Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami

Wystawa wczesnych prac Tadeusza Kantora, polskiego mistrza awangardy, podczas edynburskiego festiwalu Fringe 2015. / 5 sierpnia – 4 września 2015 Summerhall, Edynburg

Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora, Instytut Kultury Polskiej w Londynie i Instytut Polski w Berlinie prezentują wystawę Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami. Koncentrując się na wczesnej twórczości artysty (1954-1965), wystawa pokaże świeże spojrzenie na artystyczny, teatralny i filmowy dorobek Kantora.

Na ekspozycji pojawi się niedawno odnaleziony film z udziałem artysty „Uwaga… Malarstwo”, a także jego liczne rysunki, gwasze, obrazy, kolaże, fotografie oraz manifesty. Wystawa zostanie zaprezentowana dwukrotnie: w edynburskim Summerhall podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Fringe, a następnie w Berlinie w Instytucie Polskim podczas Berlińskiego Tygodnia Sztuki Berlin Art Week.

Tadeusz Kantor (1915-1990) był wybitnym reżyserem, twórcą happeningów, scenografem, pisarzem, teoretyk sztuki, aktorem we własnych przedstawieniach, ale także jedną z najważniejszych postaci sceny artystycznej w Krakowie i prawdopodobnie najwybitniejszym przedstawicielem sztuki informel w Polsce.* Co więcej, Kantor zarówno jako artysta, jak i teoretyk sztuki, skonceptualizował technikę ambalażu (z francuskiego „emballer” — „owinąć”), polegającą na owijaniu lub zaklejaniu dzieł sztuki, która zdominowała jego twórczość po okresie fascynacji sztuką informel.**

Ważne jest, aby zrozumieć, że sztuki wizualne były dla Kantora równie ważne jak jego produkcje teatralne. Wszystkie jego prace to wyraz głębokich i skomplikowanych procesów artystycznych biegnących w różnych kierunkach i układających się w różne struktury . Wybór medium nigdy nie był dla Kantora przypadkowy, zawsze głęboko przemyślany — mówi dr Marc Glöde, kurator wystawy.

W centrum wystawy Marc Glöde usytuował nagrodzony w Wenecji film „Uwaga… Malarstwo!” (1957) w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego i Antoniego Nurzyńskiego***. Ten odnaleziony w 2010 roku krótki metraż, przedstawia Kantora podczas pracy nad obrazem. W tym czasie, co świetnie widać na filmie, inspiracją dla Kantora była twórczość Jacksona Pollocka i jego charakterystyczny styl tworzenia poprzez ekspresyjne rozchlapywanie farby na płótno. W odróżnieniu jednak od filmu Hansa Namutha „Jackson Pollock 51”, krótki metraż Waśkowskiego i Nurzyńskiego nie ukazuje artysty w kadrze, obierając w ten sposób zupełnie inną ścieżkę rozpatrywania procesu twórczego. „Uwaga… Malarstwo!” nie stawia artysty w centrum wszechświata, ale jako kluczowego bohatera wybiera obraz, dając nam do zrozumienia, że Kantor postrzega sam proces twórczy jako istotę dzieła sztuki.

Film „Uwaga… Malarstwo” jak i inne elementy wystawy —  rysunki, gwasze, obrazy, kolaże, manifesty i fotografie – ukazują równoległą dynamikę twórczości artysty i wielowymiarowość form estetycznych. W rysunkach Kantora można znaleźć powiązania do rozrysowanych kadrów filmowych oraz aluzje do tradycji rysunku automatycznego. W kolażach i obrazach wykonanych technikami informel oraz ambalażu, artysta kwestionował tradycyjnie przypisywaną im dwuwymiarowość, dodając obiekty do struktury płótna lub papieru. Kantor eksperymentował także z fotografią, używając jej nie tylko do dokumentacji, ale także do tworzenia nowych form, dodając na odbitkach autorskie rysunki. Wreszcie, jego eseje i manifesty uzupełniają obraz tego artysty jako krytycznego myśliciela, który stale uczestniczył w międzynarodowym dyskursie swoich czasów.

Szerokie spektrum prac zaprezentowane na wystawie „Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami” ukazuje skomplikowane i wielopłaszczyznowe podejście artysty do pojęcia sztuki. Ta ekspozycja to także próba zaprezentowania  jego niezwykle kreatywnego podejścia do łączenia form i licznych zabaw między strukturami.

