Włam stulecia

Kosztowności i diamenty warte dziesiątki milionów funtów padły łupem złodziei, którzy włamali się do depozytu Hatton Garden w Londynie. To może być największa i najbardziej wyrafinowana kradzież od wielkiego napadu na pociąg, który miał miejsce w 1963 r.

okradziono skarbiec w Londynie

1 kwietnia przy ulicy Kingsway dochodzi do pożaru kabla energetycznego ułożonego w podziemnym tunelu z czasów wiktoriańskich. Pożar powoduje ewakuację stacji metra Holborn, kilku tysięcy osób z pobliskich budynków i odcięcie prądu w okolicy. Wśród budynków pozbawionych energii jest oddalona o zaledwie pół mili od Holborn 7-piętrowa kamienica, w której swoją siedzibę ma 20 firm, w tym Hatton Garden Safe Deposit Ltd. HGSD prowadzi podziemny skarbiec, w którym bogacze przechowują swoje kosztowności i pieniądze, a właściciele salonów jubilerskich deponują towar ze sklepów. Wszystko jest zamknięte w antywłamaniowych skrytkach znajdujących się w pomieszczeniu, do którego można wejść jedynie przez mające prawie pół metra grubości metalowe drzwi. Ściany mają 2 metry grubości. Dwa dni po pożarze przy Kingsway rozpoczyna się świąteczny długi weekend. W związku z tym do podziemnych skrytek trafia wyjątkowo dużo wartościowych rzeczy. W piątkową noc 3 kwietnia w budynku na krótko włącza się alarm. Ochrona robi rutynowy obchód. Drzwi i okna są nienaruszone i szczelnie zamknięte. Wszystko wskazuje na to, że był to fałszywy alarm. O godzinie 00:21 informację o incydencie Southern Monitoring Alarm Company przekazuje dyspozytorowi policji. Ten nadaje zgłoszeniu niski priorytet i na miejsce nie wysyła nawet patrolu. W trakcie weekendu w okolicy słychać odgłosy typowe dla prac budowalnych – wiercenie, stukanie, głośne szuranie. Nie wzbudza to jednak niczyich podejrzeń. Wokół kamienicy są prowadzone budowy i remonty.

Długi weekend mija spokojnie. Pracownicy Hatton Garden wracają do pracy dopiero we wtorek, 7 kwietnia. Na miejscu zastają widok, który sprawia, że szybko zapominają o świątecznej sielance. O 8:10 rano jeden z nich drżącym głosem zawiadamia policję o włamaniu. Sterylne wnętrza sejfu przypominają teren rozbiórki. Wszystko jest w pyle, na podłodze leżą fragmenty betonu, rozrzucone papiery, opróżnione części zniszczonych skrytek, rozrzucone narzędzia. Biuro wygląda jak opuszczony plac budowy. Policja potrzebowała doby, by ustalić, że przestępcy rozpruli 72 skrytki, z których 11 było pustych. Jak dostali się do wnętrza?

Złodzieje zdemontowali kilka kamer monitorujących budynek i okolice. Przeoczyli jednak dwie, dzięki którym udało się ustalić, że było ich co najmniej trzech. Byli ubrani w budowlane kaski i odblaskowe kamizelki. Jeden z nich miał na plecach napis „GAS”. Do budynku weszli przez gospodarcze drzwi, do których prawdopodobnie mieli dorobiony klucz. W budynku po raz pierwszy pojawili się w czwartek, 2 kwietnia, o godz. 21:23 – zalewie 4 minuty po opuszczeniu obiektu przez ostatniego pracownika Hatton Garden Safe Deposit Ltd. Kamery zarejestrowały moment, w którym wnoszą duże pojemniki na śmieci i różne pudełka. Gdy byli już sami w obiekcie, wyłączyli windę, z której korzystali pracownicy i klienci znajdujących się tu biur. Dźwig zatrzymał się na stałe na drugim piętrze, co umożliwiło przestępcom zejście przez szyb na poziom zajmowany przez Hatton Garden Safe Deposit Ltd. Tam siłą otworzyli rozsuwane drzwi windy. Następnie skierowali się w stronę skarbca. Do jego wnętrza dostali się przez dziurę, którą wykuli w mającej 2 metry grubości ścianie wykonanej ze wzmocnionego betonu. Jej rozkucie wydawało się niemożliwe. Jak ustalili policjanci, poradziła sobie z tym maszyna Hilti DD350. To warte 3500 funtów urządzenie wykorzystywane przez profesjonalne firmy budowlane do wycinania otworów na kable i przewody wentylacyjne. Maszynę potrafi obsługiwać tylko ograniczona liczba osób, które przeszły odpowiednie szkolenie. Co ciekawe, maszyna wymaga stałego dopływu znacznej ilości wody do chłodzenia diamentowego wiertła. Eksperci oceniają, że przestępcy potrzebowali co najmniej kilku godzin, by nawiercić kilka otworów obok siebie, a następnie rozkuć dziurę umożliwiającą swobodne przejście. Na miejscu przestępstwa znaleziono też szlifierkę kątową, udarowe wiertła i łomy. Posłużyły one do otwarcia skrytek.

