Szkocka policja zaakceptowała hidżab jako część oficjalnego umundurowania

Szkoci ogłosili, że hidżab będzie mógł częścią oficjalnego munduru policji. Zmiana ma na celu zachęcenie muzułmanek do wstępowania do służby i zapewnić większe zróżnicowanie etniczne oraz religijne funkcjonariuszy. W Londynie hidżab jest opcjonalną częścią munduru od 15 lat.

– Jestem zachwycony, że mogę to ogłosić i dziękuję za wsparcie społeczności muzułmańskiej, jak też szerszej społeczności oraz funkcjonariuszy policji i jej pracowników – mówił Phil Gormley, szef szkockich policjantów. Podkreślał, że chce, by podobnie jak gdzie indziej, skład etniczny służby był reprezentatywny dla składu społeczności, której służy.

Na podjęcie decyzji o zmianie wpłynęły m.in. statystyki, które pojawiły się wcześniej i które pokazały, że zaledwie 127 osób z 4809 starających się w ostatnim czasie o przyjęcie do służby, pochodzi z mniejszości etnicznych. To jedynie 2,6 proc. Tymczasem szefostwo szkockiej policja chce, by takich funkcjonariuszy było tyle, ile jest mniejszości w całym społeczeństwie – 4 proc.

W przeszłości policjantki w Szkocji mogły nosić hidżaby, ale jedynie kiedy zostało to zaakceptowane przez starszego rangą oficera.

W Londynie podobna zasada obowiązuje od 2001 roku.

Źródło | Redakcja

cooltura_logo_150

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA