Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami

Wystawa wczesnych prac Tadeusza Kantora, polskiego mistrza awangardy, podczas edynburskiego festiwalu Fringe 2015. / 5 sierpnia – 4 września 2015 Summerhall, Edynburg

Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Tadeusza Kantora, Instytut Kultury Polskiej w Londynie i Instytut Polski w Berlinie prezentują wystawę Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami. Koncentrując się na wczesnej twórczości artysty (1954-1965), wystawa pokaże świeże spojrzenie na artystyczny, teatralny i filmowy dorobek Kantora.

Na ekspozycji pojawi się niedawno odnaleziony film z udziałem artysty „Uwaga… Malarstwo”, a także jego liczne rysunki, gwasze, obrazy, kolaże, fotografie oraz manifesty. Wystawa zostanie zaprezentowana dwukrotnie: w edynburskim Summerhall podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Fringe, a następnie w Berlinie w Instytucie Polskim podczas Berlińskiego Tygodnia Sztuki Berlin Art Week.

Tadeusz Kantor (1915-1990) był wybitnym reżyserem, twórcą happeningów, scenografem, pisarzem, teoretyk sztuki, aktorem we własnych przedstawieniach, ale także jedną z najważniejszych postaci sceny artystycznej w Krakowie i prawdopodobnie najwybitniejszym przedstawicielem sztuki informel w Polsce.* Co więcej, Kantor zarówno jako artysta, jak i teoretyk sztuki, skonceptualizował technikę ambalażu (z francuskiego „emballer” — „owinąć”), polegającą na owijaniu lub zaklejaniu dzieł sztuki, która zdominowała jego twórczość po okresie fascynacji sztuką informel.**

Ważne jest, aby zrozumieć, że sztuki wizualne były dla Kantora równie ważne jak jego produkcje teatralne. Wszystkie jego prace to wyraz głębokich i skomplikowanych procesów artystycznych biegnących w różnych kierunkach i układających się w różne struktury . Wybór medium nigdy nie był dla Kantora przypadkowy, zawsze głęboko przemyślany — mówi dr Marc Glöde, kurator wystawy.

W centrum wystawy Marc Glöde usytuował nagrodzony w Wenecji film „Uwaga… Malarstwo!” (1957) w reżyserii Mieczysława Waśkowskiego i Antoniego Nurzyńskiego***. Ten odnaleziony w 2010 roku krótki metraż, przedstawia Kantora podczas pracy nad obrazem. W tym czasie, co świetnie widać na filmie, inspiracją dla Kantora była twórczość Jacksona Pollocka i jego charakterystyczny styl tworzenia poprzez ekspresyjne rozchlapywanie farby na płótno. W odróżnieniu jednak od filmu Hansa Namutha „Jackson Pollock 51”, krótki metraż Waśkowskiego i Nurzyńskiego nie ukazuje artysty w kadrze, obierając w ten sposób zupełnie inną ścieżkę rozpatrywania procesu twórczego. „Uwaga… Malarstwo!” nie stawia artysty w centrum wszechświata, ale jako kluczowego bohatera wybiera obraz, dając nam do zrozumienia, że Kantor postrzega sam proces twórczy jako istotę dzieła sztuki.

Film „Uwaga… Malarstwo” jak i inne elementy wystawy —  rysunki, gwasze, obrazy, kolaże, manifesty i fotografie – ukazują równoległą dynamikę twórczości artysty i wielowymiarowość form estetycznych. W rysunkach Kantora można znaleźć powiązania do rozrysowanych kadrów filmowych oraz aluzje do tradycji rysunku automatycznego. W kolażach i obrazach wykonanych technikami informel oraz ambalażu, artysta kwestionował tradycyjnie przypisywaną im dwuwymiarowość, dodając obiekty do struktury płótna lub papieru. Kantor eksperymentował także z fotografią, używając jej nie tylko do dokumentacji, ale także do tworzenia nowych form, dodając na odbitkach autorskie rysunki. Wreszcie, jego eseje i manifesty uzupełniają obraz tego artysty jako krytycznego myśliciela, który stale uczestniczył w międzynarodowym dyskursie swoich czasów.

Szerokie spektrum prac zaprezentowane na wystawie „Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami” ukazuje skomplikowane i wielopłaszczyznowe podejście artysty do pojęcia sztuki. Ta ekspozycja to także próba zaprezentowania  jego niezwykle kreatywnego podejścia do łączenia form i licznych zabaw między strukturami.

