Walka z anoreksją, nadwagą i zdrowym rozsądkiem

Coraz więcej dzieci w Wielkiej Brytanii boryka się z problemem nadwagi. Czy wskaźnik BMI powinien być dla rodziców pierwszym sygnałem do niepokoju? Emilie McKenzie, która przez 15 lat borykała się z anoreksją stawia przede wszystkim na zdrowy rozsądek.

Matka 4 – letniego chłopca jest zdruzgotana wynikami rządowego programu walki z nadwagą. Emilie McKenzie nie mogła wyjść ze zdziwienia, kiedy otrzymała dokument, na którym napisane było, że jej syn jest otyły. Jack uczęszcza do Widcombe Infant School w Bath. Tam też były przeprowadzane badania, które wykazały, że jego wskaźnik BMI (stosunek wzrostu do wagi) wynosi 96. Oznacza to, że Jack jest cięższy niż 96% dzieci w jego wieku. Za otyłe uznaje się dzieci, które przy jego wzroście przekroczyły wskaźnik BMI 91. Reakcję matki chłopca możnaby uznać za lekko przesadzoną, gdyby nie fakt, że sama na skutek uznania jej w dzieciństwie za otyłą toczyła walkę z anoreksą przez kolejne 15 lat – Nie rozumiem dlaczego czterolatek został zakwalifikowany, jako dziecko z otyłością. Dlaczego tutaj nie używa się zdrowego rozsądku? – mówi – Wygląda normalnie, nie je dużo słodyczy, a w szkole chodzi na basen. Emilie McKenzie w wieku 13 lat została zdiagnozowana jako dziecko z nadwagą. 3 lata później jej waga osiągnęła poziom krytyczny, bo przy 163 cm wzrostu ważyła niecałe 24 kg.

Szkolna pielęgniarka powiedziała, że jestem aktywna i zdrowo się odżywiam, ale mam nadwagę i powinnam jednak schudnąć, bo pod żebrami mam za dużo tłuszczu – wspomina – w głowie miałam tylko tyle, żeby nie przytyć, moja waga bardzo szybko spadła. W pewnym momencie przyjmowałam zaledwie 50 kalorii dziennie.

Emilie ćwiczyła 5 razy dzienne i potrafiła przepłynąć 100 długości basenu – Nie mam pojęcia, jak to możliwe, że wciąż żyję – mówi. Problemy ze zdrowiem powoli wracały do normy, bardzo pomógł jej mąż – Ed. Jednak koszmar z młodości wrócił do Emilie, gdy skończyła 26 lat. Największe zmiany, zaszły w mentalności dwudziestokilkulatki, gdy uświadomiła sobie, że przez zbyt niską wagę może nie mieć dzieci. Trzy lata później zaszła w ciąże z pierwszą córką. Nie zapomina jednak o wyzwaniach, jakie stoją przed całą rodziną. Jej największą obawą było to, jak 4 – latek zareaguje na wiadomość o tym, że jest, rzekomo, otyły.

Przede wszystkim myślę, że będziemy musieli stoczyć prawdziwą walkę. Musimy ograniczyć negatywne myślenie. Analizowanie tego, jak rozwija się nasze dziecko jest istotne. Niczego nie można przeoczyć, ale nie konfrontujmy dziecka z tym, czego nie rozumie.

Matka chłopca wyniki otrzymała od organizacji SIRON, która przeprowadza badania w szkołach na zlecenie władz lokalnych. Dzieci badane są w wieku 4 i 5 lat, oraz kiedy osiągną wiek 10 i 11 lat. Sue Anderson, dyrektor szkoły pielęgniarskiej, współpracującej z insytutem SIRONA tłumaczy:

Zdajemy sobie sprawę z tego, że każde dziecko jest inne. Pismo, które wysyłamy jest przede wszystkim rzetelne pod względem wyników i informuje o potencjalnych skutkach nadwagi, ale w żadnym wypadku nie zachęcamy dzieci do odchudzania. Zawsze podkreślamy, że ​​drobne zmiany w stylu życia mogą pomóc dzieciom wyregulować wagę – dodała również – To jest trudne dla każdego rodzica otrzymać informację, że nadwaga dotyczy akurat jego dziecka, więc władze lokalne starają się przekazać te informację najstaranniej, jak to tylko możliwe. Dwa razy więcej dzieci opuszcza szkołę podstawową będąc otyłymi, dlatego musimy szybko reagować.

Pani McKenzie uruchomiła petycję domagającą się od rządu „zniesienia przestarzałego wykresu BMI podczas ważenia i mierzenia dzieci w wieku szkolnym”.

OM | Marta Koszentka
Źródło | Daily Mail | na fotografii Emilie McKenzie 

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych oraz wszystkie inne sprawy jakie będą potrzebne w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Szukasz czegoś wyjątkowego? Kogoś, kto złapie dla Ciebie uciekającą chwilę? Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną i chciałabyś/chciałbyś, by ktoś ułożył z tego wydarzenia historię w zdjęciach?

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

/Autor

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA