Szkolenie dla aktywistów lokalnych w Szkocji

Masz pasje do działania? Angażujesz się społecznie, kulturalnie lub politycznie? Chcesz angażować Polaków w Szkoci do działania? Chcesz się dowiedzieć jak efektywniej współpracować z instytucjami i organizacjami szkockimi? Zapraszamy do aplikowania do udziału w Szkolenie dla aktywistów lokalnych w Szkocji organizowanego w ramach akcji Jesteś u siebie, zagłosuj!

szkoła liderów

Rekrutacja na czterodniowe Szkolenie jest już rozpoczęta, termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 maja 2015 roku. Szkolenie się ono w Kirkcaldy w dniach 5-8 czerwca 2015 roku.

Szkolenie jest organizowane w ramach akcji Jesteś u siebie, zagłosuj! przez Fundację Szkoła Liderów i Fife Migrants Forum, we współpracy z Polish Cultural Festival Association, Centrum Rozwoju, Terapii i Wsparcia Feniks oraz Polish Professionals Forum. Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.

Szkolenie jest adresowane do osób mieszkających w Szkocji, które w swojej pracy zawodowej lub społecznej działają na rzecz polskiej społeczności i chcą się włączyć w szerzej zakrojone na rzecz wzmacniania pozytywnego wizerunku oraz partycypacji społecznej i politycznej Polaków w Szkocji.

Dzięki Szkoleniu chcemy uczestników wzmacniać, inspirować, dać praktyczne narzędzia do lepszej integracji i angażowania lokalnych społeczności, w tym zainteresowanych większym udziałem polskiej społeczności w lokalnej polityce. Chcemy też zachęcić do współpracy między sobą, jak i z podobnymi ludźmi w Szkocji i w Polsce. Celem szkolenia jest rozwój kompetencji liderskich uczestników, wsparcie ich w aktywnym i świadomym działaniu w swoich środowiskach polonijnych oraz lokalnych.

Szukamy działaczy organizacji polonijnych, związków profesjonalistów, klubów studenckich i nieformalnych zrzeszeń, osób aktywnych politycznie, osób działających na rzecz konkretnych grup społecznych (mniejszości narodowe, kobiety, związki wyznaniowe, itp.), a także osób związanych z edukacją, nauką, sportem i kulturą, i wszystkich innych którzy po prostu chcą zaangażować się w podobne działania.

Oczekiwanym wynikiem Szkolenia będzie realizacja przez jego uczestników spotkań regionalnych bądź innych wydarzeń aktywizujących lokalna społeczność w swoim miejscu zamieszkania.

O PROGRAMIE SZKOLENIA LIDERSKIEGO W IRLANDII

» Program szkolenia obejmuje tematy tj.:
» poznanie i korzystanie z narzędzi mających na celu angażowanie lokalnych społeczności;
» lepsze rozumienie działania instytucji samorządowych w Szkocji;
» nawiązywanie efektywnej współpracy z instytucjami i organizacjami szkockimi;
» określanie kierunków działań potrzebnych dla zwiększenia aktywności społecznej i politycznej Polaków mieszkających w Szkocji;
» dbanie o interesy i pozytywny wizerunek polskiej społeczności w Szkocji.

Program będzie realizowany podczas:
» warsztatów rozwijających kompetencje liderskie;
» wykładów oraz spotkań z przedstawicielami szkockich instytucji i organizacji społecznych etc.

Zapraszamy także do przeczytania informacji o wcześniejszych edycjach Szkół Liderów Polonijnych, w tym o Szkoleniu Liderskim w Edynburgu i Szkoleniu Samorządowym w Irlandii. Możecie je znaleźć na stronie internetowej http://issuu.com/szkoaliderow/docs/slp__pods_war_pl

WARUNKI I HARMONOGRAM REKRUTACJI

Do udziału w Szkole zapraszamy osoby, które:
» mają co najmniej 20 lat;
» mieszkają na terenie Szkocji;
» mają polskie pochodzenie bądź działają na rzecz środowisk polonijnych;
» są liderkami/liderami w swoich środowiskach;
» od co najmniej 2 lat angażują się społecznie, kulturalnie lub politycznie;
» chcą rozszerzyć zakres swojej działalności i chcą nawiązać lub rozwinąć współpracę z innymi organizacjami polonijnymi;
» w okresie od czerwca do listopada 2015 roku zorganizują wydarzenie skierowane do swojej lokalnej społeczności;
» znają języki angielski w stopniu umożliwiającym uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w tym języku.

