Jak ubiegać się o Working Tax Credit?

Trzeba przyznać państwu brytyjskiemu, że pomoc socjalną mają dość dobrze rozwiniętą. Choć nieco skomplikowaną. Bo prawie na każdą sytuację można dostać jakiś zasiłek. Dziś omówię nieco bardziej szczegółowo Working Tax Credit, o którym nieco ogólnie wspominałam przy okazji wcześniejszych artykułów.

Co to jest?

To pomoc finansowa od pańtwa brytyjskiego dla osób osiągających niskie dochody. Jak sama jego nazwa wskazuje, konieczne jest posiadanie pracy, aby się o niego ubiegać.

Komu się należy Working Tax Credit?

W przypadku tego świadczenia wpływa na niego 5 czynników: wiek, fakt posiadanie lub nie niepełnosprawności,liczba dzieci, liczba godzin pracy w tygodniu, wysokość dochodu
Zgodnie z danymi ze strony rządowej, o WTC mogą wnioskować

  • osoby między 16 a 24 rokiem życia, które posiadają dziecko lub są niepełnosprawne
  • osoby powyżej 25 roku życia.

Oznacza to, że jeśli posiadasz dzieci, to możesz wnioskować o WTC nawet od 16 roku życia. Jeśli zaś nie masz dzieci ani nie jesteś osobą niepełnosprawną, o WTC możesz ubiegać się dopiero po 25 roku życia.
Także w zależności od wieku, liczby dzieci, bycia w związku, niepełnopsprawności zależy wymagana minimalna liczba godzin pracy w tygodniu, upoważniająca do starania się o WTC. I tak:

Twoja sytuacja Wymagana liczba godzin
Wiek: 25-59 lat min. 30h tygodniowo
Wiek: 60+ min. 16h tygodniowo
Niepełnosprawność min. 16h tygodniowo
Samotny rodzic z jednym lub większą liczbą dzieci min. 16h tygodniowo
Para z jednym lub większą liczbą dzieci min. 24h łacznie przez oboje partnerów, przy czym jeden z nich musi pracować min. 16h tygodniowo

Co do dochodu, to nie ma jednego progu. Bo zależy on także od innych kryteriów. Np. limit zarobków £ 18 000 dla pary – będzie podwyższony jeśli ma ona dzieci, dodatkowo opłacanej opieki za nie, niepełnosprawności jednego z małżonków.

Co się liczy jako praca?

Ponieważ praca jest najważniejszym kryterium tego świadczenia, ważne jest by widzieć co państwo za nią uważa. I tak, wg stron rządowych, pracą może być:

   • praca wykonywana dla kogoś, na podstawie kontraktu pracowniczego (employee) lub bez (worker)
   • praca wykonywania dla siebie, np. w ramach własnej działalności (self-employed)
   • połączenie obu tych rodzajów

Praca musi trwać minimum 4 tygodnie i musi być płatna
Nie każda osoba samozatrudniona może mieć prawo do WTC. Aby się kwalifikować, należy wykazać, że Twoja działalność jest nastawiona na osiągnięcie zysku. Musi być to także działalność regularna, zorganizowana i komercyjna. Co oznacza, że musisz:

   • zarabiać na swojej pracy (czyli mieć mniejsze koszty od przychodów) lub chociażby jasny, konkretny plan, który Ci to umożliwi
   • pracować na regularnych zasadach
   • prowadzić dokumentację związaną z Twoim biznesem
   • stosować się do przepisów, które dotyczą Twojej pracy, np mieć odpowiednie ubezpieczenia albo prawo do wykonywania zawodu

Jeśli Twój zysk, w przeliczeniu na godziny, jest mniejszy niż najniższa stawka krajowa, Tax Credit Office może poprosić Cię o dostarczenie

   • dokumentów związanych z Twoim biznesem
   • planu biznesowego
   • dowodów, że się ogłaszasz w celu rozwoju swojej działalności, np ulotki
   • szczegółów związanych z codziennym prowadzeniem Twojej firmy

Jak o niego wnioskować?

Można powiedzieć, że wnioskowanie o to świadczenie jest dwuetapowe. Pierwszym etapem jest wypełnienie wniosku wstępnego. Jest on dostępny online (kliknij tutaj, by wypełnić formularz) lub telefonicznie, przez kontakt z Tax Credits Office https://www.gov.uk/government/organisations/hm-revenue-customs/contact/tax-credits-enquiries

Podczas rozmowy, będą Ci potrzebne informacje o Twoim

   • Insurance Number
   • dochodzie z ostatniego roku podatkowego
   • dane o zasiłkach, jakie posiadasz
   • dane na temat płatności opieki za dzieci

Wysłanie wniosku przez urząd trwa do 2 tygodni. Do wypełnienia pełnego wniosku będziesz potrzebować dokładnych informacji na temat dochodu, opłat za opiekę nad dziećmi, payslips, informacji o innych świadczeniach.

