Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami

Wystawa wczesnych prac Tadeusza Kantora, polskiego mistrza awangardy, podczas edynburskiego festiwalu Fringe 2015. / 5 sierpnia – 4 września 2015 Summerhall, Edynburg

Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora, Instytut Kultury Polskiej w Londynie i Instytut Polski w Berlinie prezentują wystawę Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami. Koncentrując się na wczesnej twórczości artysty (1954-1965), wystawa pokaże świeże spojrzenie na artystyczny, teatralny i filmowy dorobek Kantora.

Na ekspozycji pojawi się niedawno odnaleziony film z udziałem artysty „Uwaga… Malarstwo”, a także jego liczne rysunki, gwasze, obrazy, kolaże, fotografie oraz manifesty. Wystawa zostanie zaprezentowana dwukrotnie: w edynburskim Summerhall podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Fringe, a następnie w Berlinie w Instytucie Polskim podczas Berlińskiego Tygodnia Sztuki Berlin Art Week.

Tadeusz Kantor (1915-1990) był wybitnym reżyserem, twórcą happeningów, scenografem, pisarzem, teoretyk sztuki, aktorem we własnych przedstawieniach, ale także jedną z najważniejszych postaci sceny artystycznej w Krakowie i prawdopodobnie najwybitniejszym przedstawicielem sztuki informel w Polsce.* Co więcej, Kantor zarówno jako artysta, jak i teoretyk sztuki, skonceptualizował technikę ambalażu (z francuskiego „emballer” — „owinąć”), polegającą na owijaniu lub zaklejaniu dzieł sztuki, która zdominowała jego twórczość po okresie fascynacji sztuką informel.**

Ważne jest, aby zrozumieć, że sztuki wizualne były dla Kantora równie ważne jak jego produkcje teatralne. Wszystkie jego prace to wyraz głębokich i skomplikowanych procesów artystycznych biegnących w różnych kierunkach i układających się w różne struktury . Wybór medium nigdy nie był dla Kantora przypadkowy, zawsze głęboko przemyślany — mówi dr Marc Glöde, kurator wystawy.

W centrum wystawy Marc Glöde usytuował nagrodzony w Wenecji film „Uwaga… Malarstwo!” (1957) w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego i Antoniego Nurzyńskiego***. Ten odnaleziony w 2010 roku krótki metraż, przedstawia Kantora podczas pracy nad obrazem. W tym czasie, co świetnie widać na filmie, inspiracją dla Kantora była twórczość Jacksona Pollocka i jego charakterystyczny styl tworzenia poprzez ekspresyjne rozchlapywanie farby na płótno. W odróżnieniu jednak od filmu Hansa Namutha „Jackson Pollock 51”, krótki metraż Waśkowskiego i Nurzyńskiego nie ukazuje artysty w kadrze, obierając w ten sposób zupełnie inną ścieżkę rozpatrywania procesu twórczego. „Uwaga… Malarstwo!” nie stawia artysty w centrum wszechświata, ale jako kluczowego bohatera wybiera obraz, dając nam do zrozumienia, że Kantor postrzega sam proces twórczy jako istotę dzieła sztuki.

Film „Uwaga… Malarstwo” jak i inne elementy wystawy —  rysunki, gwasze, obrazy, kolaże, manifesty i fotografie – ukazują równoległą dynamikę twórczości artysty i wielowymiarowość form estetycznych. W rysunkach Kantora można znaleźć powiązania do rozrysowanych kadrów filmowych oraz aluzje do tradycji rysunku automatycznego. W kolażach i obrazach wykonanych technikami informel oraz ambalażu, artysta kwestionował tradycyjnie przypisywaną im dwuwymiarowość, dodając obiekty do struktury płótna lub papieru. Kantor eksperymentował także z fotografią, używając jej nie tylko do dokumentacji, ale także do tworzenia nowych form, dodając na odbitkach autorskie rysunki. Wreszcie, jego eseje i manifesty uzupełniają obraz tego artysty jako krytycznego myśliciela, który stale uczestniczył w międzynarodowym dyskursie swoich czasów.

Szerokie spektrum prac zaprezentowane na wystawie „Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami” ukazuje skomplikowane i wielopłaszczyznowe podejście artysty do pojęcia sztuki. Ta ekspozycja to także próba zaprezentowania  jego niezwykle kreatywnego podejścia do łączenia form i licznych zabaw między strukturami.

To nie przypadek, że prezentujemy tę wystawę właśnie podczas festiwalu Fringe, ponieważ to właśnie ten festiwal zapoczątkował karierę Kantora w Wielkiej Brytanii, a w konsekwencji przyczynił się do rozpowszechnienia jego twórczości na całym świecie. W latach 70., Richard Demarco kilkakrotnie zaprosił Kantora do Edynburga, aby tam zaprezentował swoje prace wizualne, a także przełomowe produkcje oscylujące między teatrem, instalacjami artystycznymi i happeningiem. To tutaj, na Fringe, brytyjska publiczność, twórcy i krytycy zachwycili się jego dziwnymi i jednocześnie przełomowymi spektaklami. Mając w pamięci poprzednie wystawy prac Tadeusza Kantora, od Fringe w 1972 roku, dalej przez Whitechapel Gallery w 1976, aż po Sainsbury Centre for Visual Arts w 2009, żywimy nadzieję, że wystawa Pomiędzy Strukturamiprezentowana tego lata w Summerhall rzuci nowe światło na bogatą twórczość artysty, a pomysły Kantora ponownie ożyją w dialogu z nową publicznością — mówi Anna Godlewska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Wystawa Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami dotyka mniej znanych wątków w twórczości artysty. Ekspozycja skupia się  m.in. na związkach malarstwa i filmu, a także – co może wydać się dyskusyjne – na konceptualnym charakterze wczesnych działań Kantora. W Edynburgu i Berlinie pokażemy dokumentację fotograficzną z jego słynnej „Wystawy popularnej”, zrealizowanej w 1963 roku w krakowskiej Galerii Krzysztofory (nazywanej przez Tadeusz Kantora „anty-wystawą”). Wydarzenie to było rodzajem działania-manifestu artysty, którym Kantor chciał przełamać  tradycyjny podział na obiekty sztuki i codzienne zwykłe przedmioty, a także stworzyć nowy rodzaj sytuacji przestrzennej – aktywnie oddziałującej na odbiorę i włączającej go w swoją strukturę — Katarzyna Wielga-Skolimowska, Dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie.

