Szkocja: SNP odpiera pierwsze ataki w kampanii wyborczej

Piątego maja wybory do parlamentu w Edynburgu, a w mikrokosmosie szkockiej kampanii powraca fundamentalny spór o wykorzystanie autonomicznych uprawnień regionalnych władz. W pierwszych debatach telewizyjnych wyróżniały się kwestie podatków i oświaty.

Sondaż na zlecenie Daily Record prognozuje, że po majowych wyborach Szkocka Partia Narodowa wzmocni większość w Holyrood. Jednak mimo szans na 70 spośród 129 możliwych do zdobycia mandatów, SNP musi w kampanii zmierzyć się z falą krytyki wobec nowych propozycji Nicoli Sturgeon.

Wraz z przejęciem przez Holyrood kontroli nad podatkiem dochodowym w kwietniu 2017, pierwsza minister nie wyklucza bowiem podniesienia stawki dla zarabiających powyżej 150 000 funtów z 45% do 50%. Sturgeon podkreśliła jednak, że zrezygnuje z propozycji, jeśli miałaby odstraszyć najbogatszych i zmniejszyć wpływy do budżetu.

Rywale pierwszej minister wskazywali na chwiejność tych zapowiedzi. – Sturgeon popiera stawkę 50% tak mocno, że aż jej nie wprowadzi. To śmiechu warte. – orzekła Kezia Dugdale, przywódczyni szkockiej Partii Pracy, która sama postuluje przywrócenie 50% stawki dla najbogatszych oraz jednoprocentowe podwyżki w pozostałych progach. Ruth Davidson, szefowa torysów w Szkocji, sprzeciwiła się jakimkolwiek podwyżkom i, umieszczając je w kontekście całego Zjednoczonego Królestwa, alarmuje że „stawka podatku wyższa niż w innych częściach kraju nie leży w interesie narodowym”. Ubiegające się o trzecią kadencję rządów SNP konsekwentnie stara się przenieść punkt ciężkości debaty z niewykluczonej podwyżki na szacunkowe wyliczenia, że „sprawiedliwe i rozsądne” propozycje podatkowe umożliwią w ciągu najbliższej kadencji zebranie dwóch miliardów funtów przychodu.

Partie jednogłośnie sygnalizują, że dofinansowanie oświaty w celu wyrównania szans między uczniami z najbiedniejszych i najbogatszych rodzin to priorytet przy rozdzielaniu środków z budżetu. Liberalni Demokraci pod wodzą Williego Renniego liczą, że jednoprocentowa podwyżka podatku dochodowego, przyniosłaby zysk 475 milionów funtów, niezbędny do rozwoju szkół i żłobków. Potrzebę inwestycji podkreślały również Dugdale i Davidson, wskazując na malejącą liczbę nowo zatrudnianych nauczycieli i pogorszenie standardów nauczania najmłodszych. Pierwsza minister broniła dotychczasowej działalności SNP w dziedzinie edukacji, powołując się na dane o wzroście liczby studentów i coraz lepszych wynikach egzaminów. Zamierza jednak prowadzić dalsze reformy i stworzyć 5000 nowych ofert stażu dla studentów specjalizujących się w dziedzinach inżynierii i technologii.

Główna oś kampanii obraca się wokół lokalnych problemów. Jak zaznacza Patrick Harvie z Partii Zielonych, clou wyborów do Holyroodu to uformowaniu rządu „na tyle śmiałego, by podejmował niezbędne działania w ramach uprawnień autonomicznych”. O kwestiach konstytucyjnych nie zapomina też pierwsza minister. Deklarując, że „przyszłość Szkotów musi spoczywać w ich rękach”, pozostawia otwartą furtkę do niepodległościowych roszczeń. Sturgeon nie mówi jednak, w jaki sposób rządzący mieliby ocenić gotowość wyborców do kolejnego niepodległościowego plebiscytu. Niemniej, jeszcze w lutym stwierdziła, że wynik czerwcowego referendum w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej przesądzi o ponownym otwarciu kazusu niepodległości.

ukpoliticspopolsku.pl | Mikołaj Szafrański
Na podstawie: Daily Record, Herald Scotland [1][2], STV, BBC

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!