We wtorek brytyjski parlament podjął historyczną decyzję: UK stała się pierwszym krajem, w którym możliwe ma być połączenie materiału genetycznego trzech osób, by powstało zdrowe dziecko.

_________________________________________________________________________________________________________________

O decyzji posłów od wtorku donoszą niezliczone komunikaty prasowe – jest ona bowiem nie tylko bardzo postępowa, ale także od dłuższego czasu budzi rozliczne dyskusje, i to nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.

Metoda, o której mowa, pozwala na kombinację DNA trzech osób (nie „trzech rodziców”, jak napominają naukowcy). W wyniku zabiegu, który polega na wymianie wadliwego mitochondrialnego DNA matki, na prawidłowe, pobrane od innej kobiety (dawczyni), możliwe jest zatrzymanie rozprzestrzeniania się zaburzeń genetycznych, związanych z wadami pierwotnego DNA mitochondriów.

Materiał pobierany od dawczyni stanowi zaledwie 0,1 proc. genomu dziecka i nie wpływa na jego cechy. Dziecko nadal więc jest potomkiem dwojga rodziców (wśród przeciwników metody upowszechniło się bowiem używanie argumentu o tworzeniu dzieci „trojga”). W wyniku wymiany dziecko nie dziedziczy natomiast wad mitochondriów, odpowiedzialnych za ciężkie, często śmiertelne schorzenia.

Jak podaje BBC, przy wykorzystaniu metody w Wielkiej Brytanii urodzić się może nawet 150 kolejnych zdrowych dzieci rocznie, co bez niej nie byłoby możliwe.

Decyzja brytyjskich posłów nie jest jeszcze ostateczna, jako że w sprawie zabierze teraz głos Izba Lordów. Gdy i ona wyrazi zgodę, przed zespołem odpowiedzialnym za wynalezienie metody stanie jeszcze konieczność uzyskania stosownych zgód ze strony HFEA (niezależny regulator brytyjskiego sektora badań nad niepłodnością, jej leczeniem i embriologii).

Więcej możesz czytać w materiale Jamesa Gallaghera MPs say yes to three-person babies w BBC. Sprawa jest także obecna w polskich mediach, m.in. w najnowszym wydaniu Polityki w materiale Edwina Bendyka Wielka Brytania otwiera się na „dzieci trojga rodziców”.

js | emito.net

emito_net_150

Sharing is caring!