Według najnowszych badań 26 proc. chłopców i 29 proc. dziewczynek na Wyspach cierpi na otyłość. Analiza problemu otyłości 22 nacji Starego Kontynentu na przestrzeni lat 1980-2013 pokazała, że to właśnie Brytyjki są najgrubszymi kobietami w Europie. Mężczyźni z Wielkiej Brytanii na tle innych narodów Europy prezentują się nieco lepiej. W zestawieniu zajęli 10. miejsce.

____________________________________________________________________________________

Jednakże nie da się ukryć, że Brytyjskie społeczeństwo należy do najgrubszych na świecie. Na walkę z otyłością brytyjski rząd przeznacza około 47 miliardów rocznie czyli więcej niż wynoszą koszty prowadzenia wojny i zwalczania terroryzmu.

Raport przygotowany przez firmę konsultingową McKinsey and Company, pokazuje, że otyłość wywiera bardzo znaczący wpływ na gospodarkę UK. Większe straty, sięgające około 3,6% PKB, generują tylko problemy związane z paleniem papierosów.

Problem dotyczy nie tylko jednak Wielkiej Brytanii. 30% całej ludzkiej populacji cierpi z powodu otyłości. Jak pokazuje raport do roku 2030 ponad połowa dorosłych na świecie będzie otyła.

Pojawiła się jednak iskierka nadziei na odwrócenie tego trendu. Jak bowiem szacują eksperci ww ciągu najbliższych 5 do 10 lat około 20% otyłych w Wielkiej Brytanii wróci do prawidłowej wagi. Gdyby tak się stało to budżet państwa zaoszczędziłby około 16 miliardów rocznie.

Jak jednak wynika z raportu liczba osób otyłych zwiększa się z roku na rok i już obecnie stanowi to poważny problem społeczny i ekonomiczny. Co gorsza wysiłki brytyjskiego rządu zostały niezbyt pozytywnie ocenione. Uznano je za zbyt rozdrobnione aby przyniosły oczekiwany efekt. Zgodnie z danymi rządowymi na przeciwdziałanie otyłości corocznie przeznacza się nieco ponad 600 milionów funtów. Jak niewielka to jest kwota niech świadczy fakt, że na walkę z cukrzycą (jedną z chorób powiązanych z otyłością) rząd przeznacza 10 miliardów funtów rocznie.

Jak obliczono NHS na walkę z chorobami i powikłaniami wynikającymi z nadmiernej otyłości wydaje więcej niż na wynoszą budżety policji, straży pożarnej, wymiaru sprawiedliwości i więziennictwa razem wziętych.

Źródło | Informacje 24

info24_logo

Sharing is caring!