Wędkowanie, polowanie, ognisko, zbieranie grzybów i jagód czyli kara za hobby

Wędkowanie, polowanie, ognisko, zbieranie grzybów i jagód… W Polsce to tradycyjne i lubiane rozrywki, jednak w Wielkiej Brytanii zwyczaje i prawo są inne. Jak oddawać się swojemu hobby, by nie trafić za kratki?

Mój brat mieszka w Irlandii Północnej nad wielkim, pięknym jeziorem. Gdy przyjechałem z wizytą, wstaliśmy wcześnie i już następnego dnia wybraliśmy się na ryby. Niestety, zdążyliśmy posiedzieć nad wodą tylko kilka godzin, bo przegonił nas leśnik. Straszył policją i twierdził, że dostaniemy mandat, skoro nie mamy pozwolenia na połów – dziwi się 40-letni Roman z okolic Bydgoszczy. Mieli szczęście, bo za łowienie bez licencji można zostać ukaranym grzywną do 2500 funtów.

W Wielkiej Brytanii istnieje kilka rodzajów licencji. Pierwsza – uprawniająca do łowienia pstrągów i ryb słodkowodnych, kosztuje 27 funtów za rok. Druga – pozwala łowić łososie i morskie pstrągi, a takie pozwolenie wyniesie nas już 72 funty. Dodatkowo potrzeba pozwolenia, by łowić w Tamizie. Rocznie kosztuje to 28 funtów (18 funtów dla emerytów i młodzieży) i obowiązuje od 1 kwietnia każdego roku. Każdy wędkarz, który ma taką licencję, może pozwolić na niej łowić koledze, ale tylko trzy razy w roku. Licencje można kupić online, na poczcie lub zamówić przez telefon. Można iść na ryby tuż po zamówieniu – wystarczy wziąć ze sobą dowód wpłaty z poczty. Istnieją też ograniczenia odnośnie liczby wędzisk, na jakie wolno łowić jednej osobie. W jeziorach są to maksymalnie cztery; w rzekach i strumieniach zależnie od gatunku 1-4, a jeśli łowimy dwoma wędkami łososia, to będziemy potrzebować dwóch rodzajów pozwoleń. Wszystkie szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie www.gov.uk/fishing-licences. Oczywiście nie wolno łowić ryb w miejskich parkach czy na terenach prywatnych.

Polowanie legalne ale…

– Jednym z symboli Wielkiej Brytanii są polowania na kaczki z psami gończymi. Chętnie wziąłbym w czymś takim udział, ale boję się, że obowiązują tu jakieś skomplikowane przepisy, więc nigdy się nie zdecydowałem – mówi 50-letni Marcin z Birmingham, który w rodzinnej wsi w woj. podkarpackim często towarzyszył tacie w polowaniach. Rzeczywiście, na Wyspach obowiązują pewne przepisy regulujące kiedy i w jaki sposób można polować. Nielegalne polowania mogą być ukarane kwotą 5 tys. funtów. Osoby, które tak jak Bronisław Komorowski, lubią polować z użyciem wędzisk, strzelać z helikoptera czy w inny sposób zmniejszać szansę zwierząt na przeżycie i powodować ich zwiększone cierpienie, mogą zapłacić nawet 20 tys. funtów kary. Nie potrzeba licencji na polowania na jelenie, kuropatwy i bażanty, pardwy szkockie czy słonki.

Polowania dozwolone są tylko w wyznaczonym do tego sezonie – daty można znaleźć na stronie British Association for Shooting and Conservation. Warto też pamiętać, że nie wolno polować w niedziele i święta. Jeśli chcemy polować na jelenie poza sezonem lub w nocy, będziemy potrzebować pozwolenia z BASC. W przypadku zajęcy, królików i lisów polować można bez ograniczeń przez cały rok (poza niedzielami i świętami). Do polowania można używać broni palnej, jednak do tej o dużej mocy potrzebować będziemy pozwolenia. Nielegalne jest korzystanie z łuków czy siatek na ptaki, a korzystanie z pułapek na zwierzęta jest obostrzone zasadami, które poznać można w BASC. Można też korzystać z pomocy psów myśliwskich, jednak tylko w przypadku polowania na zające i… szczury. Szczucie psami lisów, królików czy jeleni jest nielegalne i może skutkować nie tylko karą, ale też konfiskatą psów i broni.

