodnie twierdził, że wykapany tata. Miłość w domu była, ale zaczęło brakować pieniędzy, bo kiedy pewnego dnia Ł. wziął wolne w pracy, aby spędzić trochę czasu z rodziną okazało się, że nie ma po co wracać do fabryki nazajutrz. I w ten sposób rodzina popadła w tarapaty finansowe. W tarapatach lokalowych była już wcześniej, bo na Wyspy przyjechali mieszkać do ojca partnerki Ł., który – co później wypłynie na procesie – ma problem natury alkoholowej. Inną niedogodnością, z którą od przyjazdu musieli się mierzyć członkowie rodziny był brak łóżek, dlatego – na co w sądzie wskazywał Ł. – rodzina sypiała na podłodze. Troski i zmartwienia coraz częściej zaprzątały myśli głowy rodziny, no bo jak wyżywić cztery osoby, kiedy pracy nie ma, a w portfelu pusto?

Puszki na nielegalu

I tak podczas spacerów ze swoim kilkumiesięcznym synkiem, Ł. często zastanawiał się, jak zapewnić godny byt swojej rodzinie, a przynajmniej, żeby było co jeść. Któregoś dnia w okresie wielkanocnym, pchając wózek z niemowlakiem Ł. skierował go w stronę marketu znanej brytyjskiej sieci Co-operative. Kiedy już znalazł się w środku, jego uwagę przykuła puszka napoju alkoholowego Jack Daniels. A że nie stać go było na ten luksus, postanowił po prostu, że za niego nie zapłaci. Do tego, aby napój wypić zgodnie z utartym zwyczajem albo żeby łatwiej „wchodziło” mężczyzna sięgnął po puszkę coli. Tak zaopatrzony wyszedł ze sklepu, w którym nikt tej bezgotówkowej zmiany struktury własności nie zauważył, głównie dlatego, że Ł. ukrył puszki w wózku dziecięcym. I w taki oto sposób głowa rodziny rozwiązała nurtujący ją problem braku pożywienia, bo jeśli udało się z dwiema puszkami napoju, to dlaczego miałoby się nie udać z innymi artykułami spożywczymi.

Nieocenioną rolę zaczął więc odgrywać w życiu rodziny wózek dziecięcy. Po pierwsze gwarantował dostateczną ilość miejsca potrzebnego dla rodzinnych zakupów bezgotówkowych. Po drugie zapewniał w miarę bezpieczną kryjówkę dla artykułów sklepowych, chroniąc je przed wścibskimi oczami funkcjonariuszy ochrony sklepowej. A po trzecie dostarczał niezbędnego przy tego typu działalności kamuflażu, bo nikomu do głowy nie przyjdzie, aby podejrzewać tatę pchającego wózek z niemowlakiem o uprawianie tzn. shoplifting’u. Niestety szybko okaże się, że funkcja maskująca wózka dziecięcego na dłuższą metę nie działa. Póki co jednak wszystko szło bez zarzutu, a niemowlę mimowolnie stało się świadkiem demonstracji ojcowskiego sprytu i przebiegłości albo desperacji i tragicznej ostateczności.

Szał zakupów

Tymczasem Ł., pokrzepiony niedawnym obrotem sprawy, wybrał się ponownie na zakupy. Oczywiście zabrał ze sobą dziecko. Najpierw popchał wózek do marketu innej popularnej sieci spożywczej Morrisons. Przemierzając sklepowe półki przez kilka chwil nazbierał towaru za 35 funtów, po czym wytoczył się wraz z malcem z marketu. Nikt ich oczywiście nie niepokoił. Na ulicy ojcu przypomniało się, że na obiad miała być dziś mielonka, więc skierował się do Iceland’a, gdzie dwa opakowania mięsa mielonego zagrabił i wyszedł, nie zwracając niczyjej uwagi. Chwilę później odwiedził jeszcze sklep, gdzie oferowane produkty sprzedaje się po funcie i tam także „zajumał” kilka rzeczy.

W wózku przybywało przedmiotów, jednak to nie ostudziło zapału Ł., który za kolejny cel obrał sobie sklep Wilkinson z asortymentem chemiczno-przemysłowym. Do wózka poza jedzeniem powędrowało kilka produktów chemii domowej, a wszystko o wartości niemal 36 funtów. Po tym, jak Ł. upchał ostatni produkt, pewnym krokiem skierował się do wyjścia. Ale tym razem ochroniarze zainteresowali się tatusiem z wózkiem. Czujni pracownicy ochrony nie dali się zwieść kamuflażowi i przy użyciu zaawansowanej technologicznie aparatury wizualnej rozlokowanej w każdym zakątku sklepu ustalili, że mężczyzna dokonuje niecnego procederu. Rezolutni strażnicy podjęli interwencję i zatrzymali tatę i wózek. Zaprowadzili go do pokoju, w którym mogli z dala od ciekawskich oczu gapiów dokonać przeszukania taty oraz wózka. Chwilę później do sklepu przyjechała policja. Ł. czekał co będzie dalej. Te zdarzenia miały miejsce kilka dni po świętach wielkanocnych.

Mielonka niezgody

Sprawa odbyła się w piątek 22 maja w Nottingham. Ł. męczyło poczucie winy albo raczej rozważył, że tak może się okazać korzystniej w jego przypadku, dlatego gdy stanął przed sądem z miejsca przyznał się do wszystkich kradzieży wózkowych oraz dostarczył wszelkich informacji o jakie go sędzia zapytał. Prokurator grzmiała, że mielonka, co ją oskarżony zabrał, nie nadaje się już do sprzedaży, tak jak niektóre artykuły ze sklepu Morrisons, które podczas procederu wynoszenia z sieciówki uległy uszkodzeniu, a zatem potrzebna jest jakaś forma gratyfikacji, aby sprawiedliwość zatriumfowała. Potem sędzia wsłuchał się we wszelkie okoliczności łagodzące, takie jak dramatyczna sytuacja rodziny Ł. oraz fakt, że za oskarżonym nie ciągnie się kryminalna przeszłość. Obrońca podniósł jeszcze, że jego klient od niedawna znów pozostaje w stosunku zatrudnienia. Wskazał na skruchę głowy rodziny, całkowite przyznanie się do winy oraz nową uczciwą ścieżkę życia, jaką obrał. Mając to na względzie sąd uznał mężczyznę winnym, ale warunkowo odstąpił od wykonania kary. Ł. dostał 12 miesięcy dozoru, podczas których będzie monitorowane czy złodziejskie zapędy chłopaka nie uaktywniły się na nowo. Musi zapłacić koszty procesowe, wpłacić 15 funtów na fundusz ofiar oraz oddać jednej z sieci pieniężną równowartość skradzionych przedmiotów.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

PAYWALL

POPULARNE TERAZ

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

, , ,
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

INFORMACJE I BIZNES

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.