Kiedy Universal Credit zapuka do Ciebie…

W 2013 r. rząd postanowił uprościć system zasiłkowy w UK. Efektem jest wprowadzanie nowego świadczenia – Universal Credit.

Co to jest Universal Credit?

Jest to pojedynczy miesięczny zasiłek, który łączy w sobie inne benefity. I ma je w końcu wszystkie zastąpić. A dokładnie Universal Credit będzie wypłacany zamiast:

 • Income-based Jobseeker’s Allowance
 • Income-related Employment and Support Allowance
 • Income Support
 • Child Tax Credit
 • Working Tax Credit
 • Housing Benefit

Żaden z tych zasiłków nie może być wypłacany łącznie z Universal Credit.

Jeśli dostajesz już któryś z wymienionych zasiłków, na razie nie musisz nic robić. Zostaniesz powiadomiony z wyprzedzeniem, kiedy Universal Credit będzie dla Ciebie dostępny.

Jeśli składasz wniosek razem z partnerem, tylko jedno z Was będzie otrzymywać wpłatę z tytułu UC. I jest ona zawsze dokonywana na wspólne konto bankowe.

Jaki jest plan wprowadzania Universal Credit?

UC jest wprowadzany stopniowo w różnych regionach UK. Możesz się o ten zasiłek ubiegać w zależności od miejsca zamieszkania i osobistej sytuacji.

Obecnie UC dotyczyć będzie przede wszystkim osób, których sytuacja się nagle zmieni.

Na przykład, jeśli stracisz pracę i mieszkasz w obszarze, w którym obowiązuje już UC, występujesz nie o Job Seeker’s Allowance, ale UC.

Podobnie, w sytuacji jeśli zakładasz nowy związek i wprowadzasz się do partnera, który już otrzymuje UC. Musicie złożyć wtedy nowy wspólny wniosek. A te benefity, które do tej pory otrzymywałeś/-aś zostaną wstrzymane. Bo nie możesz mieć UC i pozostałych zasiłków z listy. Dlatego może czekać Cię przerwa w wypłatach, zanim UC zostanie Ci przyznany.

Jeśli jesteś w trudnej sytuacji finansowej, dopytaj, czy nie możesz otrzymać z góry pierwszej płatności UC. W sytuacji „urgent financial need” prawo dopuszcza taką możliwość.

Jeśli otrzymujesz Tax Credits i masz ich nadpłatę, to będziesz musiał/-a spłacić zadłużenie, zanim otrzymasz UC.

Kto może się ubiegać o Universal Credit?

To świadczenie jest przyznawane w oparciu o dochody składającego wniosek. Przeznaczone jest dla osób o niskich dochodach w wieku produkcyjnym, czyli dla osób powyżej 18 roku życia, ale poniżej wieku emerytalnego. Szczegółowa lista warunków jest bardzo długa. W skrócie, możesz starać się o UC, jeśli:

 • jesteś obywatelem Wielkiej Brytanii lub masz prawo pobytu, byłeś w UK przez co najmniej dwa lata przed złożeniem wniosku i nie opuszczałeś/-aś kraju na dłużej niż 4 tygodnie
 • nie jesteś w trakcie procedury ubiegania się o żaden z 6 zasiłków, które UC ma zastąpić (to oznacza także, że nie czekasz na wyniki odwołania w tej sprawie)
 • nie jesteś w ciąży
 • masz oszczędności mniejsze niż £6,000
 • jesteś zdolny do pracy lub
 • w trakcie nauki
 • nie jesteś osobą bezdomną

Jeśli nie masz pewności, czy Universal Credit ci się należy, skontaktuj się z Universal Credit Helpline pod numerem 0345 600 0723 lub z lokalnym Citizen Advice.

Jak wnioskować o Universal Credit?

Wniosek złożyć możesz przez internet i właściwie jest to jedyny sposób.

Zanim zaczniesz go wypełniać, przygotuj sobie odpowiednie dokumenty – brak aktywności na stronie przez 20 minut powoduje wygaśnięcie sesji. Potrzebujesz:

 • swój postcode
 • National Insurance number
 • dane konta, na które pieniądze mają być wpłacane
 • umowę najmu – jeśli taką posiadasz
 • informacje o zgromadzonych oszczędnościach
 • dodatkowych dochodach nie pochodzących z Twojej pracy, w tym o zasiłkach
 • wprowadzić dane o dzieciach, w tym ich Child Benefit number
 • dane osób mieszkających z Tobą – np. Twojego partnera

Okres oczekiwania i zobowiązania wnioskodawcy

Na decyzję i wypłatę świadczenia możesz oczekiwać kilka tygodni – zazwyczaj 6, jeśli wszystko przebiegnie bez opóźnień.

Z przyznaniem UC wiąże się także podpisanie Claimant Commitment, czyli zobowiązania do wypełnienia pewnych zadań, jakich oczekuje od ciebie urząd.

Oznacza to także przydział do grupy w zależności od Twoich możliwości pracy. Nawet jeśli pracujesz, także otrzymasz stosowny przydział. W zależności od Twojej osobistej sytuacji, warunki i zadania jakie bedziesz musiał spełnić w ramach Claimant Commitment będą się różnić.

Za brak współpracy w tym obszarze grozi utrata lub zmniejszenie benefitu do 3 lat.

