Szkolenie dla aktywistów lokalnych w Szkocji

Masz pasje do działania? Angażujesz się społecznie, kulturalnie lub politycznie? Chcesz angażować Polaków w Szkoci do działania? Chcesz się dowiedzieć jak efektywniej współpracować z instytucjami i organizacjami szkockimi? Zapraszamy do aplikowania do udziału w Szkolenie dla aktywistów lokalnych w Szkocji organizowanego w ramach akcji Jesteś u siebie, zagłosuj!

szkoła liderów

Rekrutacja na czterodniowe Szkolenie jest już rozpoczęta, termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 maja 2015 roku. Szkolenie się ono w Kirkcaldy w dniach 5-8 czerwca 2015 roku.

Szkolenie jest organizowane w ramach akcji Jesteś u siebie, zagłosuj! przez Fundację Szkoła Liderów i Fife Migrants Forum, we współpracy z Polish Cultural Festival Association, Centrum Rozwoju, Terapii i Wsparcia Feniks oraz Polish Professionals Forum. Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”.

Szkolenie jest adresowane do osób mieszkających w Szkocji, które w swojej pracy zawodowej lub społecznej działają na rzecz polskiej społeczności i chcą się włączyć w szerzej zakrojone na rzecz wzmacniania pozytywnego wizerunku oraz partycypacji społecznej i politycznej Polaków w Szkocji.

Dzięki Szkoleniu chcemy uczestników wzmacniać, inspirować, dać praktyczne narzędzia do lepszej integracji i angażowania lokalnych społeczności, w tym zainteresowanych większym udziałem polskiej społeczności w lokalnej polityce. Chcemy też zachęcić do współpracy między sobą, jak i z podobnymi ludźmi w Szkocji i w Polsce. Celem szkolenia jest rozwój kompetencji liderskich uczestników, wsparcie ich w aktywnym i świadomym działaniu w swoich środowiskach polonijnych oraz lokalnych.

Szukamy działaczy organizacji polonijnych, związków profesjonalistów, klubów studenckich i nieformalnych zrzeszeń, osób aktywnych politycznie, osób działających na rzecz konkretnych grup społecznych (mniejszości narodowe, kobiety, związki wyznaniowe, itp.), a także osób związanych z edukacją, nauką, sportem i kulturą, i wszystkich innych którzy po prostu chcą zaangażować się w podobne działania.

Oczekiwanym wynikiem Szkolenia będzie realizacja przez jego uczestników spotkań regionalnych bądź innych wydarzeń aktywizujących lokalna społeczność w swoim miejscu zamieszkania.

O PROGRAMIE SZKOLENIA LIDERSKIEGO W IRLANDII

» Program szkolenia obejmuje tematy tj.:
» poznanie i korzystanie z narzędzi mających na celu angażowanie lokalnych społeczności;
» lepsze rozumienie działania instytucji samorządowych w Szkocji;
» nawiązywanie efektywnej współpracy z instytucjami i organizacjami szkockimi;
» określanie kierunków działań potrzebnych dla zwiększenia aktywności społecznej i politycznej Polaków mieszkających w Szkocji;
» dbanie o interesy i pozytywny wizerunek polskiej społeczności w Szkocji.

Program będzie realizowany podczas:
» warsztatów rozwijających kompetencje liderskie;
» wykładów oraz spotkań z przedstawicielami szkockich instytucji i organizacji społecznych etc.

Zapraszamy także do przeczytania informacji o wcześniejszych edycjach Szkół Liderów Polonijnych, w tym o Szkoleniu Liderskim w Edynburgu i Szkoleniu Samorządowym w Irlandii. Możecie je znaleźć na stronie internetowej http://issuu.com/szkoaliderow/docs/slp__pods_war_pl

WARUNKI I HARMONOGRAM REKRUTACJI

Do udziału w Szkole zapraszamy osoby, które:
» mają co najmniej 20 lat;
» mieszkają na terenie Szkocji;
» mają polskie pochodzenie bądź działają na rzecz środowisk polonijnych;
» są liderkami/liderami w swoich środowiskach;
» od co najmniej 2 lat angażują się społecznie, kulturalnie lub politycznie;
» chcą rozszerzyć zakres swojej działalności i chcą nawiązać lub rozwinąć współpracę z innymi organizacjami polonijnymi;
» w okresie od czerwca do listopada 2015 roku zorganizują wydarzenie skierowane do swojej lokalnej społeczności;
» znają języki angielski w stopniu umożliwiającym uczestnictwo w zajęciach prowadzonych w tym języku.

