Wkrótce będziemy pracować tylko 6-7 godzin?

W Skandynawii powoli wprowadzany jest 6- i 7-godzinny dzień pracy. Niektóre firmy na Wyspach też przekonują się do takiego rozwiązania. Jakie korzyści wynikają z wprowadzanych zmian?

DOBRE BIURO
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta.

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
ODSZKODOWANIA

Jedyna firma na rynku szkockim (mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji) oferująca wizyty domowe jak również auta zastępcze do 24h po wypadku. Operujemy na całym terenie Szkocji, mamy indywidualny kontakt z każdym klientem, który otrzymuje szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące przebiegu całego procesu ubiegania się o rekompensatę. Jesteśmy firmą zobowiązaną do kontaktu z klientem 7dni w tygodniu.

Oferujemy kompleksowy zakres usług takich jak: darmowa fizjoterapia, darmowe auta zastępcze, darmowe holowanie, monitorowane komisje lekarskie, opieka nad klientem podczas całego procesu ubiegania się o rekompensatę.

Mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji (średnio o 40% wyższe odszkodowania w porównaniu do innych firm czy kancelarii), a także najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Jesteśmy firmą własnościową obsługującą kilkuset klientów rocznie. Żaden z naszych klientów nigdy nie był niezadowolony.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie Szkocji!

ZOBACZ TAKŻE!

WYPADEK DROGOWY

Jeżeli brałeś udział w wypadku drogowym i na skutek tego Twój stan zdrowia się pogorszył to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie chodzi tutaj tylko o urazy typu złamana kończyna lub bardzo poważne obrażenia wewnętrzne. Żeby uzyskać odszkodowanie wystarczy odczuwać ból lub dyskomfort. Jeśli na skutek wypadku nie byłeś w stanie pracować, uległy zniszczeniu jakieś przedmioty lub poniosłeś inne straty jesteśmy w stanie odzyskać wszystko co do pensa. Jeżeli kolizja, w której brałeś udział zakończyła się szczęśliwie tylko uszkodzeniem samochodu nie jesteś skazany na swojego ubezpieczyciela i excess w wysokości kilkuset funtów. Jeśli zgłosisz się do naszej firmy naprawimy Twój samochód, a na czas naprawy otrzymasz samochód zastępczy. To wszystko bez czekania i angażowania Twojej firmy ubezpieczeniowej.

WYPADEK W PRACY

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku w pracy z powodu zaniedbań pracodawcy lub bezpośredniej winy jego lub współpracowników masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że za zaniedbanie można uznać brak odzieży ochronnej, brak przeszkolenia pracownika lub źle czy też nie ergonomicznie przygotowane miejsce do pracy. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań aby praca, którą wykonuje dla niego pracownik mogła być wykonana w maksymalnie bezpiecznym środowisku i nie narażała pracownika na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli na skutek wypadku nie jesteś w stanie pracować lub/oraz wymagasz opieki osób trzecich pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty związane z Twoimi stratami oraz kosztami powrotu do zdrowia.

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM

Właściciele sklepów, urzędy, zarządy dróg są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które pod nie podlegają. Niezależnie od tego czy kelner w restauracji oblał Cię wrzątkiem, skręciłeś kostkę w dziurze w chodniku czy przewróciłeś się na rozlanym oleju w sklepie pamiętaj o tym, że masz prawo do uzyskania odszkodowania. Warunkiem jednak jest to, że uszczerbek na zdrowiu nie został spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności lub na skutek Twojej nieuwagi lub brawury.

ZATRUCIE NA WAKACJACH

Jeżeli organizator wczasów all inclusive nie zadbał o odpowiednią jakość jedzenia na skutek czego zatrułeś się, wymiotowałeś lub miałeś biegunkę masz prawo uzyskać odszkodowanie zdrowotne oraz zwrot kosztu wycieczki, wizyt lekarskich itp. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj aby poinformować o tym przedstawiciela biura podróży lub recepcję oraz sporządzić oficjalny raport. Jeżeli zauważysz zwierzęta lub ptaki w pobliżu jedzenia lub co gorsza owady na lub w jedzeniu zrób zdjęcia. Pomoże Ci to później w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania.

NAPRAWY KREDYTOWE

Nasza firma, jako jedna z niewielu oferuje naszym klientom naprawy kredytowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci mogą nie mieć czasu lub chęci czekać na dzień kiedy strona przeciwna wyśle pieniądze na naprawę samochodu. Żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na naprawiony samochód oferujemy naszym klientom naprawy kredytowe. Jak to działa?

1. Instruujemy inżyniera, który sporządza raport uszkodzeń oraz wycenę.
2. Po akceptacji raportu zabieramy samochód do naszego serwisu i zaopatrujemy klienta w samochód zastępczy.
3. Naprawiamy samochód.
4. Zawozimy klientowi naprawiony, wypolerowany i umyty samochód i odbieramy samochód zastępczy.

