Szkorbut i krzywica wracają do Wielkiej Brytanii

Mamy dziś najlepszy w historii dostęp do różnorodnego pożywienia i opieki medycznej. Dlaczego więc brytyjskie dzieci zaczynają chorować na szkorbut, anemię i krzywicę?

Moja córka złamała sobie rękę trzy razy w ciągu ostatniego roku. Ostatnio przy okazji wizyty u pediatry okazało się, że ma niedobór witaminy D – opowiada 30-letnia Martyna z Dover. – Pani doktor zapisała jej suplementy, a ja się zdziwiłam, bo codziennie kupuję dziecku jogurty z witaminami… – dziwi się. Coraz więcej rodziców ma taki problem, bo według NHS niemal co trzecie dziecko ma niedobór witaminy D. Ponad 4 tysiące maluchów trafiło z tego powodu w zeszłym roku do szpitala – trzy razy więcej niż trzy lata temu. Niedobory u dzieci prowadzą do łamliwych kości, a w dorosłym życiu zwiększają ryzyko raka i osteoporozy.

Witaminę D można dostarczyć sobie ze słońcem, które syntetyzuje ją w skórze, i z pożywieniem. Niestety, w brytyjskim klimacie między październikiem a marcem deszczowe chmury uniemożliwiają przyswajanie witaminy, a w pozostałe miesiące dni słoneczne często również można policzyć na palcach dwóch rąk. Do tego coraz chętniej stosujemy filtry UV, które blokują syntezę witaminy D, a maluchy coraz mniej czasu spędzają na słońcu, a coraz więcej przed komputerem. Dlatego rząd zaleca, by dzieci od szóstego miesiąca do piątego roku życia, szczególnie zimą, obowiązkowo zażywały suplementy z witaminą D. Problem w tym, że nie wiedzą o tym nawet… lekarze. Organizacja charytatywna Vitamin D Mission przepytała ostatnio 250 pediatrów i lekarzy GP i okazało się, że prawie co trzeci nie słyszał o tych zaleceniach.

Jod wpływa na IQ

To nie jedyny pierwiastek, którego niedobór może fatalnie wpływać na zdrowie dzieci. W magazynie „The Lancet” opublikowano ostatnio wyniki badań nad tysiącem brytyjskich rodzin. Okazało się, że dzieci, których matki przyjmowały w czasie ciąży za mało jodu, miały niższe IQ i wolniej uczyły się czytać. Do tej pory przyjmowało się, że problem ten dotyczy tylko krajów trzeciego świata, a ostatnie badania na Surrey i Bristol Universities nad kobietami w południowo-zachodniej Anglii pokazały, że dotyka to 2/3 kobiet ciężarnych. Jod można znaleźć w rybach i produktach mlecznych, po które panie w ciąży powinny sięgać kilka razy w tygodniu.

Choroba piratów

Do Wielkiej Brytanii powrócił też… szkorbut. Na razie choroba, na którą w poprzednich wiekach cierpieli głównie żeglarze pozbawieni miesiącami owoców i warzyw, nie jest dużym problemem (cierpi na nią kilkadziesiąt dzieci rocznie), ale w ciągu ostatnich lat liczba chorych dzieci zwiększyła się o połowę. Lekarze ostrzegali ostatnio na łamach „Daily Mail”, że statystyki obejmują tylko dzieci przyjęte do szpitala wyłącznie z powodu szkorbutu. Dzieci nieleczonych i leczonych na inne schorzenia może być znacznie więcej. W tym wypadku jednak łatwo jest zaradzić niedoborom – wystarczy duża szklanka soku owocowego codziennie, by wykluczyć ryzyko szkorbutu. – Nie wyobrażam sobie, jak można dopuścić do takiej choroby u swojego dziecka – dziwi się Jagoda z Londynu, mama 7-letniej Marty. – Wiadomo, że dzieci nie lubią warzyw, ale zawsze da się je przemycić. Ja kładę na kanapki świeżą paprykę, a lody waniliowe posypuję np. malinami czy truskawkami – proponuje.

