» Przemysław Ozdowy | Źródło: www.heute.at

4,80 euro kosztuje obecnie kawa w stylu wiener melange w kawiarni u Sachera. Ale tak „tanio” nie pozostanie na długo, ponieważ rosną ceny importu kawy ze względu na silnego dolara. Wzrost kosztów zakupu kawy, właściciele lokalni chcą przesunąć oczywiście na klientów.

____________________________________________________________________________________________________________________

O ile podrożeje kawa dokładnie nie zostało jeszcze w kawiarni u Sachera ustalone. Jednak na pewno melanż, który obecnie kosztuje 4,80 euro, nie będzie już taki „tani”. Również „klener Brauner” nie będzie kosztować 2,90 euro i prawdopodobnie nowa cena zostanie ustalona na więcej niż trzy euro.

Kawiarnie nie obawiają się utraty klientów. „Cały rynek ma zamiar wprowadzić podwyżki cen, więc będzie to klient musiał zrozumieć” powiedział Matthias Winkler, dyrektor generalny Café Sacher. Kiedy dokładnie odbędzie się wzrost cen nie jest jeszcze jasne. Wiadomo tylko, że będzie to jeszcze w 2015 roku.

W Café Sperl wiener melange obecnie kosztuje 3,90 euro, a „klener Brauner” 2,80. U nich też nie zostało jeszcze ustalone o ile wzrosną ceny. Jest bardzo możliwe, że wraz z cenami kawy wzrosną ceny innych napojów takich jak piwo i herbata.

Christl Sedlar szefowa kawiarni nie podjęła jeszcze decyzji i do sprawy podchodzi rozważnie ze względu na tegoroczną aferę „KüssenimPrückel”, która miała miejsce w tej kawiarni. Opiera się ona na stałych umowach zakupu z dostawcami. „Czekam, aż dostaniemy zestawienia z firmy i będziemy mogli obliczyć i zobaczyć, czy jest możliwe zwiększenie ceny”.

Od połowy ubiegłego roku, cena za pół kilo zielonych ziaren kawy wzrosła z 1,30 euro do 1,60 euro. Zakup kawy opłacany jest w dolarze amerykańskim, którego w ostatnim czasie kurs w porównaniu do euro jest bardzo niekorzystny co w rezultacie podrożyło dolara o dziesięć procent. Dlatego nawet kupujący w supermarketach muszą płacić więcej za kawę.

Więcej aktualnych informacji z Austrii o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie Polacy w Austrii – Polen in Österreich https://www.facebook.com/groups/543044279160183/.