Wielka Brytania: Izba Gmin odłożyła decyzję ws. brexitu

Izba Gmin po raz kolejny postawiła przeszkodę na drodze Borisa Johnson’a do wyprowadzenia kraju z Unii Europejskiej. Zamiast zatwierdzić nową umowę, deputowani głosowali nad poprawką Sir Olivera Letwina, która zakłada, że Parlament nie poprze porozumienia wynegocjowanego przez premiera, dopóki rząd nie przedstawi wszystkich przepisów wykonawczych porozumienia. Za głosowało 322 deputowanych, przeciwko 306.

Szef rządu Wielkiej Brytanii, ma przedstawić wszystkie akty prawne w przyszłym tygodniu, jednak zgodnie z ustawą Bena, i tak będzie musiał poprosić Unię o przedłużenie terminu wyjścia UK z EU. Johnson potwierdził, iż zwróci się do Brukseli z prośbą o odłożenie Brexit’u do końca stycznia 2020 roku, ale w liście do przywódców UE, stanowczo podkreśli, iż osobiście nie uważa tego posunięcia za słuszne czy konieczne. Premier ma czas na wysłanie pisma do 23:00 czasu brytyjskiego.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, napisał na Twitterze: „Czekam na list. Właśnie rozmawiałem z premierem Borisem Johnson’em o sytuacji zaistniałej po głosowaniu w Izbie Gmin”

Szef rządu przyznał, że nie czuje się w żaden sposób zniechęcony przez Parlament, co więcej zgodnie z planem UK opuści Unię 31 października.

Johnson przegrał, po tym, jak odwrócili się od niego deputowani Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP). Podczas zapytań do premiera w Izbie Gmin, Unioniści zarzucali Johnson’owi, że zgodnie z nową umową, granica celna będzie przebiegać w poprzek Morza Irlandzkiego oddzielając Irlandię Północną od Wielkiej Brytanii. To oznacza, że w Ulsterze będą stosowane unijne normy towarowe i cła, na które Londyn nie będzie miał wpływu. Z czasem Irlandii Północnej będzie bliżej do Republiki Irlandii niż do reszty Zjednoczonego Królestwa.

Szkocja również chce pozostać w jednolitym rynku. „Zostaliśmy przez brytyjski rząd zlekceważeni. Chcemy niezależnego, szkockiego państwa”, przekonywał lider Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w parlamencie, Ian Blackford.

Premier nie traci jednak nadziei na wygraną w Izbie Gmin podczas kolejnego głosowania, mimo ostrej debaty i głębokiego podziału wśród parlamentarzystów, premier może przekonać do swojej umowy kilku deputowanych Partii Pracy, którzy zagwarantują mu większość.

Źródło | Cultura24

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Niebezpieczny sąsiad i makabryczna zbrodnia!

O 15:30 Robert i Małgorzata wrócili do mieszkania przy Compton Row w północno-wschodniej części miasta. To, co zobaczyli musiało być przerażające. Ich dziecko leżało na podłodze w sypialni, w kałuży krwi, rozebrane od pasa w dół, zgwałcone, z raną po nożu w brzuchu, poderżniętym gardłem oraz pękniętą czaszką, jakby ktoś na niej stanął.
11 grudnia 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Pieniądze socjalne, kto je naprawdę dostaje?

Birgit Hebein, polityk z partii Zielonych, uważa, że absurdalnym twierdzeniem jest myślenie, że ludzie z innych krajów UE przyjeżdżają do Austrii tylko po to, żeby korzystać z zaplecza socjalnego.
1 lutego 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Przestępcy najbardziej kochają Wiedeń i Graz

Włamania, przemoc, rozboje, zabójstwa, wymuszenia: patrząc na najnowsze dane statystyczne przypadków przestępczości, mogą budzić lęk i strach. W samym tylko roku 2014 zgłoszono na policję 527.692 przestępstw. Każdego dnia jest 1445 przestępstw, po jednym w każdej minucie.
21 kwietnia 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Student podczas snu został ugryziony przez Fałszywą czarną wdowę

Pająk pozostawił w jego nodze dziurę o średnicy około półtora centymetra.
17 października 2017/Autor OPEN MAGAZYN

„Powiedz NIE Wielkiej Brytanii!”

Gdyby politykę mierzyć skalą absurdów, niekompetencji i głupoty, partia UKIP w cuglach wygrałaby ze wszystkimi dookoła. Wówczas mogłaby ze stoickim spokojem rozgościć się w parlamencie i rządzić – oczywiście jeśli miałaby kim rządzić...
22 grudnia 2014/Autor OPEN MAGAZYN

Brytyjski rząd zapowiada walkę z plagą samobójstw

Specjalna metoda psychoterapii została przetestowana w Detroit, gdzie dzięki niej liczba samobójstw spadła o 75% w ciągu ostatnich czterech lat. W roku 2013 w Anglii, ponad 4,7 tys. osób odebrało sobie życie co stanowi wzrost o 6% w stosunku do roku 2012.
20 stycznia 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Zabłąkana kula śmiertelnie trafiła w głowę Polki

Sprawa bez precedensu: za morderstwo Magdy dostał dożywocie, mimo że to nie jego kula pozbawiła ją życia. Znalazła się w złym miejscu i o niewłaściwym czasie – to zdanie padnie wiele razy w trakcie śledztwa, a potem podczas długiego, trójinstancyjnego procesu i chyba najlepiej ujmuje istotę całego zdarzenia.
22 września 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Szczęki 2016

„Co się stało z Wielką Brytanią?” – pytał w zeszłą niedzielę „The Observer”, jeden z niewielu liberalnych tygodników na Wyspach. Co się stało z krajem, który zaledwie cztery lata temu, podczas inauguracji Igrzysk Olimpijskich w Londynie, pokazywał światu swoją otwartą, wieloetniczną, tolerancyjną twarz? Cool Britain zamieniła się w Nasty Britain. Niemal z dnia na dzień. Jak to możliwe?
20 listopada 2016/Autor OPEN MAGAZYN

„Botox” już wkrótce w kinach w Wielkiej Brytanii

Patryk Vega, twórca kasowych hitów kinowych, uderza w polską służbę zdrowia. W tym
filmie żadna scena nie jest wymyślona.
7 września 2017/Autor OPEN MAGAZYN

Rozruchy w z więzieniu w Birmingham!

W piątek w nocy około 22.30 doszło do rozruchów w więzieniu w Birmingham – największych od ponad dwóch dekad! W ich wyniku 240 więźniów musiano przenieść do innych zakładów karnych.
18 grudnia 2016/Autor OPEN MAGAZYN

Połóż dziecko w kartonie. Nie umrze

Wielka Brytania ma najwyższy wskaźnik śmiertelności noworodków. Śmierć łóżeczkowa jest nie do końca wyjaśnionym, stale występującym zjawiskiem. Wiemy coraz więcej, ale nadal nie wszystko.
23 lipca 2016/Autor OPEN MAGAZYN

IDA – sztuka nieustannego trzymania w napięciu…

W tym filmie fikcję pomieszano z odniesieniami do faktycznych postaci, odniesieniami, których zdrowy umysł nijak nie jest w stanie zaakceptować i logicznie złączyć w spójną całość. Ten film nie opiera niczego na jakimkolwiek fakcie czy zdarzeniu historycznym.
22 stycznia 2015/Autor OPEN MAGAZYN

Sharing is caring!

shares