Tak, to takie proste!

NO WIN – NO FEE

No win – no fee to pewnego rodzaju gwarancja. Jeżeli prawnikowi nie uda się uzyskać odszkodowania dla klienta nie pobiera od niego żadnej opłaty za prowadzenie sprawy. W sytuacji kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i klient otrzyma odszkodowanie prawnik pobiera prowizję w wysokości 25% odszkodowania zdrowotnego. (Należy jednak pamiętać, że prawnik ma prawo wystąpić do klienta o zwrot całości kosztów postępowania jeżeli klient kłamał w celu uzyskania korzyści majątkowej, wypadku nie było lub wypadek był ustawiony. W takiej sytuacji należy również spodziewać się, że strona przeciwna wystąpi o zwrot poniesionych kosztów oraz skieruje sprawę o wyłudzenie do sądu.

Uwaga! Działamy na terenie Anglii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
REZYDENTURA I OBYWATELSTWO

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie całej Wielkiej Brytanii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
BENEFITY

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Rzadko pracuję po osiem godzin dziennie. Częściej po trzy-cztery – mówi 27-letnia Monika, dziennikarka współpracująca z kilkoma brytyjskimi i polskimi tytułami. Zarabia przy tym średnią krajową. – W branży kreatywnej taki czas pracy to nic dziwnego. Jak trzeba, to siedzę 12 godzin i wymyślam, odpowiadam na oferty, dzwonię. Innym razem mam naprawdę łatwe życie i całe popołudnia dla siebie – dodaje.

Szefowie chętni

Pracujemy dziś średnio 7 godzin i 26 minut dziennie. To około godzinę tygodniowo krócej, niż wynosi europejska średnia. Z danych ONS wynika, że pracujemy coraz mniej. Więcej szefów niż jeszcze 10 lat temu, pozwala na pracę w domu (to również zasługa coraz łatwiejszego dostępu do narzędzi: komputerów, internetu, kamer, programów). Częściej też pracujemy stosując elastyczny czas pracy. Wiosną w badaniach Crown Workplace Relocations sześciu z dziesięciu szefów firm stwierdziło, że skrócenie dnia pracy z ośmiu do sześciu godzin mogłoby przynieść im korzyści, co trzeci przyznał, że pewnie rozważy takie rozwiązanie, a co czwarty powiedział, że na pewno je rozważy.

Do systemowego rozwiązania przychylnie odniósł się wtedy na łamach „The Independent” Jeremy Corbyn z Partii Pracy. – Nie wiem, czy dałbym radę zrobić wszystko co trzeba w sześć godzin, ale na pewno warto to przedyskutować na najbliższej edycji Workplace 2020, czyli planowanej największej w historii dyskusji na temat praw pracowniczych – wyjaśnił.

W największych miastach, gdzie dojazd do pracy zajmuje często ponad godzinę, przychylność do tego pomysłu była wśród szefów firm największa. Wyraziło ją 67 proc. menadżerów z Birmingham, 70 proc. – z Londynu i 80 proc. – z Glasgow. – Nie liczę na cud – komentuje jednak 30-letni Patryk, sanitariusz z Birmingham. – Często mam zmiany po 10 godzin, pielęgniarki czasem spędzają w pracy i po 12 godzin na dobę. Jakim cudem skrócenie godzin pracy miałoby się opłacać – zastanawia się. Póki co, zmiany rzeczywiście wprowadziły raczej firmy prywatne i te, które mogą sobie pozwolić na takie eksperymenty. Jedną z nich był Agent Marketing z Liverpoolu. Pracownicy, zamiast od 8:30 do 17:30 w grudniu i styczniu zeszłego roku, pracowali od 9:00 do 16:00 z obowiązkową, godzinną przerwą na obiad w środku dnia. Twierdzą, że mieli wtedy więcej energii, a zmiana była dla nich bardzo pozytywna.

Osiem godzin koncentracji

Wszystko zaczęło się od Skandynawii. To w Danii kilkanaście lat temu wprowadzono 33-godzinny tydzień pracy (najkrótszy w Europie). Za nią poszła Szwecja, która zaimplementowała 6-godzinny dzień pracy najpierw w fabryce Toyoty. Okazało się, że pracownicy rzadziej odchodzą z pracy, są z niej bardziej zadowoleni i biorą mniej zwolnień, a firma odnotowała… większe zyski. Od zeszłego roku tak samo jest w kilku domach opieki, szpitalach i firmach prywatnych. Jedną z nich jest Background AB.

