Tysiące szkockich kurczaków zostanie zabite

Na jednej ze szkockich farm w Fife, wykryto przypadek ptasiej grypy. Blisko 45.000 kurczaków zostanie w sposób humanitarny zabite.

Na farmie Craigies Poultry Farm in Dunfermline, wykryto łagodny przypadek ptasiej grypy. I choć eksperci uspakajają, że szczep H5N1 w tym przypadku nie jest groźny dla ludzkiego życia, to farma została otoczona szczelną 1 km strefą ochronną. Niestety 45.000 kurczaków z potencjalnie niebezpieczną chorobą zostanie zabitych – jak podkreślają eksperci – w sposób humanitarny.

Na chwilę obecną wszystko wskazuje na to, że mamy przypadek bardzo łagodnej formy ptasiej grypy i szczepu H5N1, który nie jest tak samo groźny, jak ten z którym mieliśmy do czynienia w Azji i Afryce Północnej. Jednak wciąż prowadzimy badania, aby wykluczyć jakiekolwiek niebezpieczeństwo związane z wirusem – powiedział główny lekarz weterynarii.

W okolicy farmy zostały wprowadzone – zgodnie z procedurą – środki zapobiegawcze. Ustanowiono strefę bezpieczeństwa oraz podjęto wszelkie możliwe czynności wykluczające w rozprzestrzenieniu się wirusa H5N1. Jednocześnie eksperci zaapelowali do konsumentów, aby ci nie obawiali się konsumować drobiu jak również jaj.

Eksperci badają źródło pochodzenia szczepu, ale podkreślają, że pojawienie się wirusa nie jest czymś zaskakującym, ponieważ tego typu wirusy krążą wśród populacji dzikich ptaków, a zwłaszcza ptactwa wodnego.

OM | Open Magazyn.pl
Źródło | www.scotsman.com

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

SZKOCJA

/Autor

Szef MSZ Hiszpanii dopuszcza akcesję Szkocji do UE

Poseł SNP do szkockiego parlamentu George Adam podkreślił, że "niepodległość pozwoli Szkocji na bycie równym partnerem w Europie zamiast bycia zmuszonym wbrew naszej woli do jej opuszczenia przez Partię Konserwatywną".

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

/Autor

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.