Wędkowanie, polowanie, ognisko, zbieranie grzybów i jagód czyli kara za hobby

Wędkowanie, polowanie, ognisko, zbieranie grzybów i jagód… W Polsce to tradycyjne i lubiane rozrywki, jednak w Wielkiej Brytanii zwyczaje i prawo są inne. Jak oddawać się swojemu hobby, by nie trafić za kratki?

Mój brat mieszka w Irlandii Północnej nad wielkim, pięknym jeziorem. Gdy przyjechałem z wizytą, wstaliśmy wcześnie i już następnego dnia wybraliśmy się na ryby. Niestety, zdążyliśmy posiedzieć nad wodą tylko kilka godzin, bo przegonił nas leśnik. Straszył policją i twierdził, że dostaniemy mandat, skoro nie mamy pozwolenia na połów – dziwi się 40-letni Roman z okolic Bydgoszczy. Mieli szczęście, bo za łowienie bez licencji można zostać ukaranym grzywną do 2500 funtów.

W Wielkiej Brytanii istnieje kilka rodzajów licencji. Pierwsza – uprawniająca do łowienia pstrągów i ryb słodkowodnych, kosztuje 27 funtów za rok. Druga – pozwala łowić łososie i morskie pstrągi, a takie pozwolenie wyniesie nas już 72 funty. Dodatkowo potrzeba pozwolenia, by łowić w Tamizie. Rocznie kosztuje to 28 funtów (18 funtów dla emerytów i młodzieży) i obowiązuje od 1 kwietnia każdego roku. Każdy wędkarz, który ma taką licencję, może pozwolić na niej łowić koledze, ale tylko trzy razy w roku. Licencje można kupić online, na poczcie lub zamówić przez telefon. Można iść na ryby tuż po zamówieniu – wystarczy wziąć ze sobą dowód wpłaty z poczty. Istnieją też ograniczenia odnośnie liczby wędzisk, na jakie wolno łowić jednej osobie. W jeziorach są to maksymalnie cztery; w rzekach i strumieniach zależnie od gatunku 1-4, a jeśli łowimy dwoma wędkami łososia, to będziemy potrzebować dwóch rodzajów pozwoleń. Wszystkie szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie www.gov.uk/fishing-licences. Oczywiście nie wolno łowić ryb w miejskich parkach czy na terenach prywatnych.

Polowanie legalne ale…

– Jednym z symboli Wielkiej Brytanii są polowania na kaczki z psami gończymi. Chętnie wziąłbym w czymś takim udział, ale boję się, że obowiązują tu jakieś skomplikowane przepisy, więc nigdy się nie zdecydowałem – mówi 50-letni Marcin z Birmingham, który w rodzinnej wsi w woj. podkarpackim często towarzyszył tacie w polowaniach. Rzeczywiście, na Wyspach obowiązują pewne przepisy regulujące kiedy i w jaki sposób można polować. Nielegalne polowania mogą być ukarane kwotą 5 tys. funtów. Osoby, które tak jak Bronisław Komorowski, lubią polować z użyciem wędzisk, strzelać z helikoptera czy w inny sposób zmniejszać szansę zwierząt na przeżycie i powodować ich zwiększone cierpienie, mogą zapłacić nawet 20 tys. funtów kary. Nie potrzeba licencji na polowania na jelenie, kuropatwy i bażanty, pardwy szkockie czy słonki.

Polowania dozwolone są tylko w wyznaczonym do tego sezonie – daty można znaleźć na stronie British Association for Shooting and Conservation. Warto też pamiętać, że nie wolno polować w niedziele i święta. Jeśli chcemy polować na jelenie poza sezonem lub w nocy, będziemy potrzebować pozwolenia z BASC. W przypadku zajęcy, królików i lisów polować można bez ograniczeń przez cały rok (poza niedzielami i świętami). Do polowania można używać broni palnej, jednak do tej o dużej mocy potrzebować będziemy pozwolenia. Nielegalne jest korzystanie z łuków czy siatek na ptaki, a korzystanie z pułapek na zwierzęta jest obostrzone zasadami, które poznać można w BASC. Można też korzystać z pomocy psów myśliwskich, jednak tylko w przypadku polowania na zające i… szczury. Szczucie psami lisów, królików czy jeleni jest nielegalne i może skutkować nie tylko karą, ale też konfiskatą psów i broni.