Między 2 a 5 kwietnia przestępcy kilkakrotnie wchodzili do i wychodzili z budynku, nosząc różne pojemniki. Przed budynkiem kilka razy parkował biały Ford Transit. Po raz ostatni opuścili obiekt w niedzielę, 5 kwietnia, o 6:10 rano. Zabrali ze sobą duże pojemniki na śmieci, zapakowali je do vana i odjechali.

Razem ze zrabowanymi kosztownościami i pieniędzmi zniknął twardy dysk, na którym był zapisywany obraz z kamer monitoringu należącego do obrabowanej firmy. To jeden z wielu dowodów świadczących o tym, że przestępcy bardzo dobrze znali rozkład pomieszczeń i system zabezpieczeń.

John O’Connor, były policjant, który pracował w ekipach dochodzeniowych, uważa, że pożar kabla energetycznego, do którego doszło 1 kwietnia przy Kingsway, nie był przypadkowy. Awaria spowodowała chaos i przerwę w dostawie prądu, co mogło być częścią planu włamywaczy.

– Prawdopodobnie było to celowe. Nigdy nie słyszałem o tak dużej awarii spowodowanej pożarem kabla. Widzę tu zbyt wiele zbieżności – powiedział John O’Connor w wywiadze dla radia LBC.

Tuż po audycji, w której O’Connor podzielił się swoimi domysłami, straż pożarna podała, że według niej przyczyną pożaru była usterka techniczna, co jest prawdopodobne, biorąc pod uwagę, fakt, że instalacja została położona w tunelu wybudowanym w XIX wieku. Pożar podsycił dodatkowo wyciek z ułożonego w pobliżu gazociągu.

– To było dobrze zaplanowane i wyrafinowane przestępstwo – przyznaje prowadzący dochodzenie w tej sprawie detektyw Paul Johnson z londyńskiej policji. – Ustalamy, czy był w nie zaangażowany ktoś z firmy. Przestępcy dobrze wiedzieli, co robią. Krąg podejrzanych jest ograniczony.

Policja prowadzi też wewnętrzne dochodzenie dotyczące zignorowania aktywacji alarmu w piątek, 2 kwietnia.

Cytowani przez brytyjskie gazety jubilerzy mówią o stratach, które mogą sięgać od kilkudziesięciu do kilkuset milionów funtów. Hatton Garden już raz został obrabowany. W 2003 r. niezłapany dotąd sprawca, podając się za klienta, poprosił o pokazanie skrytek. Będąc w środku skarbca, sterroryzował obsługę bronią i uciekł, zabierając kosztowności warte 1,5 mln funtów.

Jonh O’Connor zwraca uwagę, że rynek diamentów jest dobrze nadzorowany i spieniężenie skradzionych kosztowności w Wielkiej Brytanii czy innym europejskim kraju będzie bardzo ryzykowne.

– Najlepszym miejscem do pozbycia się diamentów jest obecnie Rosja. Trzeba więc brać pod uwagę międzynarodowy aspekt tej sprawy – powiedział John O’Connor.

Okradziony depozyt znajduje się w rejonie Hatton Garden, będącym od wieków miejscem handlu biżuterią i diamentami. W okolicy znajduje się ok. 300 salonów jubilerskich, z których znaczna część to rodzinne interesy osób pochodzenia żydowskiego.

Marcin Urban | Cooltura

cooltura_logo_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!