Ramowy harmonogram rekrutacji:
do 15 maja – termin przysłania zgłoszeń oraz listów polecających
do 19 maja – ogłoszenie listy uczestników Szkolenia na stronie http://www.szkola-liderow.pl

Koszty
Organizatorzy pokrywają koszty udziału w Szkoleniu, w tym koszty zakwaterowania, wyżywienia, materiałów szkoleniowych. Uczestnicy pokrywają koszty swojego dojazdu na szkolenie.

Zgłoszenia
Aplikacje powinny się składać z:
wypełnionego formularza zgłoszeniowego

CV
2 referencji oraz/lub innych materiałów dokumentujących i potwierdzających informacje zawarte w formularzu
Prosimy wysyłać je drogą elektroniczną na adres: rekrutacja@szkola-liderow.pl do 15 maja 2015.
Wybierając uczestników będziemy zasięgać opinii Konsulatu RP w Edynburgu.

Szczegółowych informacji dotyczących naboru do projektu udzielają koordynatorki projektu:

Magda Mazur
Fundacja Szkoła Liderów
magda.mazur@szkola-liderow.pl
tel. + 48 22 556 82 65

Joanna Zawadzka
Fife Migrants Forum
info@fifemigrantforum.org
tel + 44 159 264 29 27

Kampania „Jesteś u siebie. Zagłosuj!” została zainicjowana w 2013 roku przez Szkołę Liderów z Polski oraz Forum Polonia z Irlandii. Zachęcamy Polaków mieszkających poza granicami kraju do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz do startowania i głosowania w lokalnych wyborach samorządowych. Kampania „Jesteś u siebie. Zagłosuj!” jest neutralna politycznie. Nie wskazujemy konkretnej opcji politycznej, ani konkretnych kandydatów.

Partnerami naszej koalicji jest już kilkanaście organizacji polonijnych z całej Unii Europejskiej. Wśród nich Polish City Club z Wielkiej Brytanii, Vote-Głosuj! z Irlandii Północnej, Emigration Project z Belgii, Polska Ludoteca Rodzinna z Włoch, Polonia Nova z Węgier, CSR Polish Global Management z Hiszpanii, Les Polonaises z Francji i IDHEM z Holandii.

Jesteśmy otwarci na współpracę. Zachęcamy organizacje z Polski i polonijne do przyłączenia się do koalicji. Chcemy wspólnie mobilizować i zachęcać Polaków do udziału w wyborach.

Jeśli chcesz razem z nami przyczyniać się zwiększania aktywności politycznej i społecznej Polaków mieszkających na terenie Unii Europejskiej, napisz do nas: fundacja@szkola-liderow.pl.

» Informacja prasowa

POLUB NASZ FANPAGE

Polub nasz Fanpage i bądź na bieżąco z informacjami!

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

Nowa data Brexitu to 31 października!

, , ,
Przywódcy 27 państw członkowskich UE wypracowali kompromis ws. przedłużenia brexitu do 31 października - poinformowały źródła unijne. Przyjęta data, po ok. godzinnych konsultacjach, została zaakceptowana przez Theresę May. - Być może uda się zapobiec wyjściu Wielkiej Brytanii z UE - powiedział po szczycie Donald Tusk.

