Wędkowanie, polowanie, ognisko, zbieranie grzybów i jagód czyli kara za hobby

Wędkowanie, polowanie, ognisko, zbieranie grzybów i jagód… W Polsce to tradycyjne i lubiane rozrywki, jednak w Wielkiej Brytanii zwyczaje i prawo są inne. Jak oddawać się swojemu hobby, by nie trafić za kratki?

Mój brat mieszka w Irlandii Północnej nad wielkim, pięknym jeziorem. Gdy przyjechałem z wizytą, wstaliśmy wcześnie i już następnego dnia wybraliśmy się na ryby. Niestety, zdążyliśmy posiedzieć nad wodą tylko kilka godzin, bo przegonił nas leśnik. Straszył policją i twierdził, że dostaniemy mandat, skoro nie mamy pozwolenia na połów – dziwi się 40-letni Roman z okolic Bydgoszczy. Mieli szczęście, bo za łowienie bez licencji można zostać ukaranym grzywną do 2500 funtów.

W Wielkiej Brytanii istnieje kilka rodzajów licencji. Pierwsza – uprawniająca do łowienia pstrągów i ryb słodkowodnych, kosztuje 27 funtów za rok. Druga – pozwala łowić łososie i morskie pstrągi, a takie pozwolenie wyniesie nas już 72 funty. Dodatkowo potrzeba pozwolenia, by łowić w Tamizie. Rocznie kosztuje to 28 funtów (18 funtów dla emerytów i młodzieży) i obowiązuje od 1 kwietnia każdego roku. Każdy wędkarz, który ma taką licencję, może pozwolić na niej łowić koledze, ale tylko trzy razy w roku. Licencje można kupić online, na poczcie lub zamówić przez telefon. Można iść na ryby tuż po zamówieniu – wystarczy wziąć ze sobą dowód wpłaty z poczty. Istnieją też ograniczenia odnośnie liczby wędzisk, na jakie wolno łowić jednej osobie. W jeziorach są to maksymalnie cztery; w rzekach i strumieniach zależnie od gatunku 1-4, a jeśli łowimy dwoma wędkami łososia, to będziemy potrzebować dwóch rodzajów pozwoleń. Wszystkie szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie www.gov.uk/fishing-licences. Oczywiście nie wolno łowić ryb w miejskich parkach czy na terenach prywatnych.

Polowanie legalne ale…

– Jednym z symboli Wielkiej Brytanii są polowania na kaczki z psami gończymi. Chętnie wziąłbym w czymś takim udział, ale boję się, że obowiązują tu jakieś skomplikowane przepisy, więc nigdy się nie zdecydowałem – mówi 50-letni Marcin z Birmingham, który w rodzinnej wsi w woj. podkarpackim często towarzyszył tacie w polowaniach. Rzeczywiście, na Wyspach obowiązują pewne przepisy regulujące kiedy i w jaki sposób można polować. Nielegalne polowania mogą być ukarane kwotą 5 tys. funtów. Osoby, które tak jak Bronisław Komorowski, lubią polować z użyciem wędzisk, strzelać z helikoptera czy w inny sposób zmniejszać szansę zwierząt na przeżycie i powodować ich zwiększone cierpienie, mogą zapłacić nawet 20 tys. funtów kary. Nie potrzeba licencji na polowania na jelenie, kuropatwy i bażanty, pardwy szkockie czy słonki.

Polowania dozwolone są tylko w wyznaczonym do tego sezonie – daty można znaleźć na stronie British Association for Shooting and Conservation. Warto też pamiętać, że nie wolno polować w niedziele i święta. Jeśli chcemy polować na jelenie poza sezonem lub w nocy, będziemy potrzebować pozwolenia z BASC. W przypadku zajęcy, królików i lisów polować można bez ograniczeń przez cały rok (poza niedzielami i świętami). Do polowania można używać broni palnej, jednak do tej o dużej mocy potrzebować będziemy pozwolenia. Nielegalne jest korzystanie z łuków czy siatek na ptaki, a korzystanie z pułapek na zwierzęta jest obostrzone zasadami, które poznać można w BASC. Można też korzystać z pomocy psów myśliwskich, jednak tylko w przypadku polowania na zające i… szczury. Szczucie psami lisów, królików czy jeleni jest nielegalne i może skutkować nie tylko karą, ale też konfiskatą psów i broni.

