Umowa o pracę

Kontrakt/Umowa o pracę (contract of employment) jest najpopularniejszą formą zatrudniania pracowników. Określa ona warunki zatrudnienia – prawa i obowiązki obu stron, pracodawcy i pracownika. Bardzo ważne jest prawidłowe skonstruowanie takiej umowy, dlatego przed jej zawarciem czyli podpisaniem warto zapoznać się dokładnie z jej treścią.

Według prawa brytyjskiego umowa o pracę nie musi być sporządzona na piśmie, może być umową ustną. Zawierana jest w momencie przyjęcia oferty pracy. Od tego momentu obie strony związane są jej warunkami aż do wygaśnięcia umowy (zwykle na skutek wypowiedzenia lub zmian warunków w niej zawartych.

Bardzo ważne by wiedzieć, ze w czasie dwóch miesięcy od rozpoczęcia zatrudnienia pracodawca musi przedstawić pracownikowi na piśmie “warunki pracy i wynagrodzenia”. Obowiązuje dość duża dowolność przy ustalaniu samych warunków zatrudnienia, jednak każdy pracodawca musi przestrzegać podstawowych zasad. Typowy tydzień pracy wynosi w Wielkiej Brytanii 37,5 godziny, jednak nie jest to liczba ustalona prawnie. Przerwy na lunch w większości przypadków nie są wliczane do czasu pracy. Standardowe godziny pracy oraz wynagrodzenie za nadgodziny ustala pracodawca. Pracodawca nie może zmusić Pracownika do pracy dłuższej niż 48 godzin w tygodniu, chyba, że pracownik wyrazi na to pisemną zgodę lub ma to “wyraźnie” zapisane w umowie (na przykład w umowie o prace w Restauraji/barze).

Pisemna umowa o pracę powinna zawierać określenie stwierdzające, że ów kontrakt zastępuje wszystkie wcześniejsze ustne porozumienia i korespondencje odnoszące się do warunków pracy. W przypadku gdy nie istnieje żadna umowa o pracę między pracodawcą a pracownikiem, to strony powinny spisać pisemne zaświadczenie o zatrudnieniu.

Umowa o pracę powinna zawierać następujące elementy:
– imię i nazwisko zatrudnionego
– nazwa stanowiska wraz z jego opisem
– miejsce pracy
– imię i nazwisko przełożonego
– godzinowy wymiar pracy w tygodniu
– godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy
– wysokość wynagrodzenia
– sposób i częstotliwość wypłaty wynagrodzenia
– warunki urlopu
– warunki rozwiązania umowy

Umowy o pracę są powszechnie stosowane, ale nie ma jednego ustalonego wzoru ani wymogów prawnych które byłyby ich “Uwarukowaniem”. Muszą one zawierać jednak wszystkie warunki określone jako wymagane w written statement of employment particulars czyli Pisemnego oświadczenia warunków zatrudnienia.

Warunki zatrudnienia (czasu pracy, wynagrodzenia itd.) nie mogą być gorsze, niż te minimalne i jest to gwarantowane prawem (na przykład stawka minimalna z godzinę pracy)

Jeżeli nie otrzymasz od pracodawcy pisemnego zaświadczenia o szczegółowych warunkach zatrudnienia lub jego treść jest niejasna, spróbuj “wyjaśnić” to z pracodawcą. Jeśli jednak jest to niemożliwe trzeba wtedy poszukać odpowiedniej pomocy. Bezpłatnych i poufnych porad powinno szukać sie u pracowników The Advisory, Conciliation and Arbitration Service (ACAS), co po polsku możemy określić jako, Komisja Pojednawcza w Sporach Pracowniczych.

W celu zasięgnięcia porady eksperta na temat zawarty w artykule, prosimy o kontakt ze specjalistami z kancelarii Simpkins & Co Solicitors pod bezpłatnym numerem 0800 0832755 lub za pośrednictwem strony internetowej www.simpkinsand.co.uk.

Bartosz Maj 07545528858, email: bartoszmaj@simpkinsand.co.uk

magazyn_pl-logo

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych oraz wszystkie inne sprawy jakie będą potrzebne w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Szukasz czegoś wyjątkowego? Kogoś, kto złapie dla Ciebie uciekającą chwilę? Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną i chciałabyś/chciałbyś, by ktoś ułożył z tego wydarzenia historię w zdjęciach?

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!