To nie przypadek, że prezentujemy tę wystawę właśnie podczas festiwalu Fringe, ponieważ to właśnie ten festiwal zapoczątkował karierę Kantora w Wielkiej Brytanii, a w konsekwencji przyczynił się do rozpowszechnienia jego twórczości na całym świecie. W latach 70., Richard Demarco kilkakrotnie zaprosił Kantora do Edynburga, aby tam zaprezentował swoje prace wizualne, a także przełomowe produkcje oscylujące między teatrem, instalacjami artystycznymi i happeningiem. To tutaj, na Fringe, brytyjska publiczność, twórcy i krytycy zachwycili się jego dziwnymi i jednocześnie przełomowymi spektaklami. Mając w pamięci poprzednie wystawy prac Tadeusza Kantora, od Fringe w 1972 roku, dalej przez Whitechapel Gallery w 1976, aż po Sainsbury Centre for Visual Arts w 2009, żywimy nadzieję, że wystawa Pomiędzy Strukturamiprezentowana tego lata w Summerhall rzuci nowe światło na bogatą twórczość artysty, a pomysły Kantora ponownie ożyją w dialogu z nową publicznością — mówi Anna Godlewska, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Wystawa Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami dotyka mniej znanych wątków w twórczości artysty. Ekspozycja skupia się  m.in. na związkach malarstwa i filmu, a także – co może wydać się dyskusyjne – na konceptualnym charakterze wczesnych działań Kantora. W Edynburgu i Berlinie pokażemy dokumentację fotograficzną z jego słynnej „Wystawy popularnej”, zrealizowanej w 1963 roku w krakowskiej Galerii Krzysztofory (nazywanej przez Tadeusz Kantora „anty-wystawą”). Wydarzenie to było rodzajem działania-manifestu artysty, którym Kantor chciał przełamać  tradycyjny podział na obiekty sztuki i codzienne zwykłe przedmioty, a także stworzyć nowy rodzaj sytuacji przestrzennej – aktywnie oddziałującej na odbiorę i włączającej go w swoją strukturę — Katarzyna Wielga-Skolimowska, Dyrektor Instytutu Polskiego w Berlinie.

Kuratorem wystawy Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami jest dr Marc Glöde.
Będzie ona prezentowana w Summerhall jako część cyklu Allegories and Existence podczas Festiwalu Fringe w Edynburgu (5 sierpnia– 4 września 2015). Kolejna odsłona wystawy odbędzie się w Instytucie Polskim w Berlinie w czasie Berlin Art Week (wrzesień – październik 2015). Projekt powstał z inicjatywy Instytutu Polskiego w Berlinie i jest współprodukowany wraz z Instytutem Kultury Polskiej w Londynie, we współpracy z Cricoteką <http://www.cricoteka.pl/en/> , Muzeum Narodowym w Krakowie <http://mnk.pl/> , Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie <http://artmuseum.pl/en> , Krakowskim Biurem Fest <http://en.biurofestiwalowe.pl/> iwalowym oraz Culture.pl.

Informacja prasowa
Karolina Kolodziej | 
Head of Public Relations
Foto: Tadeusz Kantor: Pomiędzy Strukturami ⓒ Instytut Kultury Polskiej w Londynie/ Chris Scott.

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Kłopoty Premier: sondaże pokazują rosnące poparcie dla drugiego referendum

Brytyjczycy są krytyczni wobec proponowanej przez premier Theresę May umowy w sprawie Brexitu i gotowi są poprzeć organizację drugiego referendum, w którym opowiedzieliby się za pozostaniem we Wspólnocie - wynika z dwóch opublikowanych wczoraj sondaży.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

Po raz kolejny w okresie przedświątecznym w Wielkiej Brytanii pojawiły się w obiegu fałszywe banknoty o nominale 20 funtów. Dla oszustów jest to sposób na zrobienie tańszych zakupów na święta Bożego Narodzenia.

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

Zgodnie z nowymi propozycjami rządowymi brytyjscy farmerzy po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię będą mogli zatrudniać do prac sezonowych pracowników spoza Wspólnoty.

Czy mięso zostanie opodatkowane?

