W londyńskim smogu

Londyn to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Z powodu długotrwałego wystawienia na działanie zanieczyszczonego powietrza, rocznie umiera tu przedwcześnie nawet 9,4 tys. osób.

Całościowe dane dotyczące sytuacji środowiska w Wielkiej Brytanii są co prawda coraz bardziej pozytywne. Ogólnie zanieczyszczenie spadło o ponad połowę od roku 2000 – wynika z raportu Enviromental Agency. Ale są jednak obszary, gdzie sytuacja się pogarsza.

Las czy śmietnisko?

W zeszłym roku Enviromental Agency usunęła 749 nielegalnych wysypisk. W kolejce czeka kolejnych 1175. Okazuje się, że mieszkańcy mają nieograniczoną fantazję, jeśli chodzi o niszczenie w ten sposób środowiska. Jedno z takich miejsc zlikwidowano w Colnbrook niedaleko Slough. – Wiemy, gdzie to jest, bo jeździmy tam często na rowerach – opowiada 50-letni Jerzy, którzy w Slough mieszka z rodziną. – Nie wiedzieliśmy, że to nielegalne miejsce, dopóki nie wybuchła afera i nie zlikwidowano wysypiska. Zawsze unosił się tam dym palonych opon i smaru, a wielkie żurawie przenosiły i gniotły góry wraków samochodowych – opowiada.

Mieszkańcy wspominają też o wycinanych drzewach i braku zwierzyny w okolicy. Właściciel wysypiska po procesie musiał zapłacić 800 tys. funtów kary. Przyroda powoli zaczyna się tam odradzać, jednak szacuje się, że na miejsce każdego wysypiska powstają dwa kolejne.

Wina hydraulików

Coraz gorzej ma się brytyjska woda – zanieczyszczeń jest o połowę więcej, niż 15 lat temu. Zanieczyszczenia wynikają z działań mieszkańców, czynników zewnętrznych lub są wynikiem działań przemysłu. Najbardziej poprawia się świadomość przedsiębiorców, którzy coraz częściej dostają dobre noty w rygorystycznych badaniach używanej przez nich wody. W zeszłym roku tylko 184 z 14 tys. przedsiębiorstw wykorzystujących duże ilości wody dostało najgorszą notę. Najczęstszym problemem w ich przypadku był zły zapach wody, na który skarżyli się okoliczni mieszkańcy. Jednak nie zawsze za zanieczyszczenia odpowiada przemysł. W londyńskim Lea Valley za zanieczyszczenie wody mają odpowiadać… hydraulicy. Według organizacji Thames21 zanieczyszczona jest prawie każda z sześciu rzek wpadających do rzeki Lea. W Enfield, Waltham Forest i Haringey było najgorzej – niski poziom tlenu w wodzie i ilość zanieczyszczeń uniemożliwiała przeżycie rybom.

Ścieki do rzeki

– Gdy ktoś wchodzi do lasu z piłą mechaniczną i wycina drzewa, wybucha afera. A codziennie to samo dzieje się w rzekach wschodniego Londynu – ostrzegał Theo Thomas z Thames21. Jego zdaniem winni są mieszkańcy, którzy powiększają nielegalnie domy, a następnie nieprofesjonalnie łączą swoje nowe łazienki z systemem ściekowym. W efekcie brudna woda nie trafia do ścieków tylko do wód gruntowych. 30-letnia Anna z Haringey też powiększyła ostatnio swoją kuchnię, jednak nie uważa, żeby przyczyniła się do tej sytuacji.

– Powierzyłam pracę nad rozbudową specjaliście, wcale nie najtańszemu. To był hydraulik z polecenia. Zdziwiłabym się, gdyby okazało się, że z moim rurami jest coś nie tak. Uważam, że nie można winić mieszkańców. Bo jak możemy patrzeć hydraulikom na ręce? Może jakiś urząd powinien to kontrolować – zastanawia się. Innym problemem jest system odprowadzania deszczu i ścieków zbudowany jeszcze za czasów wiktoriańskich. Dziś przy każdym urwaniu chmury kanały się przepełniają, a brudna woda trafia na powierzchnię.