Ile wynosi WTC

Wyliczanie WTC jest dość skompliwane. Ale starając się je uprościć – bazowa maksymalna podstawowa kwota (basic amount) wynosi £ 1960 rocznie (dane na rok podatkowy 2015/16). Plus dodatki (elements). W zależności od tego ile godzin pracujesz, czy jesteście parą, czy ubiegasz się o WTC jako samotny rodzic, czy płacisz za opieką nad dziećmi itd. Jeśli chcesz dowiedzieć się, na ile możesz liczyć, skorzystaj z tego kalkulatora.

O czym trzeba jeszcze pamiętać?

Jeśli płacisz za opieką nad dziećmi, to aby ubiegać się o zwrot kosztów z nią związanych, musi być ona formalnie zarejestrowana. Jak child minder, przedszkole, zajęcia świetlicowe w szkole (muszą się one odbywać poza godzinami zajęć szkolnych).
Tym samym nie można wliczać faktu opieki partnera lub krewnych nad dziećmi. Z jednym wyjątkiem – jeśli ktoś z Twojej rodziny jest zarejestrowany jako childminder (czyli też może opiekować się innymi dziećmi) i swoje usługi zapewnia poza Twoim domem.

Tu możesz znaleźć informację, gdzie szukać zarejestrowanych opiekunek dla dziecka.

Pamiętaj także, że WTC nie jest przyznany raz na zawsze, lecz na aktualny rok podatkowy. Dlatego zawsze co roku w okolicach końca pierwszej połowy roku, otrzymasz formularz do uzupełnienia. Będzie on znacznie krótszy o pierwszego wniosku. I dotyczył on będzie podania aktualnych informacji – dochodów za zeszły rok podatkowy i czy nie zaszły zmiany w Waszej sytuacji. Ważne, abyś wniosek odesłał przez datą podaną we wniosku – zazwyczaj jest to 30 lipca danego roku, aby Twoja aplikacja została odnowiona na czas. Urząd ma 8 tygodni od dnia otrzymania Twojego “renewal pack” na przesłanie Ci listu z nowymi wyliczeniami WTC.

O czym muszę powiadomić Tax Credit Office

Jeśli Wasz sytuacja się zmieniła, koniecznie powiadom o tym urząd. W szczególności dotyczy to zmiany adresu, nr konta bankowego, zmiany pracy, liczby godzin pracy, rezygnacji z płatnej opieki nad dziećmi, itp. Bo może okazać się, że należą Ci się mniejsze świadczenia i będziesz musiał liczyć się ze zwrotem otrzymanych już środków. W najgorszym razie grozi Ci utrata WTC lub nawet kara finansowa – nawet do £ 3000, jeśli świadomie zataisz lub podasz nieprawdziwe dane.

WTC a Universal Credit

Jeśli posiadasz już Universal Credit, to nie możesz starać się już o Working Tax Credit. Ale w przyszłości to Universal Credit zastąpi wszystkie pozostałe benefity, w tym WTC. Na razie to jednolite świadczenie, czyli UC, jest dostępne w określnych obszarach UK.

WTC gdy nie pracujesz

Choć podstawowym warunkiem otrzymywania tego świadczenia jest posiadanie pracy, to jest jednak kilka warunków. Czyli jeśli już otrzymujesz WTC i przestajesz pracować, to nadal przez określony czas i w wyjątkowych okolicznościach możesz z niego korzystać. Chodzi tutaj głównie o czas urlopu macierzyńskiego, płatne zwolnienie chorobowe czy czas między rezygnacją a podjęciem nowej pracy. Ale jeśli nadal nie będziesz pracować po skończeniu tego ochronnego okresu, musisz o tym zawiadomić Tax Credit Office. Więcej szczegółow w jakich sytuacjach i jak długo możesz pozostawać bez pracy, znajdziesz w tabelce.

Twoja sytuacja Czas otrzymywania WTC
Strata lub odejście z pracy 4 tygodnie
Urlop macierzyński, rodzicielski, adopcyjny Pierwsze 39 tygodni urlopu
Zwolnienie chorobowe Pierwsze 28 dni
Zwolnienie z pracy 4 tygodnie
Strajk Pierwsze 10 dni
Zawieszenie w pracy z powodu skargi Okres zawieszenia

Warunkiem jednak dalszego otrzymywania WTC w tych sytuacjach jest jednak posiadanie wcześniej płatnej pracy,także przepracowanie określonej liczby godzin.

Czy warto korzystać z tego świadczenia? Na pewno jest to pomoc, gdy dochody są niskie. W szczególności gdy pojawia się dziecko, a któreś z Was rezygnuje z pracy na rzecz opieki nad nim. Pozwala on zachować stabilność sytuacji finansowej, bo jednak jest wypłacany regularnie. Należy jednak pamiętać o kontakcie z Urzędem, gdy nastąpią jakieś zmiany. W szczególności, gdy Wasze dochody wzrosną. To bowiem skutkuje obniżeniem WTC i może sprawić, że będzie on Wam nadpłacony. I że będzie trzeba tę nadpłatę zwrócić. A mogą to być czasami duże kwoty.

Źródło | Anna Czereszewska

smart polak

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!