Świąteczne tradycje na całym świecie

Święta większość z nas spędzi je na pewno celebrując polskie tradycje, niektórzy zaś wypróbują może angielskie zwyczaje. A czy wiecie, jak Święta Bożego Narodzenia wyglądają w innych zakątkach świata? Zajrzeliśmy dla Was do pięciu innych krajów na różnych kontynentach, by przybliżyć trochę ich tradycje. Wybieramy się w podróż. Gotowi?

UBEZPIECZENIA W SZKOCJI
UBEZPIECZENIA I KREDYTY

Oferta ubezpieczeniowa:

» Ubezpieczenia ochronne
– Na życie,
– Od chorób krytycznych,
– Od utraty dochodu,
– Medyczne

» Ubezpieczenia domu i majątku
– Wyposażenia
– Nieruchomości domowych

» Ubezpieczenia Firm
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracodawcy
– Od odpowiedzialności cywilnej dla pracowników
– Od błędu w sztuce

» Sporządzanie testamentów

» KREDYTY HIPOTECZNE

Jesteśmy ekspertami specjalizującymi się w kredytach hipotecznych. Przeprowadzamy przez cały proces kupna domu od złożenia aplikacji do odbioru kluczy. Sprawdzamy zdolność kredytową. Przedstawiamy najatrakcyjniejsze oferty na rynku. Załatwiamy wszelkie formalności. Oferujemy profesjonalną obsługę oraz niezależne doradztwo. Proponujemy kompleksową usługę w języku polskim. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego klienta. Więcej na temat czytaj tutaj!

ODSZKODOWANIA

Jedyna firma na rynku szkockim (mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji) oferująca wizyty domowe jak również auta zastępcze do 24h po wypadku. Operujemy na całym terenie Szkocji, mamy indywidualny kontakt z każdym klientem, który otrzymuje szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące przebiegu całego procesu ubiegania się o rekompensatę. Jesteśmy firmą zobowiązaną do kontaktu z klientem 7dni w tygodniu.

Oferujemy kompleksowy zakres usług takich jak: darmowa fizjoterapia, darmowe auta zastępcze, darmowe holowanie, monitorowane komisje lekarskie, opieka nad klientem podczas całego procesu ubiegania się o rekompensatę.

Mamy najwyższe odszkodowania w Szkocji (średnio o 40% wyższe odszkodowania w porównaniu do innych firm czy kancelarii), a także najbardziej atrakcyjną ofertę na rynku. Jesteśmy firmą własnościową obsługującą kilkuset klientów rocznie. Żaden z naszych klientów nigdy nie był niezadowolony.

Uwaga! Usługa dostępna na terenie Szkocji!

ZOBACZ TAKŻE!

WYPADEK DROGOWY

Jeżeli brałeś udział w wypadku drogowym i na skutek tego Twój stan zdrowia się pogorszył to masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Nie chodzi tutaj tylko o urazy typu złamana kończyna lub bardzo poważne obrażenia wewnętrzne. Żeby uzyskać odszkodowanie wystarczy odczuwać ból lub dyskomfort. Jeśli na skutek wypadku nie byłeś w stanie pracować, uległy zniszczeniu jakieś przedmioty lub poniosłeś inne straty jesteśmy w stanie odzyskać wszystko co do pensa. Jeżeli kolizja, w której brałeś udział zakończyła się szczęśliwie tylko uszkodzeniem samochodu nie jesteś skazany na swojego ubezpieczyciela i excess w wysokości kilkuset funtów. Jeśli zgłosisz się do naszej firmy naprawimy Twój samochód, a na czas naprawy otrzymasz samochód zastępczy. To wszystko bez czekania i angażowania Twojej firmy ubezpieczeniowej.

WYPADEK W PRACY

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku wypadku w pracy z powodu zaniedbań pracodawcy lub bezpośredniej winy jego lub współpracowników masz prawo ubiegać się o odszkodowanie. Należy pamiętać, że za zaniedbanie można uznać brak odzieży ochronnej, brak przeszkolenia pracownika lub źle czy też nie ergonomicznie przygotowane miejsce do pracy. Pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań aby praca, którą wykonuje dla niego pracownik mogła być wykonana w maksymalnie bezpiecznym środowisku i nie narażała pracownika na utratę zdrowia lub życia. Jeżeli na skutek wypadku nie jesteś w stanie pracować lub/oraz wymagasz opieki osób trzecich pracodawca powinien pokryć wszystkie koszty związane z Twoimi stratami oraz kosztami powrotu do zdrowia.

