To nie scenariusz, to fakty. Polak, który napadał na staruszki

Starsze małżeństwo miało za chwilę usiąść do kolacji, ale Eleonora zawołała męża do ogrodu. Wskazała na przystanek po drugiej stronie ulicy. Stan wytężył wzrok. Dostrzegł mężczyznę, który patrzył wprost na nich. – Było w tym coś niepokojącego, podejrzanego – opowie kilka dni później policji. Jego żona będzie wtedy walczyć o życie w szpitalu.

Robert Buczek

Robert Buczek

Znajomi na Eleonorę mówili Nora. Wszyscy ją znali. Ciepła, przyjazna, ale głównie dlatego, że mieszkała obok przystanku autobusowego. Prędzej czy później każdy miał przyjemność ją spotkać. Miała charakter osoby, która podchodzi i zaczyna rozmowę o pogodzie. Z mężem Stanem mieszkali w Edynburgu od sześćdziesięciu lat. Tu wychowali syna i córkę. Syn jest znany z tego, że pracuje w instytucie, gdzie 20 lat temu sklonowano pierwszą owcę. Z mężem czasem wychodzili na spacer, ale zwykle staruszka sama kręciła się wokół domu.

Na Roberta B. wołali Robak. 24 lata, smukły, typ atlety, ciemne krótkie włosy. Pewny siebie, niczego się nie bał. Od imprez nie stronił. – W młodości z Robertem mieliśmy problemy, wpadł w złe towarzystwo, uzależnił się od narkotyków. Ale w poprawczaku się zmienił – mówi ojciec.

– B. był już skazany za napad na staruszkę. Ukradł jej torebkę. Robert miał wtedy 14 lat, a kobieta którą napadł 82 – zaznacza prokurator. Błędy młodości.

Robert wyszedł na prostą. Zainteresował się sportem. Trenował boks, oglądał mecze: Manchester, Arsenal, lubił też Bayern Monachium. Poznał dziewczynę. Podobno lubił grać na automatach. Ojciec nie wie, niczego nie zauważył. Absolutnie nie wierzy, że syn mógł zrobić coś takiego. To normalny chłopak.

Białogard, 2013 rok. Rodzina B. podejmuje decyzję i wyprowadza się na Wyspy. Interes rodzinny już od jakiegoś czasu nie szedł najlepiej, więc go zamknęli, spakowali walizki i osiedli w stolicy Szkocji. Zamieszkali w Wieży Terroru, jednym z najwyższych budynków miasta, nazwanym tak, bo w przeszłości źle się tam działo. Na początku było ciężko, ale ojciec kucharz szybko znalazł pracę i życie wróciło do normy. Tylko Robert popalał czasami trawkę i, o czym rodzina nie wiedziała, policja zatrzymała chłopaka, gdy wybrał się z nożem na spacer po okolicy. Na budowie w drugiej części miasta Robert znalazł zatrudnienie. Tak się składa, że budowa, gdzie pracował Robert była obok domu Eleonory.

Kilka minut po trzeciej

Właściwie to B. już nie pracował na tej budowie, ale w piątek 11 lipca 2014 roku musiał odebrać zaległą wypłatę. Pół godziny pogawędził z kolegami z pracy i po trzeciej, z pieniędzmi w kieszeni, ruszył w drogę powrotną. 88-letni Stan w tym czasie wyszedł z domu przy Morningside Grove po zakupy. Bibliotekarka Sara Brown, która czekała na autobus obok mieszkania małżeństwa słyszała, jak staruszka rozmawia z młodym mężczyzną. Później w sądzie zezna, że kobieta zaproponowała chłopakowi wodę oraz ciasta, gdy mąż wróci ze sklepu. Janice Robertson z córką spędzała popołudnie w ogrodzie. To był gorący dzień, dlatego sąsiadkę Eleonory zastanowiło, że w takim upale ktoś wyszedł pobiegać. Mężczyzna z torbą w ręku przebiegł obok jej ogródka. Było po trzeciej – powie w sądzie.

Po czwartej mąż Eleonory staje przed zamkniętymi na klucz drzwiami swojego mieszkania. Dziwi się, bo zazwyczaj w ciągu dnia są otwarte. Tylnym wejściem dostaje się do domu. Znajduje żonę w kałuży krwi. Wzywa pogotowie. Z domu giną jedynie znaczki pocztowe oraz pudełko z łyżeczkami.