Jej szef twierdzi na łamach „Daily Telegraph”: – Trudno jest się skoncentrować przez całe osiem godzin. Przez sześć godzin ludzie są za to bardziej skupieni i pracują szybciej – wyjaśnił. Pracująca u niego graficzka dodała, że zawsze ma po pracy czas na ogrodnictwo lub spacery po lesie, a wcześniej było jej trudno go wygospodarować. Pracownicy tej firmy są przy biurku od 8:30 do 11:30, później jedzą godzinny obiad, a następie pracują jeszcze 3 godziny.

Nie posiedzisz na FB

Ale jest haczyk – w czasie krótszego dnia pracy nie mogą korzystać z mediów społecznościowych czy telefonów prywatnych. – No właśnie. Większość szefów płaci ludziom za 8 godzin pracy, ale praktycznie każdy przyznaje się do siedzenia pół dnia na Facebooku. Wiem z doświadczenia, że jeśli mam perspektywę, że mogę skończyć pracę wcześniej, to „sprężam się” i siedzę, póki nie zrobię. A potem mogę iść na rower czy na basen, zamiast siedzieć jeszcze 4 godziny przed komputerem – tłumaczy pracująca po cztery godziny dziennie Monika.

Większość szwedzkich szefów ma zresztą wobec pracowników liczne zobowiązania, które mnożą się, im więcej czasu dana osoba spędza w pracy. Przerwy dla matek karmiących, palaczy, osób chorujących; obiady i kawa na koszt szefa; wdrożenia, szkolenia i odprawy – wszystko to sprawia, że im dłużej Szwedzi siedzą  w pracy, tym tak naprawdę mniej czasu zajmuje im sama… praca. 6-godzinny dzień jest uczciwszy: czas spędzony za biurkiem w stu procentach poświęcany jest na pracę.

Praca stoi

Na drugie oblicze szwedzkiego modelu pracy zwraca jednak uwagę 54-letnia Lucyna, opiekunka osób starszych, która od kilkudziesięciu lat mieszka w Uppsali. – W Szwecji są sklepy otwarte tylko od 10:00 do 14:00 i to w niektóre dni tygodnia. Po 16:00 wszystkie urzędy są już dawno zamknięte, a w porze obiadowej wszyscy są na obiedzie. Jest parę restauracji, które działają tylko raz w tygodniu lub w weekendy. Dla pracowników to raj, zgoda. Ale w porównaniu z Polską to mam czasem wrażenie, że praca tu „stoi” i nic nie da się załatwić – narzeka.

No właśnie, jak jest w Polsce? Nasi rodacy nad Wisłą wciąż pracują średnio 8 godzin i 12 minut dziennie. To jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Dla wielu to za długo. – Wychodzę z pracy o piątej po południu. W domu jestem po szóstej. Robię sobie herbatę, chwilę odpoczywam i około ósmej zaczynam robić sobie obiad. A właściwie kolację. Jeśli mam coś do zrobienia, zostaje mi najwyżej dwie-trzy godziny, bo potem muszę iść spać, żeby wstać o siódmej – opowiada 57-letni Krzysztof, który pracuje w magazynie w Warszawie.

Pracodawcy wiedzą swoje

Ale na szybką zmianę nie ma co liczyć, bo rządzący i szefowie od lat jak mantrę powtarzają o produktywności, która w Polsce jest na zbyt niskim poziomie, by skrócić dobę roboczą. Polska jest pod tym względem czwarta od końca w całej Europie, co oznacza, że wytwarzamy w tym samym czasie prawie 3 razy mniej niż mieszkańcy Luksemburga, którzy są na pierwszym miejscu w zestawieniu. Jednak wielu pracownikom takie rankingi wydają się niesprawiedliwe.

– Siedzę w magazynie, obsługuję wózek widłowy i układam towary na półkach. Nie wierzę, że w magazynie w Luksemburgu wygląda to inaczej. A czy polska pielęgniarka, która nie ma czasu usiąść przez całą 12- czy 24-godzinną zmianę, pracuje mniej wydajnie niż szwedzka? Moim zdaniem to tłumaczenia dla naiwnych. Chodzi jak zwykle o to, żeby płacić najmniej jak się da, za jak największą pracę – uważa. Póki co, pozostaje więc mieć nadzieję, że przynajmniej na Wyspach korzystne zmiany niedługo wejdą
w życie.

Tyle godzin w tygodniu pracują mieszkańcy:

  • Danii – 33,8 godz.
  • Irlandii – 35 godz.
  • Wielkiej Brytanii – 36,3 godz.
  • Szwecji – 36,5 godz.
  • Polski – 40,6 godz.
  • Czech – 41,2 godz.
  • Grecji – 42,4 godz.

Źródło | Sonia Grodek

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DOBRE BIURO

Poznaj koszyk naszych usług i rozwiąż swój problem razem z nami. Wystarczy skontaktować się z naszą firmą. Opis usług znajduje się poniżej. Zapoznaj się z koszykiem naszych usług i wyślij wiadomość.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!