Szkocki rząd zapłaci za Polaków opłatę za uzyskanie statusu osoby osiedlonej

Premier Szkocji poinformowała, że szkocki rząd pokryje Polakom pracującym w sektorze publicznym koszty aplikowania o status osoby osiedlonej.

Jak powiedziała Nicola Sturgeon, że podejmując takie zobowiązanie chce ona ochronić około 20 tysięcy imigrantów z Unii pracujących obecnie w szpitalach, na uniwersytetach oraz w innych miejscach.

Szkocka premier zaapelowała o to by prywatni przedsiębiorcy także pokryli koszty opłat aplikacji o status osoby osiedlonej.

Co prawda nie wiadomo jeszcze ile trzeba będzie zapłacić przy złożeniu takiej aplikacji, ale kwota ta będzie prawdopodobnie taka sama jaką płacą obecnie obywatele państw spoza Unii czyli 65 funtów.

Status osoby osiedlonej ma zacząć obowiązywać po Brexicie. By go uzyskać, trzeba będzie przebywać na Wyspach pięć lat w jeszcze nieokreślonym momencie między marcem 2017 r. a marcem 2019. Imigranci przebywający na Wyspach poniżej pięciu lat przed „datą graniczną”, uzyskają specjalne prawa dopiero po upłynięciu tego okresu, a w międzyczasie podlegać będą specjalnej „prolongacie” („grace period”).

Warto zaznaczyć, że będą o niego musiały się starać nawet osoby, które mają  stałą rezydenturę, w momencie wyjścia z Unii przestanie ona obowiązywać. Wydaje się więc, że jedynym rozwiązaniem, które naprawdę zagwarantuje prawo pobytu i pracy w UK jest otrzymanie brytyjskiego obywatelstwa. Obecnie koszt złożenia aplikacji o obywatelstwo wynosi 1282 funty.

 • UBEZPIECZENIA

  Zabezpiecz swoje życie, zdrowie i dochód! Czytaj więcej!

 • PRACA

  Zatrudniamy ludzi a nie CV! Daj się poznać! Czytaj więcej!

 • DOBRE BIURO

  Zobacz naszą ofertę. Wszystko w jednym miejscu! Czytaj więcej!

 • OGŁOSZENIA!

  Ogłoszenia w Wielkiej Brytanii w Open Magazyn. Dodaj za darmo!

OGŁOSZENIA

DODAJ OGŁOSZENIE ZA DARMO I BEZ REJESTRACJI!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.