W czasie, gdy wezwana na miejsce policja zabezpiecza ślady, B. podejmuje starania, aby znaczki, które wszedł w posiadanie zbyć. U kupca sprytnie podaje się za kogoś innego, ale numer kontaktowy zostawia swój. Zresztą prędko okazuje się, że znaczki nie są nic warte. Wyrzuca je więc do kosza. Nieco później odnajduje je policja, podobnie jak łyżki, po drugiej stronie miasta, niedaleko Wieży Terroru.

Ślady B.

Śledztwo było dynamiczne. Najpierw policja szukała brutalnego gwałciciela-złodzieja, bo na ciele Eleonory znaleziono podejrzane ślady i kilka rzeczy z domu zniknęło. Rozpisały się gazety o potworze – gwałcicielu starszych kobiet. Opinia publiczna żądała szybkich działań i ujęcia sprawcy. Policja odradzała wychodzenie po zmroku i wpuszczanie nieznajomych do domu. Potem śledczy zmienili zdanie i odtąd szukali brutalnego napastnika-złodzieja, bo podejrzane ślady już na gwałt nie wskazywały. A kiedy w końcu policja znalazła podejrzanego, oskarżyła go o morderstwo, bo staruszka w międzyczasie zmarła w szpitalu.

Dwa fakty okazały się kluczowe w śledztwie. Po pierwsze, na nożycach (narzędziu zbrodni) oraz na butelce zostawionej w domu Eleonory znaleziono materiał genetyczny, który nie pasował do żadnego z domowników. Po drugie, kilkanaście miesięcy wcześniej policja zatrzymała Roberta B. za posiadanie ostrza dłuższego niż siedem centymetrów i z tej okazji pobrała próbkę jego DNA. Skojarzenie tych dwóch zdarzeń w ciągu kilku dni doprowadziło śledczych przed drzwi mieszkania B.

Policja przesłuchała kilkudziesięciu świadków, przejrzała nagrania z okolicznych kamer, a nawet w mieszkaniu Roberta odnalazła buty, które pasowały do śladów zostawionych w domu Eleonory. Nie było wątpliwości. Tylko na przesłuchaniu B. przyznać się nie chciał.

Jednoręki bandyta

Rozprawa była w lutym 2015 roku. Sędzia i ławnicy co rusz zerkali na B., zastanawiając się: dlaczego? No bo zabić za znaczki i łyżeczki? Gdzie tu motyw? Gdzie logika? Zerkali i czekali aż chłopak coś powie, wyjaśni. Ale B. nie będzie wyjaśniał, to nie on, on nigdy tam nie był, ba nigdy w życiu kobiety nie skrzywdził. A skąd tam jego DNA? Nie ma pojęcia. Nigdy ze staruszką nie rozmawiał. Ale kamera nagrała, a sąsiadka widziała. To nie on. Uparł się i koniec. I sędzia, i ławnicy stracili nadzieję na poznanie prawdy. Chłopak nie z pierwszej łapanki, nie przyzna się. Jeszcze obrońca próbuje ratować sytuację: – Robert zapukał do drzwi nieuzbrojony, chciał okraść, nie zabić – przekonuje.

Bo Robert jest hazardzistą. Uzależniony od gry na automatach, na tych gdzie w rzędzie wyskakują obrazki różnych owoców. Tacy jak on próbują zdobyć pieniądze w każdy sposób. To mógł być motyw. I znowu wszyscy spojrzeli na chłopaka jakby próbując wybadać czy rzeczywiście był. A Robert dalej nic.

Jakaś kobieta wspomniała też o Nike’ach znalezionych w domu Roberta oraz o tym, że ktoś przeszukiwał mieszkanie przy Morningside Grove w rękawiczkach. Ekspert opowiadał o śladach genetycznych. Sąsiadka zeznała, że widziała przez trzy sekundy, jak biegł alejką obok jej mieszkania. Wydawało jej się, że z Europy Wschodniej. – Tak, to on – ostatecznie wskazała B. Było już jasne, że Robert pójdzie siedzieć, że się nie wywinie.

A oni dalej zerkali: może teraz, może powie dlaczego? Przecież to nie miało sensu. Ale B. nic nie mówił.

Aż w końcu piętnastu ławników wróciło z werdyktem.

***
Robert B. za napaść na starszą kobietę w jej własnym domu, za to, że dźgnął ją nożycami siedem razy w kark i szyję, a potem przeciągnął przez korytarz i tam porzucił dostał dożywocie z minimalną karą 20 lat. Przyjęto, że motyw zbrodni był rabunkowy. Wyrok w tej sprawie High Court w Stirling ogłosił 17 marca 2015 roku.

Paweł Chojnowski | Goniec.com

goniec_150

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!