Gorzej niż na wojnie

Warto wykorzystać te rady, bo z ostatniego raportu badaczy z Rhonda Valley wynika, że szkorbut czy krzywica wracają po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat, a dieta dzieci jest w wielu domach gorsza niż w czasie wojny. – Różnica jest taka, że dziś taka dieta wynika z wyboru, a nie konieczności – zauważyła na łamach „Daily Telegraph” Sioned Quirke, dietetyk z Rhonda Valley. – Ludzie twierdzą, że nie jedzą owoców, bo ich nie stać, ale to nieprawda. Gdy kończyłam studia 10 lat temu, uczono mnie, że krzywica i szkorbut to choroby XIX wieku. Dziś powracają – alarmowała. Jej zdaniem winna jest głównie dieta oparta na fast foodach, niemal całkowicie pozbawionych jakichkolwiek substancji odżywczych. Naukowcy alarmowali w raporcie, że jemy dziś średnio o 4 kg warzyw i owoców rocznie mniej, niż 8 lat temu. Dotyczy to również dzieci.

Za mało słońca

A jak na tym tle prezentuje się Polska? Jeśli chodzi o witaminę D, jest jeszcze gorzej, niż na Wyspach. W Polsce słońce umożliwia produkcję witaminy tylko od kwietnia do początku września, a na niedobory cierpi… 90 proc. populacji. – Nasze życie wygląda tak, że wszędzie przemieszczamy się samochodami. Wstajemy rano, odwozimy dzieci do szkoły, dzieci spędzają tam osiem godzin, przyjeżdżamy po nie samochodem, zawozimy na zajęcia dodatkowe, a to wszystko odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych. Dlatego i dzieci, i dorośli są narażeni na deficyty witaminy D – wyjaśniał ostatnio w rozmowie z PAP dr. Rafał Płudowski z Zakładu Biochemii, Radioimmunologii i Medycyny Doświadczalnej Instytutu „Pomnik Zdrowia Dziecka” w Warszawie. Jednak jego zdaniem wystarczy 15 minut na słońcu, by uzyskać odpowiednią ilość witaminy D. Dane nie są też wesołe jeśli chodzi o jod. Polska jest objęta „Programem eliminacji niedoboru jodu na lata 2012-2016”, który ma wyeliminować szczególnie niedobory wśród dzieci i kobiet ciężarnych, które są na nie najbardziej narażone. Polskie dzieci nie mają za to problemu z witaminą C. Być może dlatego, że w naszym klimacie latem rosną jedne z najbardziej bogatych w tą substancję owoców na świecie – czerwone i czarne porzeczki, maliny i jeżyny.

Cukier czy witaminy?

Skąd biorą się tak częste niedobory? Poza zaniedbaniami rodziców i pogodą w przypadku witaminy D, powodem jest też fantazja producentów żywności skierowanej do dzieci. „Moc witamin”, „pokrywa dzienne zapotrzebowanie”, „pełne wapnia” – takie napisy widać na opakowaniach większości jogurtów, napojów, a nawet słodyczy dla dzieci. Czy producenci kłamią? – Nie kłamią, bo im tego nie wolno robić. Ale często naginają prawdę lub najważniejsze informacje podają mikroskopijnym drukiem – tłumaczy Martyna, która od czasu wizyty u pediatry była zmuszona jeszcze raz przyjrzeć się diecie córki. Dziś ma już sprawdzone sposoby na to, by dowiedzieć się czy dana rzecz faktycznie jest zdrowa.

– Po pierwsze trzeba sprawdzić, ile witamin czy minerałów faktycznie znajduje się w danym produkcie. Takie informacje najczęściej są w tabelce z tyłu opakowania – wyjaśnia. Dzięki temu możemy się np. dowiedzieć, że aby pokryć dzienne zapotrzebowanie w witaminę D popularnym jogurtem, który reklamuje się jako niezwykle bogaty w witaminy, należałoby zjeść… osiem opakowań dziennie. Poza tym warto znać różnicę pomiędzy syntetycznymi i naturalnymi witaminami. Te  drugie występują w owocach, warzywach, nieprzetworzonym nabiale (jogurt, maślanka, mleko tłuste niepasteryzowane).

Wchłaniają się o wiele lepiej, przez co dzieci faktycznie mogą na nich skorzystać. Jakiś czas temu medyczna prasa pisała o eksperymencie, w którym zbadano wchłanialność witaminy C ze szklanki z popularną tabletką witaminową i ze szklanki z sokiem cytrynowym. Z pierwszej organizm wchłonął tylko 25 proc. witaminy, z drugiej ponad 90 proc. Nie dajmy się więc nabrać na batony, słodkie napoje i lizaki, które mają uzupełnić niedobory.