Sposób na legalne grzyby

O ile wędkarze i myśliwi nie mają w Wielkiej Brytanii zbyt ciężkiego życia, to już gorzej mają grzybiarze i osoby, które latem chciałyby się wybrać na jagody. – Zupełnie tego nie rozumiem – dziwi się 30-letnia Katarzyna, która mieszka w Yorkshire na skraju grzybnego rezerwatu. – Polowanie czy łowienie ryb to przecież o wiele bardziej groźne dla środowiska zajęcia, nie mówiąc o cierpieniu zwierząt. Ale zbieranie grzybów? Przecież to absurd, że nie wolno tego robić – złości się. Rzeczywiście, z polskiej perspektywy trudno jest zrozumieć brytyjskie prawo. Jesteśmy przyzwyczajeni do zbierania darów lasu, bo to część naszej kultury.

Niestety, w Wielkiej Brytanii jest inaczej, o czym przekonali się polscy grzybiarze, którzy rok temu zostali skazani na karę grzywny właśnie za grzybobranie. Jednak choć medialne doniesienia na ten temat wywołały sensację, w rzeczywistości prawo nie jest aż tak surowe. Grzybów nie wolno zbierać w lasach chronionych i rezerwatach, takich jak Epping Forest, gdzie zostali złapani bohaterowie „afery grzybowej”. W różnych regionach kraju obowiązują różne regulacje. W wielu regionach można jednak zbierać nawet do 1,5 kg grzybów na głowę. Oznacza to, że choć nie zbierzemy i nie sprzedamy grzybów przy drodze lub na targu, jak to często dzieje się w Polsce, w wielu regionach nadal możemy oddawać się bez przeszkód tej relaksującej aktywności. Pamiętać tylko trzeba, by nie zbierać grzybów chronionych (ich listę można znaleźć na stronie WildFoodUk) i by zachowywać podstawowe zasady zbiorów: grzybnię zostawiać na miejscu i nie uszkadzać niepotrzebnie grzybów, których nie mamy zamiaru jeść.

Płonie ognisko w lesie

Grille, ogniska i pikniki to jedne z ulubionych rozrywek Polaków. Uwielbiamy urozmaicać w ten sposób zimowe kuligi, wiosenne biwaki i letnie wyjazdy. Jednak w przeciwieństwie do tego, co wielu z nas sądzi, brytyjskie prawo nie jest w tej mierze bardziej surowe niż polskie. Również w Polsce, poza wyznaczonymi terenami biwakowymi, w lesie nie powinno się palić ognisk – to, że często obchodzimy ten zakaz, rozpalając ogień na obrzeżach lasu, to inna sprawa. W środku lasu ogień można palić w dobrze zabezpieczonym miejscu po konsultacji z leśnikiem. W Wielkiej Brytanii jest podobnie i tu również nie powinniśmy palić ognisk w lesie, poza terenami rekreacyjnymi, gdzie wyraźnie zaznaczone jest miejsce do tego przeznaczone.

Ognisko czy grilla można za to bez przeszkód organizować w ogrodzie. – Bardzo się o to martwiliśmy, bo nie chcieliśmy przeszkadzać sąsiadom, ale przy tym mieliśmy ochotę cieszyć się urokami własnego ogrodu – tłumaczy 35-letnia Karina, mieszkanka domku z ogródkiem na przedmieściu Londynu. – Okazało się, że nie jest to zabronione, trzeba tylko uprzedzić sąsiadów i starać się, żeby nie zakłócać ich spokoju – np. z piwem czy meczem lepiej przenieść się do środka, bo krzyki mogłyby im przeszkodzić – tłumaczy.

Prawo dobrze chroni tych, którzy, chcąc nie chcąc, muszą wdychać dym z naszego grilla. Co to konkretnie oznacza? Nie możemy dopuścić, by dym zagrażał ruchowi drogowemu i unosił się nad całym osiedlem, by pranie sąsiadów było narażone na czarny dym i popiół, by nasz ogień przeszkadzał im w korzystaniu z ich ogródka. Nie możemy też palić mebli czy śmieci. Wniosek? Przed ogniskiem lepiej zapytać sąsiadów czy nie mają nic przeciwko, a jeśli planują na ten dzień odpoczynek w ogrodzie, lepiej przenieść nasze biesiadowanie na inny czas.

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.
, , ,

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.
, , ,

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

INFORMACJE I BIZNES

, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.
, , ,

Premier zgadza się na głosowanie w sprawie drugiego referendum. Ale stawia warunek. Jaki?

Brytyjska premier Theresa May ostrzegła, że posłowie głosujący w drugim czytaniu przeciwko rządowemu projektowi ustawy o wyjściu z UE opowiedzieliby się za 'zatrzymaniem Brexitu'. Przedstawiła jednocześnie kompromisowe rozwiązania w proponowanym tekście.
, , ,

Premier May zgodziła się na rezygnację ze stanowiska

Negocjacje trwały sześć tygodniu i miały na celu wypracowanie kompromisu w kwestii umowy brexitowej, tak by poparła ją większość parlamentarzystów. Niestety rozmowy zakończyły się brakiem porozumienia.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!