W londyńskim smogu

Londyn to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Z powodu długotrwałego wystawienia na działanie zanieczyszczonego powietrza, rocznie umiera tu przedwcześnie nawet 9,4 tys. osób.

Całościowe dane dotyczące sytuacji środowiska w Wielkiej Brytanii są co prawda coraz bardziej pozytywne. Ogólnie zanieczyszczenie spadło o ponad połowę od roku 2000 – wynika z raportu Enviromental Agency. Ale są jednak obszary, gdzie sytuacja się pogarsza.

Las czy śmietnisko?

W zeszłym roku Enviromental Agency usunęła 749 nielegalnych wysypisk. W kolejce czeka kolejnych 1175. Okazuje się, że mieszkańcy mają nieograniczoną fantazję, jeśli chodzi o niszczenie w ten sposób środowiska. Jedno z takich miejsc zlikwidowano w Colnbrook niedaleko Slough. – Wiemy, gdzie to jest, bo jeździmy tam często na rowerach – opowiada 50-letni Jerzy, którzy w Slough mieszka z rodziną. – Nie wiedzieliśmy, że to nielegalne miejsce, dopóki nie wybuchła afera i nie zlikwidowano wysypiska. Zawsze unosił się tam dym palonych opon i smaru, a wielkie żurawie przenosiły i gniotły góry wraków samochodowych – opowiada.

Mieszkańcy wspominają też o wycinanych drzewach i braku zwierzyny w okolicy. Właściciel wysypiska po procesie musiał zapłacić 800 tys. funtów kary. Przyroda powoli zaczyna się tam odradzać, jednak szacuje się, że na miejsce każdego wysypiska powstają dwa kolejne.

Wina hydraulików

Coraz gorzej ma się brytyjska woda – zanieczyszczeń jest o połowę więcej, niż 15 lat temu. Zanieczyszczenia wynikają z działań mieszkańców, czynników zewnętrznych lub są wynikiem działań przemysłu. Najbardziej poprawia się świadomość przedsiębiorców, którzy coraz częściej dostają dobre noty w rygorystycznych badaniach używanej przez nich wody. W zeszłym roku tylko 184 z 14 tys. przedsiębiorstw wykorzystujących duże ilości wody dostało najgorszą notę. Najczęstszym problemem w ich przypadku był zły zapach wody, na który skarżyli się okoliczni mieszkańcy. Jednak nie zawsze za zanieczyszczenia odpowiada przemysł. W londyńskim Lea Valley za zanieczyszczenie wody mają odpowiadać… hydraulicy. Według organizacji Thames21 zanieczyszczona jest prawie każda z sześciu rzek wpadających do rzeki Lea. W Enfield, Waltham Forest i Haringey było najgorzej – niski poziom tlenu w wodzie i ilość zanieczyszczeń uniemożliwiała przeżycie rybom.

Ścieki do rzeki

– Gdy ktoś wchodzi do lasu z piłą mechaniczną i wycina drzewa, wybucha afera. A codziennie to samo dzieje się w rzekach wschodniego Londynu – ostrzegał Theo Thomas z Thames21. Jego zdaniem winni są mieszkańcy, którzy powiększają nielegalnie domy, a następnie nieprofesjonalnie łączą swoje nowe łazienki z systemem ściekowym. W efekcie brudna woda nie trafia do ścieków tylko do wód gruntowych. 30-letnia Anna z Haringey też powiększyła ostatnio swoją kuchnię, jednak nie uważa, żeby przyczyniła się do tej sytuacji.

– Powierzyłam pracę nad rozbudową specjaliście, wcale nie najtańszemu. To był hydraulik z polecenia. Zdziwiłabym się, gdyby okazało się, że z moim rurami jest coś nie tak. Uważam, że nie można winić mieszkańców. Bo jak możemy patrzeć hydraulikom na ręce? Może jakiś urząd powinien to kontrolować – zastanawia się. Innym problemem jest system odprowadzania deszczu i ścieków zbudowany jeszcze za czasów wiktoriańskich. Dziś przy każdym urwaniu chmury kanały się przepełniają, a brudna woda trafia na powierzchnię.

Piekło astmatyka

Jeszcze większym problemem jest londyńskie zanieczyszczenie powietrza. Gęsto zakorkowane drogi i wysokie budynki w połączeniu z faktem, że Londyn to największe miasto w Europie sprawiają, że spalin jest dużo. Centrum stolicy Wielkiej Brytanii to rejon, który co roku ma problem z dostosowaniem się do europejskich standardów czystości powietrza. Najgorzej jest w miejscach osłoniętych wysokimi budynkami z każdej strony i pełnych ruchu samochodowego. Przy bezwietrznej, ciepłej pogodzie pełne spalin powietrze nagrzewa się i oddychać może być szczególnie trudno, a zwłaszcza astmatykom. Tutejszy smog jest już sławny i trafił do podręczników – „smogiem londyńskim” nazywa się ten kwaśny, występujący w zimie, w umiarkowanych strefach klimatycznych.