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

, , ,
Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE

"Robimy wszystko, by Brexit nie pogorszył sytuacji Polaków na Wyspach"

, , ,
"Zdajemy sobie sprawę, że wśród Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii panuje obecnie ogromna niepewność co do ich dalszych losów i ewentualnych perspektyw powrotu do kraju. Chcemy odpowiedzieć na szereg pytań i wątpliwości związanych z Brexitem oraz uspokoić Polaków, że ich sytuacja się nie pogorszy"

Brytyjski rząd i UE rozważają opóźnienie Brexitu

, , ,
Wyjście Wielkiej Brytanii z UE może opóźnić się o co najmniej dwa miesiące w ramach planów rozważanych przez premier Theresę May - podał dzisiaj 'The Telegraph'. 'Guardian' zaznaczył, że liderzy UE są gotowi rozważyć nawet dwuletnie odroczenie tej decyzji.

Brexit może nastąpić później

, , ,
Szef MSZ Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że ze względu na piętrzące się problemy, Wielka Brytania może potrzebować "dodatkowego czasu", aby sfinalizować przyjęcie przepisów dotyczących Brexitu - informuje BBC.

Wszystko, co chciałybyście wiedzieć o powiększaniu piersi

, , , ,
Jak mówi przysłowie, małe jest piękne. Choć w większości przypadków rzeczywiście tak jest, to jednocześnie słowa te nie zawsze są tak do końca prawdą.

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Brytyjczycy najgorszymi pasażerami samolotów

, , ,
Z danych Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu lotniczego wynika, że Brytyjczycy zachowują się w samolotach najgorzej. Mieszkańcy Wysp najczęściej wdają się w awantury, piją alkohol i palą papierosy na pokładzie.

INFORMACJE I BIZNES

"Settled status" na stronie rządowej UK po polsku!

, , ,
Brytyjski rząd opublikował na stronie rządowej informacje na temat rejestracji 'settled status' po polsku. Informacje wyjaśniają założenia systemu i etapy ubiegania się o status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii. Jeśli mieliście do tej pory problem ze zrozumieniem wszystkich tych informacji w języku angielskim, to teraz informacje w języku polskim problemu raczej nie przysporzą.

Ruszyła obowiązkowa rejestracja obywateli UE

, , ,
Brytyjski rząd formalnie uruchomił wczoraj system stworzony w celu rejestracji pobytu ok. 3,3 miliona obywateli UE, mieszkających w Wielkiej Brytanii, w tym miliona Polaków. Proces jest bezpłatny, a na złożenie wniosku jest czas co najmniej do grudnia 2020 roku.

NO!, NO!, NO!... Osiem scenariuszy dla Wielkiej Brytanii odrzuconych! Co dalej?

, , ,
Członkowie Izby Gmin wieczorem głosowali nad ośmioma scenariuszami w sprawie brexitu. Po krótkiej przerwie ogłoszone zostały rezultaty, z których wynika, że żaden ze scenariuszy nie uzyskał większości głosów. Czyli chaosu w Wielkiej Brytanii ciąg dalszy.

Nie można zdradzić 6 mln ludzi, którzy nie chcą Brexitu

, , ,
Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył dzisiaj podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że w rozmowach o Brexicie nie można zapominać o głosach tych, którzy chcą pozostania Wielkiej Brytanii w UE, a których jest coraz więcej.

"Odwołać Brexit". Brytyjczycy masowo podpisują petycję

, , ,
Blisko 5 milionów Brytyjczyków podpisało się już pod petycją do Izby Gmin o wycofanie się z planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej. Zainteresowanie jest tak duże, że strona parlamentu wielokrotnie przestawała działać.

Premier May złożyła formalny wniosek o opóźnienie Brexitu do 30 czerwca

, , ,
Premier Wielkiej Brytanii Theresa May zwróciła się wczoraj do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska z formalnym wnioskiem o wydłużenie procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE do 30 czerwca.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

Cud natury czy in vitro?

, , , , ,
Rodzicielstwo nie zna granic. Przekonała się o tym Polka, Beata Bienias z mężem, którzy po kilkuletnim zmaganiu się z in vitro zostali rodzicami trojaczków. Dwoje dzieci zostało jednak poczęte naturalnie.

Jesteś Polką? To pewnie sprzątasz?