Sposób na legalne grzyby

O ile wędkarze i myśliwi nie mają w Wielkiej Brytanii zbyt ciężkiego życia, to już gorzej mają grzybiarze i osoby, które latem chciałyby się wybrać na jagody. – Zupełnie tego nie rozumiem – dziwi się 30-letnia Katarzyna, która mieszka w Yorkshire na skraju grzybnego rezerwatu. – Polowanie czy łowienie ryb to przecież o wiele bardziej groźne dla środowiska zajęcia, nie mówiąc o cierpieniu zwierząt. Ale zbieranie grzybów? Przecież to absurd, że nie wolno tego robić – złości się. Rzeczywiście, z polskiej perspektywy trudno jest zrozumieć brytyjskie prawo. Jesteśmy przyzwyczajeni do zbierania darów lasu, bo to część naszej kultury.

Niestety, w Wielkiej Brytanii jest inaczej, o czym przekonali się polscy grzybiarze, którzy rok temu zostali skazani na karę grzywny właśnie za grzybobranie. Jednak choć medialne doniesienia na ten temat wywołały sensację, w rzeczywistości prawo nie jest aż tak surowe. Grzybów nie wolno zbierać w lasach chronionych i rezerwatach, takich jak Epping Forest, gdzie zostali złapani bohaterowie „afery grzybowej”. W różnych regionach kraju obowiązują różne regulacje. W wielu regionach można jednak zbierać nawet do 1,5 kg grzybów na głowę. Oznacza to, że choć nie zbierzemy i nie sprzedamy grzybów przy drodze lub na targu, jak to często dzieje się w Polsce, w wielu regionach nadal możemy oddawać się bez przeszkód tej relaksującej aktywności. Pamiętać tylko trzeba, by nie zbierać grzybów chronionych (ich listę można znaleźć na stronie WildFoodUk) i by zachowywać podstawowe zasady zbiorów: grzybnię zostawiać na miejscu i nie uszkadzać niepotrzebnie grzybów, których nie mamy zamiaru jeść.

Płonie ognisko w lesie

Grille, ogniska i pikniki to jedne z ulubionych rozrywek Polaków. Uwielbiamy urozmaicać w ten sposób zimowe kuligi, wiosenne biwaki i letnie wyjazdy. Jednak w przeciwieństwie do tego, co wielu z nas sądzi, brytyjskie prawo nie jest w tej mierze bardziej surowe niż polskie. Również w Polsce, poza wyznaczonymi terenami biwakowymi, w lesie nie powinno się palić ognisk – to, że często obchodzimy ten zakaz, rozpalając ogień na obrzeżach lasu, to inna sprawa. W środku lasu ogień można palić w dobrze zabezpieczonym miejscu po konsultacji z leśnikiem. W Wielkiej Brytanii jest podobnie i tu również nie powinniśmy palić ognisk w lesie, poza terenami rekreacyjnymi, gdzie wyraźnie zaznaczone jest miejsce do tego przeznaczone.

Ognisko czy grilla można za to bez przeszkód organizować w ogrodzie. – Bardzo się o to martwiliśmy, bo nie chcieliśmy przeszkadzać sąsiadom, ale przy tym mieliśmy ochotę cieszyć się urokami własnego ogrodu – tłumaczy 35-letnia Karina, mieszkanka domku z ogródkiem na przedmieściu Londynu. – Okazało się, że nie jest to zabronione, trzeba tylko uprzedzić sąsiadów i starać się, żeby nie zakłócać ich spokoju – np. z piwem czy meczem lepiej przenieść się do środka, bo krzyki mogłyby im przeszkodzić – tłumaczy.

Prawo dobrze chroni tych, którzy, chcąc nie chcąc, muszą wdychać dym z naszego grilla. Co to konkretnie oznacza? Nie możemy dopuścić, by dym zagrażał ruchowi drogowemu i unosił się nad całym osiedlem, by pranie sąsiadów było narażone na czarny dym i popiół, by nasz ogień przeszkadzał im w korzystaniu z ich ogródka. Nie możemy też palić mebli czy śmieci. Wniosek? Przed ogniskiem lepiej zapytać sąsiadów czy nie mają nic przeciwko, a jeśli planują na ten dzień odpoczynek w ogrodzie, lepiej przenieść nasze biesiadowanie na inny czas.

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

, , ,
Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

INFORMACJE I BIZNES

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”