Wielka Brytania wyrzuca Australijczyków. Czy Brexit wyrzuci Polaków?

Media w Wielkiej Brytanii żyją historią bezdusznej machiny biurokratycznej. Australijska rodzina, która przez lata legalnie mieszkała, pracowała i uczyła się na Wyspach, wskutek bezdusznych przepisów, musi opuścić Wyspy.

Sprawa dotyczy Australijskiej rodziny mieszkającej w Szkocji. Gregg i Kathryn Brain przyjechali do Wielkiej Brytanii w 2011 r., razem ze swoim 2-letnim synem Lachlanem. Kathryn dostała wizę studencką i rozpoczęła studia na University of the Highlands and Islands, Gregg rozpoczął legalną pracę w jednej z lokalnych firm, a syn Lachlan poszedł do szkoły, gdzie przez 5 lat nauczył się mówić po angielsku ze szkockim akcentem. Niestety Home Office zmienił system wizowy i zniósł takie wizy dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, przez co rodzinie grozi deportacja.

W sprawę australijskiej rodziny zaangażowali się nie tylko rodzina i znajomi, ale nawet pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon. Chodzi o to, aby rodzina otrzymała nową wizę. Jednakże czas ucieka, a australijska rodzina w chwili obecnej i, aż do 1 sierpnia, nie może legalnie podjąć pracy. Problem jest nie mały, bowiem pieniądze potrzebne są przede wszystkim na życie, ale także na nowe kosztowne wizy. Rodzinie, w utrzymaniu, i na zebraniu funduszy na nowe wizy (blisko 3 tys. funtów) pomagają znajomi. Ale sprawa ma swoje drugie dno.

Australijskiej rodzinie pomagają ludzie dobrej woli a także bardzo wysoko postawieni politycy łącznie z premierem na czele. Jeśli natomiast dojdzie do Brexitu, oczywistym staje się fakt, że i my Polacy, w pewnym sensie, staniemy się „Australijczykami”. Bowiem w przypadku Brexitu setkom tysięcy Polaków, którzy mogą stracić automatyczne pozwolenie na pracę, będzie grozić wydalenie z Wielkiej Brytanii. Wszak Brexit, wytrąci nam najważniejszy argument z rąk – nie będziemy chronieni przez Unię Europejską.

Ba, za Polakami nie wstawi się ani premier Cameron – który najprawdopodobniej może przestać być premierem – ani premier Szkocji, ani tym bardziej „Prezes” i Beata – ta Beata.

OM | Open Magazyn.pl

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit może nastąpić później

Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

STYL I KULTURA