Wielka Brytania wyrzuca Australijczyków. Czy Brexit wyrzuci Polaków?

Media w Wielkiej Brytanii żyją historią bezdusznej machiny biurokratycznej. Australijska rodzina, która przez lata legalnie mieszkała, pracowała i uczyła się na Wyspach, wskutek bezdusznych przepisów, musi opuścić Wyspy.

Sprawa dotyczy Australijskiej rodziny mieszkającej w Szkocji. Gregg i Kathryn Brain przyjechali do Wielkiej Brytanii w 2011 r., razem ze swoim 2-letnim synem Lachlanem. Kathryn dostała wizę studencką i rozpoczęła studia na University of the Highlands and Islands, Gregg rozpoczął legalną pracę w jednej z lokalnych firm, a syn Lachlan poszedł do szkoły, gdzie przez 5 lat nauczył się mówić po angielsku ze szkockim akcentem. Niestety Home Office zmienił system wizowy i zniósł takie wizy dla obcokrajowców spoza Unii Europejskiej, przez co rodzinie grozi deportacja.

W sprawę australijskiej rodziny zaangażowali się nie tylko rodzina i znajomi, ale nawet pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon. Chodzi o to, aby rodzina otrzymała nową wizę. Jednakże czas ucieka, a australijska rodzina w chwili obecnej i, aż do 1 sierpnia, nie może legalnie podjąć pracy. Problem jest nie mały, bowiem pieniądze potrzebne są przede wszystkim na życie, ale także na nowe kosztowne wizy. Rodzinie, w utrzymaniu, i na zebraniu funduszy na nowe wizy (blisko 3 tys. funtów) pomagają znajomi. Ale sprawa ma swoje drugie dno.

Australijskiej rodzinie pomagają ludzie dobrej woli a także bardzo wysoko postawieni politycy łącznie z premierem na czele. Jeśli natomiast dojdzie do Brexitu, oczywistym staje się fakt, że i my Polacy, w pewnym sensie, staniemy się „Australijczykami”. Bowiem w przypadku Brexitu setkom tysięcy Polaków, którzy mogą stracić automatyczne pozwolenie na pracę, będzie grozić wydalenie z Wielkiej Brytanii. Wszak Brexit, wytrąci nam najważniejszy argument z rąk – nie będziemy chronieni przez Unię Europejską.

Ba, za Polakami nie wstawi się ani premier Cameron – który najprawdopodobniej może przestać być premierem – ani premier Szkocji, ani tym bardziej „Prezes” i Beata – ta Beata.

OM | Open Magazyn.pl

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!