Po Wielkiej Brytanii będą jeździć autobusy z napisem chwała Allachowi

Na ulice Wielkiej Brytanii wyjadą autobusy z napisem „Subhan Allah”, czyli „chwała Allachowi”. Slogan będzie element kampanii reklamowej promującej zbiórkę pieniędzy na ofiary wojny w Syrii. Ma również stanowić promocję samego islamu i próbę przedstawienia go w korzystnym świetle.

Slogan „Subhan Allah” pojawi się na setkach czerwonych double-deckerów kursujących po ulicach UK. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Islamic Relief, największa na Wyspach muzułmańska organizacja charytatywna. IR, wspierana przez brytyjski rząd, chce za pomocą kampanii „przełamać bariery” i przyczynić się do ukazania islamu w pozytywnym świetle. Celem inicjatywy jest także zachęcenie wyznawców Allacha do datków na rzecz ofiar wojny domowej w Syrii.

Zasięg akcji obejmuje całą Wielką Brytanię, ale większość autobusów z muzułmańskim hasłem pojawi się w miastach, w których społeczność islamska jest największa – przede wszystkim w Londynie, gdzie mieszka około połowy z trzymilionowej populacji brytyjskich muzułmanów.

Przedsięwzięcie wywołuje sporo kontrowersji. Nie tylko ze względu na negatywny obraz islamu w Europie, do którego przyczyniają się zamachy przeprowadzane przez islamskich radykałów, ale również z powodu ostentacyjnego promowania haseł religijnych w przestrzeni publicznej. Dodatkową wątpliwość rodzi fakt, że rządowe wsparcie dla akcji „łagodzącej wizerunek islamu” wydaje się być nie w porządku w kontekście ograniczeń stawianych chrześcijanom w tym zakresie. Chodzi m.in. o zeszłoroczny zakaz dotyczący kampanii promującej święta Bożego Narodzenia. Spot filmowy, w którym grupa osób odmawia modlitwę „Ojcze nasz” miał być wyświetlany w brytyjskich kinach przed projekcją ostatniej części „Gwiezdnych Wojen”, jednak nie uzyskał akceptacji komisji zatwierdzającej emisję reklam w sieciach kinowych – właśnie ze względu na to, że naruszał świecki charakter tych placówek.

Przedsięwzięcie IR organizowane jest tuż po wyborczym zwycięstwie Sadiqa Khana, muzułmanina o pakistańskich korzeniach. Nowy burmistrz Londynu ma okazję udowodnić, że reprezentuje wszystkich londyńczyków i stoi na straży świeckości miasta – wywierając wpływ na Transport for London, by nie dopuścił do promowania islamu na środkach transportu publicznego. Wątpliwe jednak, by Khan zdecydował się na taki krok – rozwścieczyłby przecież w ten sposób swój najtwardszy elektorat.

Źródło | Redakcja
Foto: Oskar Oraczewski

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

STYL I KULTURA

/Autor

Jak zostać dawcą szpiku

Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.