Piekło astmatyka

Jeszcze większym problemem jest londyńskie zanieczyszczenie powietrza. Gęsto zakorkowane drogi i wysokie budynki w połączeniu z faktem, że Londyn to największe miasto w Europie sprawiają, że spalin jest dużo. Centrum stolicy Wielkiej Brytanii to rejon, który co roku ma problem z dostosowaniem się do europejskich standardów czystości powietrza. Najgorzej jest w miejscach osłoniętych wysokimi budynkami z każdej strony i pełnych ruchu samochodowego. Przy bezwietrznej, ciepłej pogodzie pełne spalin powietrze nagrzewa się i oddychać może być szczególnie trudno, a zwłaszcza astmatykom. Tutejszy smog jest już sławny i trafił do podręczników – „smogiem londyńskim” nazywa się ten kwaśny, występujący w zimie, w umiarkowanych strefach klimatycznych.

Powietrze to kwestia gustu

Wiosną i latem dużym problemem jest też zanieczyszczenie ozonem. Najgorzej jest na przedmieściach. Ozon sprawia, że powietrze zatrzymuje zapachy i zmniejsza ich wyczuwalność o 90 proc. Na przedmieściach owocuje to m.in. wyginięciem pszczół, które nie mogą wyczuć w brudnym powietrzu zapachu kwiatów. Zanieczyszczenie powietrza szkodzi też ludziom. W dłuższej perspektywie może pojawić się astma, problemy z oczami, alergie, zaburzenia krążenia, a nawet choroby serca wywołane stałym, zbyt małym dostępem tlenu do krwi. Niektórzy są szczególnie wrażliwi na zanieczyszczenia. Jedną z takich osób jest 24-letnia Emilia z podlaskiej wsi, dla której podróż do większego miasta była pod tym względem szokiem.

– Zanim wybrałam się do Londynu przenocowałam u koleżanki w Warszawie. Odebrała mnie z dworca i szłyśmy do domu spacerem w ciepły, letni wieczór. Koleżanka westchnęła: jak pięknie pachnie powietrze! Nic nie powiedziałam, ale dla mnie było odwrotnie: przyzwyczajona do powietrza na wsi czułam tylko spaliny i ścieki. Po przyjeździe do Londynu było jeszcze gorzej – opowiada. Również dzieci mogą być szczególnie zagrożone, spędzając czas w smogu. – Córka ma astmę. Zauważyłam, że po wakacjach na wsi u babci w Polsce zawsze czuje się lepiej, a w Londynie jej się pogarsza. Od tamtej pory staram się ją zabierać za miasto co weekend, a lato w Polsce stało się obowiązkiem, do którego namawia nas lekarz, a nie stanowi już zwykłych wakacji – opisuje Piotr, ojciec 12-letniej Klaudii.

Innym sposobem, by czuć się lepiej to duża ilość roślin produkujących tlen, umieszczonych w mieszkaniu głównie przy oknach. Najlepiej nie przebywać w centrum miasta w czasie, gdy korki są największe, a ponadto regularnie chodzić do parków czy nad rzekę, gdzie powietrze jest nieco świeższe.

Toksyczna chmura

Warto zastosować się do tych rad z myślą o przyszłości, bo z czasem smog może się powiększać. W marcu londyńczyków ostrzegano przed chmurą toksycznego smogu, który zawisł nad miastem. W niektórych szkołach dzieci pozostawiono w szkole na czas lunchu, obawiając się, że wyjście na zewnątrz zagroziłoby tym z astmą, a u reszty mogłoby spowodować trwałe uszkodzenie płuc. Departament środowiska ostrzegał wtedy, by astmatycy i osoby z chorobami serca spędziły te kilka dni w domu lub poza miastem i zawsze miały przy sobie lekarstwa.

– Dwie trzecie ludzi chorych na astmę w smogu odczuwa pogorszenie, co zwiększa ryzyko silnego ataku choroby. Tacy ludzie powinni sprawdzać ostrzeżenia dotyczące zawartości smogu w powietrzu i mieć ze sobą zawsze inhalator, co pozwoli zbudować odporność przeciwko zanieczyszczeniom powietrza – radził wtedy Kay Boycott z organizacji Asthma UK.

Sonia Grodek | goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Nowa data Brexitu to 31 października!

, , ,
Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

, , ,
Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

INFORMACJE I BIZNES

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

, , ,
Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

, , ,
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.