, , ,
Większość z nas ma maturę, nie mówiąc już o wyższym wykształceniu. Dlaczego więc godzimy się pracować poniżej naszych możliwości? Czemu nie jesteśmy ambitne i nie sięgamy po coś lepszego niż sprzątanie?

Fact-checking na Facebooku w rozsypce

, , ,
System weryfikacji informacji (tzw. fact-checkingu) na Facebooku, który miał działać we współpracy z dziennikarzami, jest w rozsypce. Sami dziennikarze są rozczarowani rzeczywistością współpracy z koncernem i chcą jej zakończenia - podał dziennik 'The Guardian'.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.

Miłość: On muzułmanin, ona chrześcijanka

, , , , , ,
On muzułmanin ze stolicy Bangladeszu, ona chrześcijanka z miasteczka w zachodniej Polsce. Poznali się w Berlinie. Synka urodziła zaraz po maturze. Historia jak z „Faktu”, a jednak się udało. Oto Klaudia, Mamun i ich multikulturowy „happy end”. Wychowana w rodzinie „patchworkowej”, Klaudia pragnęła, by jej własna była taka „na zawsze”. Życie wystawiło ją na większą próbę, niż zakładał plan.

Wracać czy zostać? Już za niecałe pół roku Wielka Brytania wyjdzie z Unii!

, , , ,
Już teraz zauważalny jest kryzys związany z kursem funta. Ceny rosną a płace nie. Brakuje rąk do pracy. Na budowach ubywa Polaków. Zdarza się, że nawet w polskich sklepach sprzedawcami są obcokrajowcy. To Brexit. Marzec 2019 budzi duży niepokój.

STYL I KULTURA

Jak seks wpływa na zdrowie?

, , , ,
Seks to ważna część życia każdego człowieka. Seks to fizyczna przyjemność oraz bliskość z drugą osobą.Ale nie tylko... Seks ma także korzystny wpływ na nasze zdrowie. Udane życie seksualne niweluje nadmiar stresu, poprawia ogólny nastrój, dotlenia organizm i usprawnia krążenie krwi. Same korzyści dla naszego zdrowia.

Kevin sam w domu…Ponad 20 lat starszy. Zobaczcie najnowszą reklamę!

, , , ,
W sieci pojawiła się nowa reklama Google, w której wystąpił sam Kevin, tylko ponad 20 lat starszy. Spot został nagrany w domu, w którym rozgrywała się akcja filmu „Kevin sam w domu”.

Tabletki antykoncepcyjne obniżają libido?

, , , ,
Antykoncepcja hormonalna, choć jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży, może powodować również wystąpienie skutków ubocznych. Do jednych z najbardziej uciążliwych dla kobiet należy spadek popędu seksualnego.

le prawdy zawierają ciążowe mity?

, , , ,
Wiele źródeł i jeszcze więcej sprzecznych informacji. To rzeczywistość, z którą na co dzień mierzą się przyszłe mamy. Zapytaliśmy kilka z nich, z jakimi radami i stwierdzeniami na temat ciąży spotykają się najczęściej. Dzielimy je na fakty i mity, i wyjaśniamy, których z nich się wystrzegać, a które warto wprowadzić w życie.

Nowa kampania dotycząca zdrowia psychicznego

, , , ,
Trwa kampania #GetTheInsideOut, mówiąca o problemach psychicznych ludzi. Reklamy pokazują, że bardzo wiele osób cierpi na choroby psychiczne, o których nie chce mówić głośno. Partnerem i sponsorem akcji jest Lloyds Bank.

Przychodzi Polak do brytyjskiego lekarza

, , , ,
Kiedy zapytałam koleżankę o jej opinię na temat bezpłatnego w końcu GP, czyli brytyjskiej przychodni, ta odpowiedziała niemalże natychmiast, że pracują tam nie lekarze, tylko „patałachy”, którym nie chce się sięgnąć po leki lepsze niż zwykły paracetamol. - Tak się składa, że paracetamol to ja sobie sama mogę wziąć bez ich łaskawej konsultacji – dodała koleżanka.