WYPADEK W MIEJSCU PUBLICZNYM

Właściciele sklepów, urzędy, zarządy dróg są odpowiedzialne za nasze bezpieczeństwo w miejscach publicznych, które pod nie podlegają. Niezależnie od tego czy kelner w restauracji oblał Cię wrzątkiem, skręciłeś kostkę w dziurze w chodniku czy przewróciłeś się na rozlanym oleju w sklepie pamiętaj o tym, że masz prawo do uzyskania odszkodowania. Warunkiem jednak jest to, że uszczerbek na zdrowiu nie został spowodowany nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności lub na skutek Twojej nieuwagi lub brawury.

ZATRUCIE NA WAKACJACH

Jeżeli organizator wczasów all inclusive nie zadbał o odpowiednią jakość jedzenia na skutek czego zatrułeś się, wymiotowałeś lub miałeś biegunkę masz prawo uzyskać odszkodowanie zdrowotne oraz zwrot kosztu wycieczki, wizyt lekarskich itp. Jeżeli znajdziesz się w takiej sytuacji pamiętaj aby poinformować o tym przedstawiciela biura podróży lub recepcję oraz sporządzić oficjalny raport. Jeżeli zauważysz zwierzęta lub ptaki w pobliżu jedzenia lub co gorsza owady na lub w jedzeniu zrób zdjęcia. Pomoże Ci to później w uzyskaniu ewentualnego odszkodowania.

NAPRAWY KREDYTOWE

Nasza firma, jako jedna z niewielu oferuje naszym klientom naprawy kredytowe. Zdajemy sobie sprawę, że nasi klienci mogą nie mieć czasu lub chęci czekać na dzień kiedy strona przeciwna wyśle pieniądze na naprawę samochodu. Żeby maksymalnie skrócić czas oczekiwania na naprawiony samochód oferujemy naszym klientom naprawy kredytowe. Jak to działa?

1. Instruujemy inżyniera, który sporządza raport uszkodzeń oraz wycenę.
2. Po akceptacji raportu zabieramy samochód do naszego serwisu i zaopatrujemy klienta w samochód zastępczy.
3. Naprawiamy samochód.
4. Zawozimy klientowi naprawiony, wypolerowany i umyty samochód i odbieramy samochód zastępczy.

Tak, to takie proste!

NO WIN – NO FEE

No win – no fee to pewnego rodzaju gwarancja. Jeżeli prawnikowi nie uda się uzyskać odszkodowania dla klienta nie pobiera od niego żadnej opłaty za prowadzenie sprawy. W sytuacji kiedy sprawa zakończy się pomyślnie i klient otrzyma odszkodowanie prawnik pobiera prowizję w wysokości 25% odszkodowania zdrowotnego. (Należy jednak pamiętać, że prawnik ma prawo wystąpić do klienta o zwrot całości kosztów postępowania jeżeli klient kłamał w celu uzyskania korzyści majątkowej, wypadku nie było lub wypadek był ustawiony. W takiej sytuacji należy również spodziewać się, że strona przeciwna wystąpi o zwrot poniesionych kosztów oraz skieruje sprawę o wyłudzenie do sądu.

Uwaga! Działamy na terenie Anglii

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ
BENEFITY

Świadczymy usługi m.in

» Wyrobienie National Insurance Number
» Tłumaczenia ustne i pisemne
» Tłumaczenia w terenie (urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale)
» Wypełnianie wniosków urzędowych – Otwieranie konta bankowego online oraz wizyty w banku
» Zakup ubezpieczenia samochodowego, wymiana prawa jazdy na brytyjskie
» Zakup samochodu, linii telefonicznej, komórki, łącza internetowego itp. oraz konsultacje z dostawcami.
» Opłaty rachunków
» Zakupy internetowe
» Zakup biletów na koncerty, przedstawienia, festiwale
» Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego – przydatna w podróży
» Zapisanie dziecka do szkoły i zdobycie kieszonkowego GBP 30 tygodniowo
» Zdobycie dofinansowania na opłatę kursu językowego GBP 200,
» Otworzenie własnej firmy
» Znalezienie i wynajem mieszkania
» Profesjonalne CV
» Zadzwonimy w Państwa imieniu w każdej sprawie
» Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków dla mniej zamożnych

Obywatelstwo i rezydentura brytyjska

Jeżeli zastanawiasz się czy warto starać się o brytyjskie obywatelstwo lub już zdecydowałeś, że chcesz zostać obywatelem Wielkiej Brytanii, pomożemy ci przebrnąć przez cały proces aplikacji. Udzielimy fachowej pomocy i porady, na każdym etapie starania się o obywatelstwo lub stalą rezydenturę brytyjską. Ocenimy twoje szanse na otrzymanie brytyjskiego paszportu na podstawie twojej indywidualnej sytuacji i pomożemy wybrać najkorzystniejsze rozwiązania.

Poprowadzimy cię i obsłużymy kompleksowo od chwili, kiedy zadasz sobie pytanie “czy mogę starać się o obywatelstwo brytyjskie”, poprzez pomoc w zapisaniu na kurs językowy, aż do momentu otrzymania brytyjskiego paszportu. Jeżeli jeszcze nie spełniasz kryteriów aby kwalifikować się do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie, a chciałbyś je otrzymać w przyszłości, podpowiemy ci, jak zwiększyć szanse na jego otrzymanie w przyszłości.

Obywatelstwo brytyjskie dla dziecka

Jeżeli zastanawiasz się, czy warto aby twoje dziecko miało brytyjskie obywatelstwo lub czy masz prawo do aplikowania o obywatelstwo brytyjskie dla swojego dziecka, możesz umówić się z naszym konsultantem na rozmowę, by omówić swoją sytuację i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Uwaga! Usługa dostępna jest na terenie całej Wielkiej Brytanii!

Jeśli jesteś zainteresowany wyślij do nas wiadomość!

WYŚLIJ WIADOMOŚĆ

Niemcy

Dwugodzinny lot z Wielkiej Brytanii zabiera nas do Niemiec. Święta Bożego Narodzenia nie różnią się tam znacznie od naszych rodzimych polskich zwyczajów, wszak wiele świątecznych tradycji przyszło do nas z Niemiec. I tak, Niemcy od pierwszego grudnia z niecierpliwością oczekują na Święta otwierając codziennie okienko adwentowego kalendarza. Za każdymi drzwiami kryje się czekoladka bądź piękny obrazek. Niemcy celebrują Adwent nie tylko poprzez kalendarz z łakociami, ale również przez wieniec z pięcioma świecami. Każdej grudniowej niedzieli zapalana jest kolejna świeca, ostatnia zaś w Pierwszy Dzień Świąt. Podobnie jak w Polsce, obdarowywanie się prezentami ma miejsce nie tylko w Boże Narodzenie, ale również 6 grudnia, w dniu kiedy my również obchodzimy Mikołajki. W wieczór poprzedzający przyjście Świętego Mikołaja, niemieckie dzieci także czyszczą buty, które następnie stawiają przy kominku. Grzecznym dzieciom Mikołaj przynosi łakocie, te mniej posłuszne zaś znajdą w butach rózgi. Choinka, to w kulturze niemieckiej bardzo ważny element Świąt Bożego Narodzenia symbolizujący Drzewo Życia w Ogrodzie Eden. To właśnie z Niemiec pochodzi tradycja wieszania ozdób świątecznych na choince. Podobnie jak w Polsce, drzewko ubiera się 24 grudnia, ale zazwyczaj robią to matki, kiedy dzieci są np. w kościele. Śpiewanie kolęd i opowiadanie historii narodzin Jezusa to kolejny zwyczaj, który Niemcy celebrują w dniu Wigilii. Jedną ze znaczących różnic między polską a niemiecką tradycją świąteczną jest kolacja wigilijna, a dokładnie, to co znajduje się na wigilijnym stole. I tak na niemieckim tisch gości pieczony świniak, kiełbasa, sałatka z makaronem, reisbrei – ryżowo-cynamonowy pudding oraz inne świąteczne specjały. Pierwszy Dzień Świąt stanowi kontynuację ucztowania – na stoły wjeżdża między innymi: pieczona gęś, Christollen (chleb z rodzynkami, orzechami i suszonymi owocami), Lebkuchen, czyli piernik oraz marcepan.

Meksyk

Z Zachodniej Europy przenosimy się do Południowej Ameryki, aby podejrzeć, jak tam wyglądają Święta Bożego Narodzenia. W Meksyku Gwiazdka od zawsze była okazją do radosnego świętowania. Wiele tradycji przejęto od Hiszpanów, którzy w XVI wieku podbili Meksyk, wiele zaś zostało zainspirowanych głęboką wiarą jego obywateli. Jednym z ważniejszych elementów meksykańskich Świąt są „Las Posadas” odtwarzające historię Maryi i Józefa, którzy szukali gospody, gdzie Matka Boża mogła urodzić Jezusa. W ramach tego zwyczaju, grupy osób chodzą od drzwi do drzwi poszukując miejsca dla Maryi i Józefa. Owi poszukiwacze przypominają nieco kolędników – również trzymają w rękach lampiony i śpiewają pieśni. Zazwyczaj niosą także szopkę. Kiedy już znajdą miejsce, gdzie Święta Rodzina może przenocować, rozpoczyna się wielka uczta złożona z wielu potraw. Dla dzieci jest oczywiście Piñata w kształcie gwiazdy, w której znajdują się zabawki, słodycze i owoce. Las Posadas świętowane jest przez dziewięć kolejnych nocy od 15 do 24 grudnia. Dzieci w Meksyku nie czekają na Świętego Mikołaja, gdyż prezenty przynoszą im Trzej Królowie. Kiedy polskie, czy niemieckie dzieci szorują buty 5 grudnia, ich południowo-amerykańscy rówieśnicy robią to miesiąc później i 6 stycznia Trzej Królowie wkładają do nich podarki. Meksykańska Pasterka to tzw. Noche Buena, zazwyczaj trwa między 18.00 a 20.00. Wierni z całymi rodzinami gromadzą się na mszy, po czym wracają do domów na kolację składającą się z tamales – potrawa z mięsa i mąki kukurydzianej, zawinięta w liść i gotowana na parze lub pieczona, ponadto na meksykańskich stołach w Wigilię króluje pieczony kurczak, pozole – zupa lub gulasz oraz inne tradycyjne potrawy.