Ramowy harmonogram rekrutacji:
do 15 maja – termin przysłania zgłoszeń oraz listów polecających
do 19 maja – ogłoszenie listy uczestników Szkolenia na stronie http://www.szkola-liderow.pl

Koszty
Organizatorzy pokrywają koszty udziału w Szkoleniu, w tym koszty zakwaterowania, wyżywienia, materiałów szkoleniowych. Uczestnicy pokrywają koszty swojego dojazdu na szkolenie.

Zgłoszenia
Aplikacje powinny się składać z:
wypełnionego formularza zgłoszeniowego

CV
2 referencji oraz/lub innych materiałów dokumentujących i potwierdzających informacje zawarte w formularzu
Prosimy wysyłać je drogą elektroniczną na adres: rekrutacja@szkola-liderow.pl do 15 maja 2015.
Wybierając uczestników będziemy zasięgać opinii Konsulatu RP w Edynburgu.

Szczegółowych informacji dotyczących naboru do projektu udzielają koordynatorki projektu:

Magda Mazur
Fundacja Szkoła Liderów
magda.mazur@szkola-liderow.pl
tel. + 48 22 556 82 65

Joanna Zawadzka
Fife Migrants Forum
info@fifemigrantforum.org
tel + 44 159 264 29 27

Kampania „Jesteś u siebie. Zagłosuj!” została zainicjowana w 2013 roku przez Szkołę Liderów z Polski oraz Forum Polonia z Irlandii. Zachęcamy Polaków mieszkających poza granicami kraju do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz do startowania i głosowania w lokalnych wyborach samorządowych. Kampania „Jesteś u siebie. Zagłosuj!” jest neutralna politycznie. Nie wskazujemy konkretnej opcji politycznej, ani konkretnych kandydatów.

Partnerami naszej koalicji jest już kilkanaście organizacji polonijnych z całej Unii Europejskiej. Wśród nich Polish City Club z Wielkiej Brytanii, Vote-Głosuj! z Irlandii Północnej, Emigration Project z Belgii, Polska Ludoteca Rodzinna z Włoch, Polonia Nova z Węgier, CSR Polish Global Management z Hiszpanii, Les Polonaises z Francji i IDHEM z Holandii.

Jesteśmy otwarci na współpracę. Zachęcamy organizacje z Polski i polonijne do przyłączenia się do koalicji. Chcemy wspólnie mobilizować i zachęcać Polaków do udziału w wyborach.

Jeśli chcesz razem z nami przyczyniać się zwiększania aktywności politycznej i społecznej Polaków mieszkających na terenie Unii Europejskiej, napisz do nas: fundacja@szkola-liderow.pl.

» Informacja prasowa

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Fałszywe 20-funtówki w obiegu. Kolejny raz przed świętami

Po raz kolejny w okresie przedświątecznym w Wielkiej Brytanii pojawiły się w obiegu fałszywe banknoty o nominale 20 funtów. Dla oszustów jest to sposób na zrobienie tańszych zakupów na święta Bożego Narodzenia.

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

Zgodnie z nowymi propozycjami rządowymi brytyjscy farmerzy po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię będą mogli zatrudniać do prac sezonowych pracowników spoza Wspólnoty.

Czy mięso zostanie opodatkowane?

Naukowcy apelują do brytyjskich władz, by podnieśli ceny produktów zwierzęcych. Według nich mogłoby uratować życie tysiącom osób.

Od stycznia spadają ceny prądu i gazu!

