Unijne podcinanie gałęzi

Jesteś Polakiem, mieszkasz w UK i chcesz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Chyba Cię pogięło! Żyjesz w obcym kraju i jesteś większym nacjonalistą niż rdzenni Brytyjczycy. Wyjście UK z Unii to nie tylko widmo kryzysu ekonomicznego, ale także ogromne kłopoty dla Polaków tu mieszkających i osób nas odwiedzających w UK.

Jakiś czas temu przekonywałem o aspektach ekonomicznych wyjścia UK z Unii w artykule „Co by było gdyby… Wielka Brytania wyszła z Unii”. Nie do wszystkich docierają takie argumenty, jak wyjście wielu zagranicznych inwestorów w Wielkiej Brytanii w tym całego Nissana czy banku HSBC. Nie widzą pieniędzy, jakie UK otrzymuje od Unii, a tylko te wpłacane do unijnej kasy. OK. Jeśli nie przekonują Cię argumenty ekonomiczne, zastanów się nad sprawami społecznymi.

Czy naprawdę jesteś taki naiwny, że sądzisz, że po wyjściu UK z Unii nadal będzie obowiązywać równość na rynku pracy? Czy ktoś będzie w stanie zabronić brytyjskim pracodawcom wybierać pracowników według narodowości a nie kwalifikacji, doświadczenia i umiejętności? A co z pensjami? Nie będzie już możliwości walczenia o swoje prawa w Trybunale Europejskim i odwoływania się do wyższej instancji w przypadku niekorzystnych dla nas decyzji, podjętych przez brytyjskie władze.

Czy nie widzisz, że wyjście UK z Unii będzie oznaczało kontrole graniczne dla Polaków takie same, jakim w tej chwili podlegają mieszkańcy Bangladeszu, Pakistanu, Zimbabwe czy Brazylii? Myślisz, że Twój brytyjski paszport stawia Cię w lepszej sytuacji? Ale co z Twoimi rodzicami, rodzeństwem i innymi osobami, które zapragną Cię odwiedzić w Wielkiej Brytanii. Każda z tych osób, jako obywatel Polski, bez paszportu brytyjskiego, może zostać zatrzymana na granicy do wyjaśnienia i praktycznie bez uzasadnienia niewpuszczona do UK. Tylko z powodu widzimisię celnika. Takie sytuacje były na porządku dziennym przed wejściem Polski do Unii. Celnikowi nie podobała się czyjaś facjata czy nazwisko i bez konkretnej przyczyny mógł odmówić wjazdu na teren Wielkiej Brytanii. Czy tego chcesz dla swoich bliskich, którzy przyjeżdżają do Ciebie w odwiedziny?

Brytyjski paszport nie czyni Cię rdzennym Brytyjczykiem. Będziesz miał prawo mieszkać i pracować w UK, ale będziesz tylko obywatelem drugiej kategorii, który będzie dostawał ochłapy – gorsze prace, gorsze płace, gorsze mieszkania councilowe. A może to wszystko zostanie Ci nawet zabrane, bo przecież Unia już nie będzie miała nic do powiedzenia w kwestii praw migrantów ekonomicznych.

Lubisz polskie jedzenie? Po wyjściu UK ceny produktów polskich (podobnie jak wszystkich unijnych) zostaną oclone i obłożone takimi podatkami, że mało kogo będzie stać na zakup polskiej wędliny czy twarożku.

Skoro tak nie lubisz emigrantów, to wracaj do Polski i tam krzycz „Polska dla Polaków”. Nie komplikuj życia setkom tysięcy rodaków, którzy tu przyjechali „za chlebem” i za lepszą przyszłością swoich dzieci, a którzy teraz przez takich jak Ty, stresują się, co dalej. Nie podcinaj gałęzi, na której sam siedzisz. Zanim następny raz powiesz coś głupiego na temat obecności UK w Unii, zastanów się, co Cię może spotkać w Wielkiej Brytanii nie-unijnej.

Jan Winnicki

Twoj Sukces_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!