Wózek pełen niespodzianek

Ł. to dwudziestoczteroletni chłopak z Torunia. W październiku ubiegłego roku wraz z partnerką, która w tym czasie była przy nadziei w stanie całkiem już zaawansowanym oraz kilkuletnim synkiem, wyjechali za lepszym życiem na Wyspy Brytyjskie w okolice Nottingham. Ł. jako głowa rodziny, stanął na wysokości zadania i zaraz po przyjeździe znalazł pracę w fabryce w Newark. Pod koniec stycznia na świat przyszedł drugi syn – duma ojca oraz całkiem nieświadomy bohater tej historii.

Ojciec rodziny to człowiek słusznej budowy, z w pełni wykształconymi partiami mięśniowymi, o których właściwości mężczyzna zabiegał podczas ciężkich treningów siłowych, jeśli tylko czas na to pozwalał. Uczesanie na tzw. zapałkę, tatuaże na rękach, zwyczajny wyraz twarzy. W kreacjach najmodniejszych marek sportowych zwykł przemierzać ulice, gdy od czasu do czasu wybierał się na spacer z pociechami. Entuzjasta ulicznego hip-hopu oraz wyścigów żużlowych, co nie dziwi, w końcu pochodzi z Torunia.

Kobietą życia Ł. została P. – piękność pochodząca również z grodu Kopernika. Ciemne, długie włosy, częste kontakty z promieniami UV – niekoniecznie naturalnymi, drobna, zadbana. Oboje wolny czas spędzali oddając się namiętnościom nieskomplikowanych gier na telefonie. To pozwalało im na odrobinę relaksu w życiu pełnym trosk i zmartwień. Żyli bez ślubu, ale tworzyli dobrą rodzinę dla swoich dwóch synów.

Wszyscy się w rodzinie cieszyli z kolejnego potomka i każdy zgodnie twierdził, że wykapany tata. Miłość w domu była, ale zaczęło brakować pieniędzy, bo kiedy pewnego dnia Ł. wziął wolne w pracy, aby spędzić trochę czasu z rodziną okazało się, że nie ma po co wracać do fabryki nazajutrz. I w ten sposób rodzina popadła w tarapaty finansowe. W tarapatach lokalowych była już wcześniej, bo na Wyspy przyjechali mieszkać do ojca partnerki Ł., który – co później wypłynie na procesie – ma problem natury alkoholowej. Inną niedogodnością, z którą od przyjazdu musieli się mierzyć członkowie rodziny był brak łóżek, dlatego – na co w sądzie wskazywał Ł. – rodzina sypiała na podłodze. Troski i zmartwienia coraz częściej zaprzątały myśli głowy rodziny, no bo jak wyżywić cztery osoby, kiedy pracy nie ma, a w portfelu pusto?

Puszki na nielegalu

I tak podczas spacerów ze swoim kilkumiesięcznym synkiem, Ł. często zastanawiał się, jak zapewnić godny byt swojej rodzinie, a przynajmniej, żeby było co jeść. Któregoś dnia w okresie wielkanocnym, pchając wózek z niemowlakiem Ł. skierował go w stronę marketu znanej brytyjskiej sieci Co-operative. Kiedy już znalazł się w środku, jego uwagę przykuła puszka napoju alkoholowego Jack Daniels. A że nie stać go było na ten luksus, postanowił po prostu, że za niego nie zapłaci. Do tego, aby napój wypić zgodnie z utartym zwyczajem albo żeby łatwiej „wchodziło” mężczyzna sięgnął po puszkę coli. Tak zaopatrzony wyszedł ze sklepu, w którym nikt tej bezgotówkowej zmiany struktury własności nie zauważył, głównie dlatego, że Ł. ukrył puszki w wózku dziecięcym. I w taki oto sposób głowa rodziny rozwiązała nurtujący ją problem braku pożywienia, bo jeśli udało się z dwiema puszkami napoju, to dlaczego miałoby się nie udać z innymi artykułami spożywczymi.