Szkorbut

Szkorbut lub subkliniczny szkorbut jest spowodowany brakiem wit. C w organizmie. W społeczeństwach zachodnich, szkorbut rzadko występuje u dorosłych, choć wciąż istnieje ryzyko zachorowania. Wit. C jest niszczona w procesie pasteryzacji, więc dzieci karmione zwykłym mlekiem butelkowym, jeśli nie zapewni się im odpowiednich suplementów, czasem chorują. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku preparaty dla niemowląt zawierają dodatek wit. C. Ciepło i przechowywanie niszczy wit C. Mleko matki zawiera wystarczającą ilość wit. C, jeśli matka zapewnia jej odpowiednie spożycie. (za: szkorbut.pl)

Krzywica

To choroba występująca u dzieci, najczęściej pomiędzy 2 miesiącem a 3 rokiem życia dziecka, związana z zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforowej, spowodowana najczęściej niedoborem witaminy D. Powoduje zmiany w układzie kostnym i zaburzenia rozwojowe. Podstawową przyczyną krzywicy jest niedobór witaminy D (hipo- lub awitaminoza). Najczęściej spowodowany jest on niedostateczną ekspozycją na ultrafioletowe pasmo światła słonecznego i niedobory pokarmowe. (za: Wikipedia)

Sonia Grodek | Goniec.com

goniec_150

© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

, , , ,

Partia Pracy gotowa poprzeć drugie referendum i pozostanie w UE

Lider Partii Pracy Jeremy Corbyn ogłosił dziś, że ktokolwiek zostanie nowym premierem Wielkiej Brytanii, powinien poddać propozycję twardego brexitu - albo brak umowy - ponownie pod referendum. Jego ugrupowanie opowiedziałoby się za pozostaniem w Unii Europejskiej.
, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

, , , ,

Większość Szkotów przeciwna odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa

Większość Szkotów wypowiada się przeciw odłączeniu się od Zjednoczonego Królestwa, ostrożnie podchodząc do propozycji szkockiej pierwszej minister Nicoli Sturgeon w sprawie przeprowadzenia drugiego referendum na ten temat do 2021 roku - wynika z sondażu firmy Survation.
, , , ,

Szkocka premier chce drugiego referendum ws. niepodległości

Szkocka pierwsza minister Nicola Sturgeon wezwała dzisiaj do przeprowadzenia ponownego referendum w sprawie niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Królestwa przed upływem obecnej kadencji szkockiego parlamentu w maju 2021 roku.
, , ,

Nowa data Brexitu to 31 października!

Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.
, , ,

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.
, , ,

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.
, , ,

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

INFORMACJE I BIZNES

, , , ,

Mija termin składania skarg odnośnie PPI

Urząd nadzoru finansowego (FCA) wzywa konsumentów do „natychmiastowego działania” w związku ze zbliżającym się ostatecznym terminem składania skarg odnośnie PPI
, , , ,

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.
, , ,

Trump wylądował w Wielkiej Brytanii

Prezydent USA Donald Trump rozpoczął dzisiaj trzydniową wizytę państwową w Wielkiej Brytanii. Na lotnisku Stansted przywitała go przedstawicielka królowej na hrabstwo Essex Jennifer Tolhurst oraz szef MSZ Jeremy Hunt.
, , , ,

Spadła liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii

Pierwszy raz od wejścia Polski do Unii Europejskiej, odnotowano spadek liczby osób obywatelstwa polskiego mieszkających na Wyspach. Jeszcze w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało ponad milion naszych rodaków, teraz jest ich mniej o blisko 120 tysięcy osób.
, , ,

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.
, , ,

May odchodzi w czerwcu!

Theresa May ogłosiła, że 7 czerwca przestaje kierować Partią Konserwatywną. Premierem Wielkiej Brytanii pozostanie do czasu wyboru nowego lidera ugrupowania. Swoją decyzję ogłosiła po spotkaniu z kierownictwem partii. W jego trakcie miała usłyszeć ultimatum: ma odejść albo zostanie do tego zmuszona przez partię.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

, , ,

Fake newsy i sexting w sieci. Młodzież coraz bardziej uzależniona od smartfonów i zagubiona w cyfrowym świecie

Korzystanie z mediów cyfrowych i internetu daje szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi. Co drugi nastolatek zetknął się z hejtem w sieci, a co dziesiąty uprawia sexting, czyli zamieszcza intymne materiały w internecie.
, , , ,

"Chcemy, żeby Polacy zostali"

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.
, , , , ,

Cud natury czy in vitro?

Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.
, , ,

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?
, , ,

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.
, , , ,

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

STYL I KULTURA

, , , ,

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.
, , , ,

Jak seks wpływa na zdrowie?

Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.
, , , ,

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.
, , , ,

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.
, , , ,

le prawdy zawierają ciążowe mity?

Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.
, , , ,

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Sharing is caring!