js | Źródło: emito.net

18 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Migranta. To dobra okazja by przyjrzeć się paru liczbom.

______________________________________________________________________________________________________

Migracja jest – siłą rzeczy – zjawiskiem międzynarodowym. Bywa międzynarodowym problemem, punktem zapalnym (vide: spór o imigrację między Unią Europejską a szefem brytyjskiego rządu).

Mniej jakoś pamięta się o tym, że stanowi ona nieraz o sukcesie – także międzynarodowym – wielu krajów, stanowiąc istotny wkład w ich gospodarkę czy wręcz substancję społeczeństwa. To imigranci stworzyli Stany Zjednoczone, Australię czy Kanadę, a de facto – całą ludzką dominację na Ziemi. Pierwszą migracją była bowiem wszak wędrówka pierwszych ludzi z ciepłych równin Afryki na wszystkie kontynenty.

Pisaliśmy o tym, iż 18 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Migranta. Podróżnika, poszukiwacza lepszego losu, ale też zwyczajnie – człowieka ciekawego świata, który wędruje za życiowym wezwaniem. Uznaliśmy, że to dobra okazja, by przyjrzeć się migrantom – danym o nich i zjawisku, jakim są w światowej skali. Oto one:

Jak podaje serwis Sputnik w Wielkiej Brytanii imigranci stanowią zaledwie ok. 12 proc. społeczeństwa, podczas gdy np. w Australii – 27 proc. Rekord świata pada zaś w Arabii Saudyjskiej, gdzie jest ich ponad 31 proc.

Podobny do brytyjskiego status mają natomiast USA – z ponad 14 proc. imigrantów, Hiszpania – ponad 13 proc. imigrantów, Niemcy – 11,9 proc. oraz Ukraina – nieco ponad 11 proc.

Najpopularniejszymi (najczęściej wybieranymi) wśród imigrantów krajami docelowymi są zaś

» USA – 1. miejsce
» Rosja – 2. miejsce
» Niemcy – 3. miejsce
» Arabia Saudyjska – 4. miejsce
» Wielka Brytania – 5. miejsce
» Australia – 6. miejsce
» Hiszpania – 7. miejsce
» Indie – 8. miejsce
» Ukraina – 9. miejsce
» Chiny – 10. miejsce
» ZEA – 11. miejsce
» Francja – 12. miejsce
» Kanada – 13. miejsce

Listę stworzono w oparciu o dane o liczbie imigrantów w poszczególnych krajach. I tak o ile w Wielkiej Brytanii jest ich ok. pięciu milionów, to w USA niemal 46 mln i jest to bezsprzecznie kraj, w którym liczebność populacji imigranckiej jest największa. W Rosji przybyszy jest czterokrotnie mniej – nieco ponad 11 mln, ale stanowi ona drugi pod względem liczebności populacji imigrantów kraj na świecie (patrz zestawienie powyżej). Trzecie kolejności Niemcy zamieszkuje niemal 10 mln imigrantów.

Źródło | Emito.net

emito_net_150

Sharing is caring!