Nieocenioną rolę zaczął więc odgrywać w życiu rodziny wózek dziecięcy. Po pierwsze gwarantował dostateczną ilość miejsca potrzebnego dla rodzinnych zakupów bezgotówkowych. Po drugie zapewniał w miarę bezpieczną kryjówkę dla artykułów sklepowych, chroniąc je przed wścibskimi oczami funkcjonariuszy ochrony sklepowej. A po trzecie dostarczał niezbędnego przy tego typu działalności kamuflażu, bo nikomu do głowy nie przyjdzie, aby podejrzewać tatę pchającego wózek z niemowlakiem o uprawianie tzn. shoplifting’u. Niestety szybko okaże się, że funkcja maskująca wózka dziecięcego na dłuższą metę nie działa. Póki co jednak wszystko szło bez zarzutu, a niemowlę mimowolnie stało się świadkiem demonstracji ojcowskiego sprytu i przebiegłości albo desperacji i tragicznej ostateczności.

Szał zakupów

Tymczasem Ł., pokrzepiony niedawnym obrotem sprawy, wybrał się ponownie na zakupy. Oczywiście zabrał ze sobą dziecko. Najpierw popchał wózek do marketu innej popularnej sieci spożywczej Morrisons. Przemierzając sklepowe półki przez kilka chwil nazbierał towaru za 35 funtów, po czym wytoczył się wraz z malcem z marketu. Nikt ich oczywiście nie niepokoił. Na ulicy ojcu przypomniało się, że na obiad miała być dziś mielonka, więc skierował się do Iceland’a, gdzie dwa opakowania mięsa mielonego zagrabił i wyszedł, nie zwracając niczyjej uwagi. Chwilę później odwiedził jeszcze sklep, gdzie oferowane produkty sprzedaje się po funcie i tam także „zajumał” kilka rzeczy.

W wózku przybywało przedmiotów, jednak to nie ostudziło zapału Ł., który za kolejny cel obrał sobie sklep Wilkinson z asortymentem chemiczno-przemysłowym. Do wózka poza jedzeniem powędrowało kilka produktów chemii domowej, a wszystko o wartości niemal 36 funtów. Po tym, jak Ł. upchał ostatni produkt, pewnym krokiem skierował się do wyjścia. Ale tym razem ochroniarze zainteresowali się tatusiem z wózkiem. Czujni pracownicy ochrony nie dali się zwieść kamuflażowi i przy użyciu zaawansowanej technologicznie aparatury wizualnej rozlokowanej w każdym zakątku sklepu ustalili, że mężczyzna dokonuje niecnego procederu. Rezolutni strażnicy podjęli interwencję i zatrzymali tatę i wózek. Zaprowadzili go do pokoju, w którym mogli z dala od ciekawskich oczu gapiów dokonać przeszukania taty oraz wózka. Chwilę później do sklepu przyjechała policja. Ł. czekał co będzie dalej. Te zdarzenia miały miejsce kilka dni po świętach wielkanocnych.

Mielonka niezgody

Sprawa odbyła się w piątek 22 maja w Nottingham. Ł. męczyło poczucie winy albo raczej rozważył, że tak może się okazać korzystniej w jego przypadku, dlatego gdy stanął przed sądem z miejsca przyznał się do wszystkich kradzieży wózkowych oraz dostarczył wszelkich informacji o jakie go sędzia zapytał. Prokurator grzmiała, że mielonka, co ją oskarżony zabrał, nie nadaje się już do sprzedaży, tak jak niektóre artykuły ze sklepu Morrisons, które podczas procederu wynoszenia z sieciówki uległy uszkodzeniu, a zatem potrzebna jest jakaś forma gratyfikacji, aby sprawiedliwość zatriumfowała. Potem sędzia wsłuchał się we wszelkie okoliczności łagodzące, takie jak dramatyczna sytuacja rodziny Ł. oraz fakt, że za oskarżonym nie ciągnie się kryminalna przeszłość. Obrońca podniósł jeszcze, że jego klient od niedawna znów pozostaje w stosunku zatrudnienia. Wskazał na skruchę głowy rodziny, całkowite przyznanie się do winy oraz nową uczciwą ścieżkę życia, jaką obrał. Mając to na względzie sąd uznał mężczyznę winnym, ale warunkowo odstąpił od wykonania kary. Ł. dostał 12 miesięcy dozoru, podczas których będzie monitorowane czy złodziejskie zapędy chłopaka nie uaktywniły się na nowo. Musi zapłacić koszty procesowe, wpłacić 15 funtów na fundusz ofiar oraz oddać jednej z sieci pieniężną równowartość skradzionych przedmiotów.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

PAYWALL

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.
, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!