Naukowcy apelują do brytyjskich władz, by podnieśli ceny produktów zwierzęcych. Według nich mogłoby uratować życie tysiącom osób.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Brexit wpłynie na opiekę medyczną w Wielkiej Brytanii?

Przez Brexit w Wielkiej Brytanii może zabraknąć nawet 380 tys. pracowników opieki do 2026 roku. Już teraz w branży tej jest około 90 tys. wolnych miejsc pracy.

Jak zostać dawcą szpiku

Pobranie szpiku jest bezpieczne ale wiąże się z paroma niedogodnościami związanymi z przeszczepieniem. Jednak nie są one zbyt dotkliwe. Przy pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej trzeba się liczyć z jednodniową wizytą w klinice pobrania.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Pomnik ku czci Generała Stanisława Maczka odsłonięty w Edynburgu

W sobotę 3 października w Edynburgu został odsłonięty pomnik poświęcony gen. Stanisławowi Maczkowi - jednemu z największych polskich bohaterów wojennych. Odsłonięcia dokonali Lady Fraser z Carmyllie, wdowa po lordzie Fraserze - inicjatorze pomysłu budowy pomnika - oraz major Zbigniew Mieczkowski.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon odwiedziła Auschwitz-Birkenau

"Wróciłam z poruszającego dnia w Auschwitz-Birkenau z @HolocaustUK. Trudno ubrać w słowa, jaki to miało na mnie wpływ. Sama skala makabry i pozostałości po tylu ludzkich życiach - buty, walizki, zdjęcia - są trudne do objęcia rozumem" - napisała.

INFORMACJE I BIZNES

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

Po raz kolejny w okresie przedświątecznym w Wielkiej Brytanii pojawiły się w obiegu fałszywe banknoty o nominale 20 funtów. Dla oszustów jest to sposób na zrobienie tańszych zakupów na święta Bożego Narodzenia.

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

Zgodnie z nowymi propozycjami rządowymi brytyjscy farmerzy po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię będą mogli zatrudniać do prac sezonowych pracowników spoza Wspólnoty.

Czy mięso zostanie opodatkowane?

Naukowcy apelują do brytyjskich władz, by podnieśli ceny produktów zwierzęcych. Według nich mogłoby uratować życie tysiącom osób.

Od stycznia spadają ceny prądu i gazu!

Od pierwszego stycznia spadają ceny prądu i gazu. Jak poinformował Ofgem – regulator rynku energetycznego w Wielkiej Brytanii - dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to oszczędności rzędu 76 funtów na rachunkach za prąd i gaz.

Ryanair zwalnia za zdjęcie śpiących na podłodze

W minionym miesiącu do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać pilotów i pracowników personelu pokładowego Ryanaira, którzy śpią na podłodze pokoju biurowego. Teraz linie lotnicze ich zwolniły.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

"The Guardian": Polscy sędziowie zastraszani przez państwo

Brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował, że trzech wysokich rangą polskich sędziów poskarżyło się na prowadzoną przeciwko nim przez instytucje rządowe kampanię "zastraszania i szykan". "Próbują mnie złamać" - przyznał jeden z nich.

STYL I KULTURA

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”

Apel do Brytyjczyków, aby gromadzili własne zapasy. Rząd spodziewa się braków

Brytyjski rząd obawia się opóźnień w dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i przygotowuje alternatywny plan, zakładający m.in. wynajem własnych promów - ujawnił 'Financial Times'. Jednocześnie wezwano Brytyjczyków, aby na własną rękę gromadzili zapasy leków.

Posłanka PiS żąda zakazu pokazywania filmu KLER

Posłanka PiS, Anna Sobecka – związana z Radiem Maryja, chce zakazać wyświetlania filmu w kinach chociaż, jak sama przyznaje, widziała jedynie zwiastun.

Służba zdrowia bije na alarm - fala zachorowań na kiłę

W ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na kiłę wzrosła na Wyspach trzykrotnie, a na rzeżączkę dwukrotnie. Dało to największą zachorowalność od 1949 roku.

Chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka

Rząd potwierdził, że chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka zgodnie z ostatnimi zaleceniami ze strony Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Polskie matki rodzą najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, Polki-migrantki zajmują pierwsze miejsce wśród kobiet, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii. „Polskie” porody stanowią prawie 30%.