To nie przypadek, że prezentujemy tę wystawę właśnie podczas festiwalu Fringe, ponieważ to właśnie ten festiwal zapoczątkował karierę Kantora w Wielkiej Brytanii, a w konsekwencji przyczynił się do rozpowszechnienia jego twórczości na całym świecie. W latach 70., Richard Demarco kilkakrotnie zaprosił Kantora do Edynburga, aby tam zaprezentował swoje prace wizualne, a także przełomowe produkcje oscylujące między teatrem, instalacjami artystycznymi i happeningiem. To tutaj, na Fringe, brytyjska publiczność, twórcy i krytycy zachwycili się jego dziwnymi i jednocześnie przełomowymi spektaklami. Mając w pamięci poprzednie wystawy prac Tadeusza Kantora, od Fringe w 1972 roku, dalej przez Whitechapel Gallery w 1976, aż po Sainsbury Centre for Visual Arts w 2009, żywimy nadzieję, że wystawa Pomiędzy Strukturamiprezentowana tego lata w Summerhall rzuci nowe światło na bogatą twórczość artysty, a pomysły Kantora ponownie ożyją w dialogu z nową publicznością — mówi Anna Godlewska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Wystawa Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami dotyka mniej znanych wątków w twórczości artysty. Ekspozycja skupia się  m.in. na związkach malarstwa i filmu, a także – co może wydać się dyskusyjne – na konceptualnym charakterze wczesnych działań Kantora. W Edynburgu i Berlinie pokażemy dokumentację fotograficzną z jego słynnej „Wystawy popularnej”, zrealizowanej w 1963 roku w krakowskiej Galerii Krzysztofory (nazywanej przez Tadeusz Kantora „anty-wystawą”). Wydarzenie to było rodzajem działania-manifestu artysty, którym Kantor chciał przełamać  tradycyjny podział na obiekty sztuki i codzienne zwykłe przedmioty, a także stworzyć nowy rodzaj sytuacji przestrzennej – aktywnie oddziałującej na odbiorę i włączającej go w swoją strukturę — Katarzyna Wielga-Skolimowska, Dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie.

Kuratorem wystawy Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami jest dr Marc Glöde.
Będzie ona prezentowana w Summerhall jako część cyklu Allegories and Existence podczas Festiwalu Fringe w Edynburgu (5 sierpnia– 4 września 2015). Kolejna odsłona wystawy odbędzie się w Instytucie Polskim w Berlinie w czasie Berlin Art Week (wrzesień – październik 2015). Projekt powstał z inicjatywy Instytutu Polskiego w Berlinie i jest współprodukowany wraz z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, we współpracy z Cricoteką <http://www.cricoteka.pl/en/> , Muzeum Narodowym w Krakowie <http://mnk.pl/> , Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie <http://artmuseum.pl/en> , Krakowskim Biurem Fest <http://en.biurofestiwalowe.pl/> iwalowym oraz Culture.pl.

Informacja prasowa
Karolina Kolodziej | 
Head of Public Relations
Foto: Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami ⓒ Instytut Kultury Polskiej w Londynie/ Chris Scott.

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

, , ,
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

"Oddajcie nam naszych ludzi" - premier Morawiecki odleciał

, , , ,
"Mamy najniższy poziom bezrobocia, wzrost gospodarczy w wysokości 5,5 proc. PKB - jeden z najwyższych w UE, mam więc nadzieję, że do Polski wróci wielu, wielu Polaków"

Anglicy kupują "brexit box" zestaw na wypadek pustych półek w sklepach

, , , , ,
Brexit box, który kosztuje 295 funtów (ponad 1400 zł), można kupić za pośrednictwem sklepu internetowego Emergency Food Storage. „Ten brexit box to świetny początek, aby pomóc ci przezwyciężyć obawy o brak jedzenia w sklepach po brexicie” – czytamy w opisie produktu.

Brexit: Parlament odrzucił umowę. Co teraz będzie? Jest kilka scenariuszy

, , , ,
Premier Theresa May zaliczyła kompletną – choć przewidywaną – wpadkę. Jest to gigantyczna porażka. W historii brytyjskiego parlamentaryzmu nie notowana. Umowy ws. brexitu w takiej formie nie chcą brytyjscy posłowie. To już wiemy. Ale co będzie dalej?

Umowa ws. Brexitu odrzucona. Wielka porażka premier May

, , , ,
Brytyjska Izba Gmin zagłosowała dzisiaj wieczorem przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Przeciwko propozycji zagłosowało 432 posłów przy zaledwie 202 głosach poparcia (większość 230 głosów).

INFORMACJE I BIZNES

UWAGA! Dzisiaj odbędzie się głosowanie nad drugim referendum ws. brexitu!

, , ,
Takie rzeczy tylko w Wielkiej Brytanii. Wtorkowe głosownie przegrała premier Theresa May. Nad głosowaniem w środę zebrały się czarne chmury bowiem groziła Brytyjczykom opcja "no deal". I tym razem premier May, można powiedzieć przegrała. Czy dzisiaj dojdzie do piłkarskiego "Hat Tricka"? Jeśli wieczorem posłowie zagłosują za przeprowadzeniem drugiego referendum mecz o Brexit być może zostanie ostatecznie wygrany - przez tych, którzy Brexitu nie chcą - czyli rozsądek?

May zapowiada koniec Brexitu? "Możemy nigdy nie opuścić UE"

, , ,
Wielka Brytania może nigdy nie opuścić Unii Europejskiej, jeśli w przyszłym tygodniu parlament odrzuci porozumienie w sprawie Brexitu, wynegocjowane z Brukselą - ostrzegła dziś premier Theresa May.

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

, , , ,
Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.