Od pierwszego stycznia spadają ceny prądu i gazu. Jak poinformował Ofgem – regulator rynku energetycznego w Wielkiej Brytanii - dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to oszczędności rzędu 76 funtów na rachunkach za prąd i gaz.

Ryanair zwalnia za zdjęcie śpiących na podłodze

W minionym miesiącu do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać pilotów i pracowników personelu pokładowego Ryanaira, którzy śpią na podłodze pokoju biurowego. Teraz linie lotnicze ich zwolniły.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Pomnik ku czci Generała Stanisława Maczka odsłonięty w Edynburgu

W sobotę 3 października w Edynburgu został odsłonięty pomnik poświęcony gen. Stanisławowi Maczkowi - jednemu z największych polskich bohaterów wojennych. Odsłonięcia dokonali Lady Fraser z Carmyllie, wdowa po lordzie Fraserze - inicjatorze pomysłu budowy pomnika - oraz major Zbigniew Mieczkowski.

Premier Szkocji Nicola Sturgeon odwiedziła Auschwitz-Birkenau

"Wróciłam z poruszającego dnia w Auschwitz-Birkenau z @HolocaustUK. Trudno ubrać w słowa, jaki to miało na mnie wpływ. Sama skala makabry i pozostałości po tylu ludzkich życiach - buty, walizki, zdjęcia - są trudne do objęcia rozumem" - napisała.

EasyJet na prąd?

Elektryczne latanie staje się rzeczywistością i możemy teraz przewidzieć przyszłość, która nie jest uzależniona wyłącznie od paliwa lotniczego. Docelowy zasięg samolotu elektrycznego wynosi około 500 kilometrów.

Ponad 70 największych firm w UK wzywa do ponownego referendum

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wielokrotnie podkreślała, że nie podejmie decyzji o przeprowadzeniu kolejnego referendum. Zdaniem szefowej rządu, taka decyzja byłaby "zdradą dla demokracji".

INFORMACJE I BIZNES

W UK rekordowy spadek liczby pracowników z Europy Wschodniej

Liczba pracowników w Wielkiej Brytanii z byłych krajów komunistycznych Europy Wschodniej, w tym z Polski, spadła w najszybszym tempie od 20 lat - wynika z najnowszych danych Krajowego Urzędu Statystycznego (ONS).

Brytyjscy farmerzy będą mogli zatrudniać pracowników spoza UE

Zgodnie z nowymi propozycjami rządowymi brytyjscy farmerzy po opuszczeniu Unii przez Wielką Brytanię będą mogli zatrudniać do prac sezonowych pracowników spoza Wspólnoty.

Czy mięso zostanie opodatkowane?

Naukowcy apelują do brytyjskich władz, by podnieśli ceny produktów zwierzęcych. Według nich mogłoby uratować życie tysiącom osób.

Od stycznia spadają ceny prądu i gazu!

Od pierwszego stycznia spadają ceny prądu i gazu. Jak poinformował Ofgem – regulator rynku energetycznego w Wielkiej Brytanii - dla przeciętnego gospodarstwa domowego oznacza to oszczędności rzędu 76 funtów na rachunkach za prąd i gaz.

Ryanair zwalnia za zdjęcie śpiących na podłodze

W minionym miesiącu do sieci trafiło zdjęcie, na którym widać pilotów i pracowników personelu pokładowego Ryanaira, którzy śpią na podłodze pokoju biurowego. Teraz linie lotnicze ich zwolniły.

Mądry Polak po szkodzie a Brytyjczyk po... referendum

Wyniki sondażu przeprowadzonego dla stacji Channel4 pokazują, że obecnie aż 54% Brytyjczyków głosowałoby za pozostaniem w Unii Europejskiej gdyby referendum odbyło się teraz.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Czy jeszcze „opłaca się” przyjechać do Wielkiej Brytanii?