W niektórych przypadkach – jeśli zostaniesz objęty sankcjami – możesz starać się o „hardship payment”, czyli zmniejszony UC. By go dostać, musisz pokazać, że posiadane dochody nie wystarczają na pokrycie bieżących potrzeb. Każda sytuacja jest zresztą rozpatrywana indywidualnie.

Jeśli masz jakieś pytania, dostajesz już UC i chcesz poinformować o zmianie swojej sytuacji, możesz zadzwonić na linię 0345 600 0723.

Ile wynosi Universal Credit?

To zależy od Twojej osobistej sytuacji, dochodów i tego, na co dokładnie będziesz potrzebować dofinansowania – na mieszkanie, opiekę nad dziećmi itp. Możesz jednak orientacyjnie oszacować przewidywaną wysokość Twoich świadczeń, korzystając z tego kalkulatora.

Jeśli Twoje dochody wzrosną, to przyznany UC będzie stopniowo zmniejszany – za każdy dodatkowy £1 z pracy, państwo potrąci 65 pensów. Pod uwagę brane są także dochody pozostalych osób, które z Tobą mieszkają.

Universal Credit składa się z części podstawowej oraz specjalnych dodatków.

 • Universal Credit Basic Allowance

Podstawa UC jest uzależniona od stanu cywilnego. Wynosi:

 • osoby samotne poniżej 25 lat – £251.77 miesięcznie
 • osoby samotne powyżej 25 lat – £317.82 miesięcznie
 • wnioski wspólne, dla osób poniżej 25 roku życia – £395.20 miesięcznie
 • wnioski składane wspólnie przez osoby powyżej 25 roku życia – £498.89 miesięcznie
 • Universal Credit additional elements

Jeśli spełniasz odpowiednie warunki, UC może być powiększony o dodatek:

 • child element (jeśli posiadasz dzieci)
 • childcare costs element (jeśli płacisz za opiekę nad dziećmi)
 • limited capability for work element (masz ograniczone możliwości do podjęcia pracy)
 • carer element (jesteś pełnoprawnym opiekunem innej osoby)
 • housing costs element (dodatek związany z dopłatą do kosztów utrzymania domu, jak czynsz)

Przy czym jedna osoba nie może jednocześnie otrzymywać dodatku za ograniczone możliwości pracy i bycie opiekunem, nawet jeśli oba jej się należą.

Na jakie zmiany się przygotować w związku z UC?

Istotną zmianą w stosunku do poprzednich zasiłków będzie częstotliwość wypłacania Universal Credit. Zamiast tygodniowych wpłat spodziewaj się jednej miesięcznej.

Jeśli jako para dostawaliście pieniądze na konto, któregoś z Was, to teraz musicie podać numer Waszego konta wspólnego lub je założyć, jeśli takiego nie posiadacie.

Jeśli Twój czynsz był płacony przez Housing Benefit bezpośrednio landlordowi, to teraz Ty już będziesz za to odpowiedzialny.

Jak się odwołać od niekorzystnej decyzji?

Zawsze możesz się odwoływać do Social Security and Child Support Tribunal. Zazwyczaj wcześniej musisz zgłosić „mandatory reconsideration”.

Oznacza, to, że w ciągu miesiąca od wydania negatywnej decyzji musisz zgłosić pisemnie, że oczekujesz właśnie „mandatory reconsideration” – obowiązkowego ponownego rozważenia decyzji odmownej przez urząd. Musisz podać, czemu nie zgadzasz się z taką decyzją i podać dowody, które przemawiają za tym, że zasiłek Ci się należy. Jeżeli po tym piśmie decyzja urzędników nadal będzie niekorzystna dla Ciebie i masz dowody, że niesłusznie, możesz odwołać się do Trybunału – w ciągu miesiąca od otrzymania powiadomienia o ponownej odmowie przyznania zasiłku.

To co zwróciło moją uwagę, to zmiana warunków wypłacania tego zasiłku w porównaniu z dotychczasowymi benefitami, przede wszystkim możliwość bycia pozbawionym środków w okresie zamiany dotychczasowych świadczeń na Universal Credit. Dlatego wydaje mi się dobrym pomysłem zabezpieczyć się na taką okoliczność i zgromadzić oszczędności.

Mam też wrażenie, że warunki przyznania są bardziej ograniczone niż poprzednich zasiłków. Tak jakby państwo chciało zmotywować ludzi do większej pracy i rzadszego sięgania po zasiłki. Ale to moje tylko takie spostrzeżenie.

Anna Czereszewska, Smart Polak

smart polak

DOBRA ZMIANA … TO KASZANA! ZRÓB DOBRĄ ZMIANĘ PO SWOJEMU! A NIE WEDŁUG WZORU PREZESA

Krok po kroku – Emigracja / Koszt £ 4.00 „Emigracja. Krok po kroku”, to gotowa instrukcja wyjazdu za granicę: przygotowanie do wylotu; lotnisko i taksówka; lista agencji pracy i pracodawców; wzór brytyjskiej aplikacji o pracę oraz cv; gdzie i jak szukać pokoju; najszybszy sposób – kontakty i telefony – na załatwienie niezbędnego ubezpieczenia, konta bankowego i przychodni oraz wszelkich formalności; a także lista najczęściej popełnianych błędów na podstawie życia codziennego na emigracji właśnie.

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!