Według raportu to Polak jest pośrednią przyczyną tragedii na morzu

Według brytyjskiej państwowej komisji badającej wypadki morskie, pośrednią przyczyną katastrofy, w której zginęło 8 osób, był błąd popełniony przez polskiego kapitana.

Do tragedii doszło 3 stycznia 2015 roku. Na morzu Północnym panowały wówczas bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne. Jednak zbudowany 30 lat temu statek „Cemfjord”, o długości 83 metrów i wyporności 2301 ton, wpłynął w strefę szalejącej pogody. Przed katastrofą załoga statku transportującego cement nie wysłała żadnego sygnału alarmowego. Niestety, po upływie czasu, wywrócony dziobem do góry wrak „Cemfjord”, został zauważony przez płynący do szkockiego Aberdeen prom pasażerski, w odległości około 10 mil morskich od miejsca, w którym widziano go po raz ostatni przed zatonięciem.

Po otrzymaniu wiadomości o katastrofie, do akcji ratowniczej przystąpiły liczne jednostki w tym m.in. helikoptery wojskowe, a także łodzie ratownicze z czterech portów na północy Szkocji. Niestety na miejscu okazało się, że w pobliżu miejsca tragedii, nie było ani tratw ani szalup ratunkowych, co sugerowało, że cała załoga, licząca 8 osób, najprawdopodobniej nie przeżyła.

Według raportu brytyjskiej państwowej komisji badającej wypadki morskie, załoga wpłynęła na niebezpieczne wody za szybko i trafiła na złe okno pogodowe. Według ekspertów, gdyby załoga poczekała około półtorej godziny, katastrofy można by uniknąć. Tym samym za pośrednią przyczynę katastrofy obwinia się błędną decyzję polskiego kapitana statku.

OM | Open Magazyn.pl

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!