Powietrze to kwestia gustu

Wiosną i latem dużym problemem jest też zanieczyszczenie ozonem. Najgorzej jest na przedmieściach. Ozon sprawia, że powietrze zatrzymuje zapachy i zmniejsza ich wyczuwalność o 90 proc. Na przedmieściach owocuje to m.in. wyginięciem pszczół, które nie mogą wyczuć w brudnym powietrzu zapachu kwiatów. Zanieczyszczenie powietrza szkodzi też ludziom. W dłuższej perspektywie może pojawić się astma, problemy z oczami, alergie, zaburzenia krążenia, a nawet choroby serca wywołane stałym, zbyt małym dostępem tlenu do krwi. Niektórzy są szczególnie wrażliwi na zanieczyszczenia. Jedną z takich osób jest 24-letnia Emilia z podlaskiej wsi, dla której podróż do większego miasta była pod tym względem szokiem.

– Zanim wybrałam się do Londynu przenocowałam u koleżanki w Warszawie. Odebrała mnie z dworca i szłyśmy do domu spacerem w ciepły, letni wieczór. Koleżanka westchnęła: jak pięknie pachnie powietrze! Nic nie powiedziałam, ale dla mnie było odwrotnie: przyzwyczajona do powietrza na wsi czułam tylko spaliny i ścieki. Po przyjeździe do Londynu było jeszcze gorzej – opowiada. Również dzieci mogą być szczególnie zagrożone, spędzając czas w smogu. – Córka ma astmę. Zauważyłam, że po wakacjach na wsi u babci w Polsce zawsze czuje się lepiej, a w Londynie jej się pogarsza. Od tamtej pory staram się ją zabierać za miasto co weekend, a lato w Polsce stało się obowiązkiem, do którego namawia nas lekarz, a nie stanowi już zwykłych wakacji – opisuje Piotr, ojciec 12-letniej Klaudii.

Innym sposobem, by czuć się lepiej to duża ilość roślin produkujących tlen, umieszczonych w mieszkaniu głównie przy oknach. Najlepiej nie przebywać w centrum miasta w czasie, gdy korki są największe, a ponadto regularnie chodzić do parków czy nad rzekę, gdzie powietrze jest nieco świeższe.

Toksyczna chmura

Warto zastosować się do tych rad z myślą o przyszłości, bo z czasem smog może się powiększać. W marcu londyńczyków ostrzegano przed chmurą toksycznego smogu, który zawisł nad miastem. W niektórych szkołach dzieci pozostawiono w szkole na czas lunchu, obawiając się, że wyjście na zewnątrz zagroziłoby tym z astmą, a u reszty mogłoby spowodować trwałe uszkodzenie płuc. Departament środowiska ostrzegał wtedy, by astmatycy i osoby z chorobami serca spędziły te kilka dni w domu lub poza miastem i zawsze miały przy sobie lekarstwa.

– Dwie trzecie ludzi chorych na astmę w smogu odczuwa pogorszenie, co zwiększa ryzyko silnego ataku choroby. Tacy ludzie powinni sprawdzać ostrzeżenia dotyczące zawartości smogu w powietrzu i mieć ze sobą zawsze inhalator, co pozwoli zbudować odporność przeciwko zanieczyszczeniom powietrza – radził wtedy Kay Boycott z organizacji Asthma UK.

Sonia Grodek | goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , ,

Czy dzisiaj zostanie odwołana premier Theresa May?!

48 posłów Partii Konserwatywnej złożyło wnioski o odwołanie ze stanowiska przywódcy partii Theresy May.
, , , ,

Czeka nas sześć miesięcy koszmaru?!

Brytyjski rząd poinformował, że jeśli parlament nie przyjmie wynegocjowanej umowy brexitowej to czeka nas komunikacyjny armagedon aż do września 2019 roku!
, , ,

Nowy dokument w sprawie przyszłości Polaków

Co się stanie z imigrantami unijnymi, w tym Polakami, w Wielkiej Brytanii, jeśli nie będzie umowy o wyjściu Londynu z Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiada najnowszy dokument opublikowany przez brytyjski rząd. W planach jest m.in. węższe prawo do apelacji i krótszy czas, w którym imigranci będą mogli przyjeżdżać na Wyspy na starych zasadach.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , , ,

Przez Brexit może zniknąć Mars!

Jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez porozumienia, z brytyjskich półek sklepowych zniknie znany batonik Mars.
, , , ,

Theresa May: "Brexit to koniec uprzywilejowania dla migrantów z UE". W tym dla Polaków

"Nie będzie już tak, że obywatele UE - niezależnie od tego, jakie umiejętności i doświadczenie mają do zaoferowania - będą wskakiwali w kolejkę przed inżynierów z Sydney czy programistów z Delhi. Zamiast systemu opartego na pochodzeniu danej osoby będziemy mieli taki, który będzie skupiony na ocenie jej talentu i umiejętności" - poinformowała. (czytaj dalej)
, , ,

Kłopoty Premier: sondaże pokazują rosnące poparcie dla drugiego referendum

Brytyjczycy są krytyczni wobec proponowanej przez premier Theresę May umowy w sprawie Brexitu i gotowi są poprzeć organizację drugiego referendum, w którym opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie - wynika z dwóch opublikowanych wczoraj sondaży.
, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.
, , , , ,

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

Po raz kolejny w okresie przedświątecznym w Wielkiej Brytanii pojawiły się w obiegu fałszywe banknoty o nominale 20 funtów. Dla oszustów jest to sposób na zrobienie tańszych zakupów na święta Bożego Narodzenia.
, , , , ,

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Czeka nas sześć miesięcy koszmaru?!

Brytyjski rząd poinformował, że jeśli parlament nie przyjmie wynegocjowanej umowy brexitowej to czeka nas komunikacyjny armagedon aż do września 2019 roku!
, , ,

Nowy dokument w sprawie przyszłości Polaków

Co się stanie z imigrantami unijnymi, w tym Polakami, w Wielkiej Brytanii, jeśli nie będzie umowy o wyjściu Londynu z Unii Europejskiej? Na to pytanie odpowiada najnowszy dokument opublikowany przez brytyjski rząd. W planach jest m.in. węższe prawo do apelacji i krótszy czas, w którym imigranci będą mogli przyjeżdżać na Wyspy na starych zasadach.
, , ,

Premier May apeluje do Brytyjczyków o poparcie Brexitu

Premier Theresa May w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę liście otwartym do Brytyjczyków zaapelowała o poparcie dla wynegocjowanego porozumienia z UE w sprawie Brexitu. List publikują niedzielne wydania czołowych brytyjskich czasopism.
, , ,

Unia Europejska zatwierdziła umowę rozwodową z Brytyjczykami. Co dalej?

Unijni przywódcy zawiadomili brytyjską premier Theresę May, że zgadzają się na 585-stronicowy tekst umowy rozwodowej Londynu z Brukselą. Ale dla pani May dopiero teraz zaczyna się prawdziwa batalia – jak znaleźć większość w jej własnym parlamencie, by umowa w ogóle mogła wejść w życie.
, , ,

Po brexicie porządku na ulicach w Anglii może pilnować wojsko

Brytyjska armia rozpoczęła przygotowania na wypadek wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy regulującej opuszczenie Wspólnoty. Wśród rozważanych scenariuszy jest skierowanie żołnierzy na ulice, aby powstrzymać ewentualne niepokoje społeczne.
, , , ,

Szef MSZ Hiszpanii dopuszcza akcesję Szkocji do UE

Poseł SNP do szkockiego parlamentu George Adam podkreślił, że "niepodległość pozwoli Szkocji na bycie równym partnerem w Europie zamiast bycia zmuszonym wbrew naszej woli do jej opuszczenia przez Partię Konserwatywną".

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , , , , ,

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.
, , , ,

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.
, , ,

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.
, , , , ,

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.
, , , , , , , ,

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.
, , ,

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

STYL I KULTURA

, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.
, , , ,

Jak zostać dawcą szpiku

Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
, , , , , ,

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”
, , , , , ,

Apel do Brytyjczyków, aby gromadzili własne zapasy. Rząd spodziewa się braków

Brytyjski rząd obawia się opóźnień w dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i przygotowuje alternatywny plan, zakładający m.in. wynajem własnych promów - ujawnił 'Financial Times'. Jednocześnie wezwano Brytyjczyków, aby na własną rękę gromadzili zapasy leków.
, , , ,

Posłanka PiS żąda zakazu pokazywania filmu KLER

Posłanka PiS, Anna Sobecka – związana z Radiem Maryja, chce zakazać wyświetlania filmu w kinach chociaż, jak sama przyznaje, widziała jedynie zwiastun.