Sposób na legalne grzyby

O ile wędkarze i myśliwi nie mają w Wielkiej Brytanii zbyt ciężkiego życia, to już gorzej mają grzybiarze i osoby, które latem chciałyby się wybrać na jagody. – Zupełnie tego nie rozumiem – dziwi się 30-letnia Katarzyna, która mieszka w Yorkshire na skraju grzybnego rezerwatu. – Polowanie czy łowienie ryb to przecież o wiele bardziej groźne dla środowiska zajęcia, nie mówiąc o cierpieniu zwierząt. Ale zbieranie grzybów? Przecież to absurd, że nie wolno tego robić – złości się. Rzeczywiście, z polskiej perspektywy trudno jest zrozumieć brytyjskie prawo. Jesteśmy przyzwyczajeni do zbierania darów lasu, bo to część naszej kultury.

Niestety, w Wielkiej Brytanii jest inaczej, o czym przekonali się polscy grzybiarze, którzy rok temu zostali skazani na karę grzywny właśnie za grzybobranie. Jednak choć medialne doniesienia na ten temat wywołały sensację, w rzeczywistości prawo nie jest aż tak surowe. Grzybów nie wolno zbierać w lasach chronionych i rezerwatach, takich jak Epping Forest, gdzie zostali złapani bohaterowie „afery grzybowej”. W różnych regionach kraju obowiązują różne regulacje. W wielu regionach można jednak zbierać nawet do 1,5 kg grzybów na głowę. Oznacza to, że choć nie zbierzemy i nie sprzedamy grzybów przy drodze lub na targu, jak to często dzieje się w Polsce, w wielu regionach nadal możemy oddawać się bez przeszkód tej relaksującej aktywności. Pamiętać tylko trzeba, by nie zbierać grzybów chronionych (ich listę można znaleźć na stronie WildFoodUk) i by zachowywać podstawowe zasady zbiorów: grzybnię zostawiać na miejscu i nie uszkadzać niepotrzebnie grzybów, których nie mamy zamiaru jeść.

Płonie ognisko w lesie

Grille, ogniska i pikniki to jedne z ulubionych rozrywek Polaków. Uwielbiamy urozmaicać w ten sposób zimowe kuligi, wiosenne biwaki i letnie wyjazdy. Jednak w przeciwieństwie do tego, co wielu z nas sądzi, brytyjskie prawo nie jest w tej mierze bardziej surowe niż polskie. Również w Polsce, poza wyznaczonymi terenami biwakowymi, w lesie nie powinno się palić ognisk – to, że często obchodzimy ten zakaz, rozpalając ogień na obrzeżach lasu, to inna sprawa. W środku lasu ogień można palić w dobrze zabezpieczonym miejscu po konsultacji z leśnikiem. W Wielkiej Brytanii jest podobnie i tu również nie powinniśmy palić ognisk w lesie, poza terenami rekreacyjnymi, gdzie wyraźnie zaznaczone jest miejsce do tego przeznaczone.

Ognisko czy grilla można za to bez przeszkód organizować w ogrodzie. – Bardzo się o to martwiliśmy, bo nie chcieliśmy przeszkadzać sąsiadom, ale przy tym mieliśmy ochotę cieszyć się urokami własnego ogrodu – tłumaczy 35-letnia Karina, mieszkanka domku z ogródkiem na przedmieściu Londynu. – Okazało się, że nie jest to zabronione, trzeba tylko uprzedzić sąsiadów i starać się, żeby nie zakłócać ich spokoju – np. z piwem czy meczem lepiej przenieść się do środka, bo krzyki mogłyby im przeszkodzić – tłumaczy.

Prawo dobrze chroni tych, którzy, chcąc nie chcąc, muszą wdychać dym z naszego grilla. Co to konkretnie oznacza? Nie możemy dopuścić, by dym zagrażał ruchowi drogowemu i unosił się nad całym osiedlem, by pranie sąsiadów było narażone na czarny dym i popiół, by nasz ogień przeszkadzał im w korzystaniu z ich ogródka. Nie możemy też palić mebli czy śmieci. Wniosek? Przed ogniskiem lepiej zapytać sąsiadów czy nie mają nic przeciwko, a jeśli planują na ten dzień odpoczynek w ogrodzie, lepiej przenieść nasze biesiadowanie na inny czas.

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

, , ,
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

INFORMACJE I BIZNES

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.