Po pierwsze praca nie leży tu na ulicy; pieniądze też nie spadają z nieba, a zasiłki, jeśli nam w ogóle przysługują są bardzo niskie. Jeśli nie mamy pracy możemy bardzo szybko znaleźć się na ulicy, bo nikt nie zapłaci za nasz czynsz, ciocia nie zaprosi na obiad, a babcia nie zostanie z dziećmi, kiedy trzeba iść na nocną zmianę do pracy.

Universal credit - Uniwersalna katastrofa

Wielkiej Brytanii grozi społeczna katastrofa. Rząd jednak odmawia dodatkowych pieniędzy. I wątpliwe, żeby to się zmieniło, zwłaszcza teraz, gdy tematem dominującym będzie brexit.

„Nie każdy ma na tyle pokory w sobie, aby poprosić kogoś o pomoc”

„Skuteczność jest miarą prawdy, jeśli nie jesteśmy skuteczni, należy ją zmienić”. Marcin Kamoda z MK Business Consulting edukuje ze Świadomej Sprzedaży biznesy w UK.

Ludzkość ma ogromny dług u Ziemi

Na każdy rok życia ludzkości na Ziemi przypada określona ilość odnawialnych zasobów naturalnych. Dzień Długu Ekologicznego to dzień, w którym wykorzystaliśmy wszystkie zasoby przeznaczone na dany rok. Codziennie jemy, pijemy, podłączamy smartfony do prądu, poruszamy się pojazdami wydzielającymi spaliny – w skrócie: zużywamy zasoby Ziemi.

"The Guardian": Polscy sędziowie zastraszani przez państwo

Brytyjski dziennik "The Guardian" poinformował, że trzech wysokich rangą polskich sędziów poskarżyło się na prowadzoną przeciwko nim przez instytucje rządowe kampanię "zastraszania i szykan". "Próbują mnie złamać" - przyznał jeden z nich.

Dlaczego Social Service zabiera dzieci polskim rodzicom?

– W kwietniu dowiedzieliśmy się o 27 dzieciach, które zostały zgłoszone do „social services”. Ośmioro z nich trafiło już do rodzin zastępczych – mówi Agnieszka Przybyłek-Pieza, dyrektorka Centrum Pomocy Rodzinie Przystań. – Zaczął się sezon.

STYL I KULTURA

Brytyjska szkoła zorganizowała konkurs na „najlepszy tyłek” wśród nastolatek

„To są młodzi ludzie i jeśli w szkole są dzieci, które mają problemy ze swoim ciałem albo ze swoja osobowością, to to może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne w przyszłości. Myślałam, że szkoły są od tego, by do takich zachowań nie dopuszczać”

Apel do Brytyjczyków, aby gromadzili własne zapasy. Rząd spodziewa się braków

Brytyjski rząd obawia się opóźnień w dostawie żywności i leków w razie załamania się negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i przygotowuje alternatywny plan, zakładający m.in. wynajem własnych promów - ujawnił 'Financial Times'. Jednocześnie wezwano Brytyjczyków, aby na własną rękę gromadzili zapasy leków.

Posłanka PiS żąda zakazu pokazywania filmu KLER

Posłanka PiS, Anna Sobecka – związana z Radiem Maryja, chce zakazać wyświetlania filmu w kinach chociaż, jak sama przyznaje, widziała jedynie zwiastun.

Służba zdrowia bije na alarm - fala zachorowań na kiłę

W ciągu ostatniej dekady liczba zachorowań na kiłę wzrosła na Wyspach trzykrotnie, a na rzeżączkę dwukrotnie. Dało to największą zachorowalność od 1949 roku.

Chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko wirusowi brodawczaka

Rząd potwierdził, że chłopcy w Anglii będą szczepieni przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka zgodnie z ostatnimi zaleceniami ze strony Komitetu ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI).

Polskie matki rodzą najwięcej dzieci w Wielkiej Brytanii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego, Polki-migrantki zajmują pierwsze miejsce wśród kobiet, które urodziły dzieci w Wielkiej Brytanii. „Polskie” porody stanowią prawie 30%.