» Dorota Kosko | Źródło: daily Mail | Na zdjęciu: od lewej Nigel Farage i Suzanne Evans

Harriet Harman, była zastępczyni przewodniczącego Partii Pracy w ostrych słowach skrytykowała UKIP, kierowany według niej przez „seksistowskich neandertalczyków“ .

__________________________________________________________________________________________________________________

Zwróciła się też do kobiet, ostrzegając je przed UKIP. „To zacofana partia rządzona przez dinozaury, którzy wyraźnie oczekują, że to mężczyźni będą prowadzić show, a kobiety będą im podległe“ – powiedziała Harriet Hartman.

W obronie UKIP stanęła Suzanne Evans, wiceprzewodnicząca partii. Uznała wypowiedzi pani Harman za „ błędne i całkowicie nie na miejscu“, nazywając samą „Harpią“ Harman. Jednocześnie dodała, że gdyby UKIP faktycznie była partią seksistowską, nie sprawowałaby tak wysokiego stanowiska.

Nigel Farage, przewodniczący UKIP, przyznał w zeszłym roku, iż jego partia ma problem z głosującymi kobietami, jednak skwitował to seksistowską uwagą. Lider UKIP znany jest ze swoich anty-kobiecych wypowiedzi. Powiedział między innymi, iż „kobiety są mniej warte jako pracownicy“, z powodu posiadania dziecka „są wyłączone z pracy na 2,3 lata”. Znany jest również z krytykowania „ostentacyjnego” karmienia piersią w miejscach publicznych.

Około 90% kandydatów eurosceptycznej partii to mężczyźni. Na 360 radnych przypada 81 % panów, podobnie jest w przypadku posłów – 70 % z nich to mężczyźni.