Kuratorem wystawy Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami jest dr Marc Glöde.
Będzie ona prezentowana w Summerhall jako część cyklu Allegories and Existence podczas Festiwalu Fringe w Edynburgu (5 sierpnia– 4 września 2015). Kolejna odsłona wystawy odbędzie się w Instytucie Polskim w Berlinie w czasie Berlin Art Week (wrzesień – październik 2015). Projekt powstał z inicjatywy Instytutu Polskiego w Berlinie i jest współprodukowany wraz z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, we współpracy z Cricoteką <http://www.cricoteka.pl/en/> , Muzeum Narodowym w Krakowie <http://mnk.pl/> , Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie <http://artmuseum.pl/en> , Krakowskim Biurem Fest <http://en.biurofestiwalowe.pl/> iwalowym oraz Culture.pl.

Informacja prasowa
Karolina Kolodziej | 
Head of Public Relations
Foto: Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami ⓒ Instytut Kultury Polskiej w Londynie/ Chris Scott.

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Strach siedzieć w brytyjskich więzieniach

, , ,
Brytyjskie więzienia nie są w stanie powstrzymać rekordowej skali przemocy, samobójstw, samookaleczeń i przyjmowania narkotyków. We wszystkich tych przypadkach jest tam coraz gorzej – poinformował główny inspektor więziennictwa.

Do Wielkiej Brytanii po brexicie będą wpuszczane tylko osoby wykwalifikowane

, , , , ,
Osoby z tzw. średnimi kwalifikacjami (ze średnim wykształceniem, bez specjalizacji) będą mogły pracować w Wielkiej Brytanii tylko, jeśli będą w docelowej pracy zarabiać minimum 30 tysięcy funtów rocznie. Przewiduje się dla nich okres próbny, w jakim będą sprawdzane ich zarobki.

Tusk i Juncker ponownie wykluczają renegocjację umowy z UK

, , ,
Szef RE Donald Tusk poinformował po unijnym szczycie, że wyklucza jakiekolwiek otwarcie na nowo negocjacji ws. umowy rozwodowej UE z Wielką Brytanią. Zdaniem szefa KE Jean-Claude'a Junckera, UE i Londyn powinny szybko rozpocząć negocjacje umowy o przyszłych relacjach.

Brexit - Drugie referendum?

, , ,
Do tej pory o drugim referendum mówiła zasadniczo opozycja oraz grupy społeczne o nie walczące. Teraz sytuacja się zmieniła. Mówią o nim nawet ministrowie rządu Theresy May.

Brytyjski generał zaleca szybkie przygotowanie armii do III wojny światowej

, , ,
Należy jak najszybciej odejść od doktryny wiecznego pokoju i przygotować się na wojnę – powiedział generał Sir Nick Carter. Szef sztabu obrony w Royal United Service podkreślił, że Rosja i Chiny są obecnie największym zagrożeniem dla świata.

Święta wpędzają w długi!

, , , , ,
Ostatni miesiąc roku to wyjątkowo trudny czas dla finansów Polaków. Święta Bożego Narodzenia, prezenty, przygotowania do sylwestra czy sezonowe wyprzedaże sprawiają, że części osób trudno jest dopiąć domowy budżet. Mają problemy ze spłatą kredytów, pożyczek czy bieżących rachunków.

INFORMACJE I BIZNES

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

Polak z Londynu przyznał się do popełnienia przestępstw związanych z terroryzmem

, , ,
Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Brexit: biznes na wyspach z przerażeniem obserwuje polityków

, , , , ,
Przedstawiciele czołowych brytyjskich organizacji biznesowych skrytykowali działania polityków ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, oznajmiając, że 'z przerażeniem obserwują, jak skupiają się oni na partyjnych dysputach, a nie praktycznych czynnościach'.

Theresa May mówi publicznie o sytuacji Polaków po brexicie

, , ,
"Chcemy chronić prawa obywateli polskich w przypadku również brexitu, wyjścia z Unii Europejskiej w postaci brexitu, bez porozumienia. Chcemy podkreślić naszą gościnność i chęć pozostawienia Polaków w Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska zakaże używania plastikowych sztućców i słomek

, , , , ,
Parlament Europejski wraz z państwami członkowskimi debatowali dzisiaj na temat ochrony środowiska. Nowe przepisy uregulują ograniczenie liczby plastikowych odpadów, które finalnie trafiają do mórz. W krajach Unii Europejskiej zabronione będzie używanie słomek, patyczków higienicznych, czy też plastikowych talerzy i sztućców.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

, , ,
Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

, , , , ,
Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

, , , , , , , ,
„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

STYL I KULTURA

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Jak zostać dawcą szpiku

, , , ,
Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

, , , , , ,
„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”