Od października 2015 roku będzie obowiązywał nowy przepis zakazujący palenia papierosów w samochodzie w obecności dzieci. Kara za niedostosowanie się do nowej regulacji prawnej ma wynieść 50 funtów.

____________________________________________________________________________________________________________

Departament zdrowia (DoH), którego zadaniem jest „ochrona młodych ludzi przed poważnymi szkodami związanymi ze szkodliwym dymem”, przedstawił parlamentowi brytyjskiemu nowy projekt dotyczący ochrony dzieci i młodzieży do lat 18, przed narażeniem na dym tytoniowy.

Palenie w obecności dzieci zwiększa podatność na zapalenie płuc i oskrzeli, wzmaga objawy astmy, zaburza czynności płuc oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłego zgonu niemowląt.

Brytyjska Fundacja Ochrony Płuc (British Lung Foundation) szacuje natomiast, że nawet 430 tysięcy dzieci jest narażonych na szkodliwe działanie dymu papierosowego podczas podróży samochodem.

Grzywna ma wynosić 50 funtów, dla tych którzy nie zastosują się do nowego przepisu.

Dr Penny Woods, dyrektor organizacji charytatywnej powiedziała, że jest zachwycona propozycją rządu.

– Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek tego, aby chronić setki tysięcy dzieci – biernych palaczy narażonych na działanie niebezpiecznego dymu w samochodach każdego dnia – mówi.

Obecny program spotkał się z wielkim poparciem społeczeństwa Wielkiej Brytanii, ale i również z krytyką tych, którzy twierdzą, że to strata czasu. Organizacja Palaczy Tytoniu „FOREST” zdecydowanie nie popiera nowego przepisu i jest to według nich „niepotrzebne, nadmierne i niepraktyczne”.

– Jak to będzie egzekwowane? Funkcjonariusze policji mają wiele innych ważnych rzeczy do roboty, niż zatrzymywanie każdego palacza i sprawdzanie czy przypadkiem w samochodzie za plecami nie siedzi dziecko – powiedział dyrektor grupy Simon Clark.

– To kolejny przykład ingerowania rządu w prywatne życie ludzi bez powodu – dodał.

Źródło | Moje Southampton.com

Beznazwy-1

 

Sharing is caring!