» Przemysław Ozdowy | Źródło: t-online.de

Prawie 30 lat po katastrofie elektrowni jądrowej w Czarnobylu wciąż wiele dzików w Bawarii jest radioaktywnie skażonych. Dopuszczalny limit napromieniowania to 600 bekereli na kilogram jest częściowo w niektórych przypadkach przekraczany ponad dziesięciokrotnie.

___________________________________________________________________________________________________________________

Te przerażające dane uzyskano w wyniku odpowiedzi Bawarskiego Ministerstwa Środowiska na pytanie zadane przez parlamentarzystów z Partii Zielonych. W regionie Augsburga w 2013 roku więcej niż połowa z 612 pobranych próbek przekraczała dopuszczalny limit.

W dwunastu regionach, które zostały najbardziej dotknięte w 1986 roku przez radioaktywną chmurę z Czarnobylu, w sumie aż 1332 próbek wykazywało wartość promieniowania powyżej dopuszczalnej granicy. Według prawa dziczyzna z obciążeniem powyżej 600 bekereli na kilogram nie może wejść do handlu, a myśliwi mogą ubiegać się o odszkodowania z Federalnego Urzędu Administracji.

Zieloni z Bawarii oskarżają Ministerstwo Środowiska, że nie traktuje problemu skażonej dziczyzny poważnie, mimo złożonych ponad 3300 wniosków o odszkodowanie w samym 2013 roku. Według danych z urzędowej kontroli środków spożywczych granica napromieniowania jest często bardzo dużo przekroczona. Dla przykładu 9840 bekereli na kilogram zanotowano w zwierzęciu z okolic Cham, a locha z Regen miała 9836 Becquerel. Urzędnicy nie znaleźli radioaktywnie skażonego mięsa w sprzedaży detalicznej lub w lokalach gastronomicznych.

Więcej aktualnych informacji z Niemiec o charakterze informacyjno-publicystyczno-biznesowo-kulturalnym znajdziecie państwo na Facebooku w grupie – Polacy w Niemczech – Polen in Deutschland https://www.facebook.com/groups/331734167024480/.

Sharing is caring!