Nigeria

Wracamy na wschód globu i trafiamy do zachodniej Afryki, a dokładnie do Nigerii, gdzie, tak jak w Niemczech, celebrowanie Świąt zaczyna się od pierwszego dnia Adwentu. Święta Bożego Narodzenia to okazja dla Nigeryjczyków, by włożyć swoje najlepsze ubrania a także robić zakupy. Dlatego też, 10 grudnia to dzień, w którym wszyscy idą do sklepów i kupują piękne ubrania. W Nigerii, okres świąteczny trwa dosyć długo, bo przez cały grudzień oraz pierwsze 10 dni stycznia. Zaś główne świętowanie trwa – tak jak w Polsce – trzy dni czyli 24-26 grudnia. Przedświąteczne wieczory Nigeryjczycy spędzają na imprezach klubowych, które następnie grzecznie opuszczają o 22 lub 23, aby udać się do pobliskiego kościoła na mszę. Wyjątek stanowi Pierwszy Dzień Świąt, kiedy wierni przychodzą do kościoła o 2 w nocy i świętują tam do rana. Co ciekawe, w okresie świątecznym miasta w Nigerii pustoszeją, gdyż większość mieszkańców jedzie na wieś do rodziny, by wspólnie celebrować Boże Narodzenie.

Japonia

Przenosimy się jeszcze dalej na wschód i trafiamy do Japonii, gdzie Święta Bożego Narodzenia obchodzone są zupełnie inaczej niż w krajach, które poprzednio odwiedziliśmy. Już pierwszy zaobserwowany zwyczaj zaskakuje, a mianowicie główną potrawą świąteczną jest kurczak z KFC. „Tradycja” ta została zapoczątkowana w 1974r. przez samą korporację, która w swojej kampanii reklamowej zachęcała do jedzenia ich kurczaków podczas Świąt. Cały zestaw składa się z kubełka kurczaka, ciasta składającego się z dwóch warstw, ozdobionego polewą i truskawkami oraz z szampana kosztuje aż 3336 jenów, czyli około 21 funtów. Panierowany kurczak na Święta stał się tak popularny, że sieć restauracji KFC umożliwiła swoim klientom na zamawianie zestawów nawet kilka miesięcy wcześniej, żeby oszczędzić im kilkugodzinnego stania w kolejkach. Co oprócz kurczaka jest na topie podczas Świąt? Miłość. Niektóre pary, Boże Narodzenie świętują dokładnie w sposób, jaki reszta świata obchodzi Walentynki – idą na kolację do dobrej restauracji i wymieniają się prezentami. Kolejnym zaskoczeniem w japońskiej tradycji jest fakt, iż w Japonii dni świąteczne nie są wolne od pracy. Japończycy to w głównej mierze buddyści, więc wszystkie zwyczaje związane z katolicyzmem nie istnieją, celebrowana jest jedynie komercyjna strona Świąt.

Australia

Po 9-godzinnym locie w kierunku południowym lądujemy w Australii. Święta Bożego Narodzenia na Antypodach przypadają w okresie letnim, zatem nie uraczymy tam śniegu, czy palących się kominków, chyba że na świątecznych kartkach. Letni, ciepły klimat wykorzystywany jest przez wiele rodzin, które zamiast gromadzić się przy domowym stole, świętują Boże Narodzenie na plaży. Świąteczny obiad jest bardzo podobny do angielskiego „roast dinner” z różnymi gatunkami pieczonych mięs i warzyw, jest też tradycyjny mince pie, tort Pawłowa, trifle – biszkopt z owocami i bitą śmietaną oraz Christmas pudding koniecznie z niespodzianką w środku – temu kto na nią trafi będzie sprzyjało szczęście. Kolejną ciekawą tradycją w Australii, zapoczątkowaną w 1937 roku w Melbourne jest wspólne śpiewanie kolęd przez tłum dziesiątek tysięcy ludzi zbierających się, by połączyć swe głosy przy ulubionych świątecznych pieśniach. Tego wieczoru w mieście pali się tyle świec ile jest śpiewających. Podczas gdy na innych kontynentach, Święty Mikołaj przyjeżdża saniami z zaprzęgiem reniferów, w Australii możemy zobaczyć go jeżdżącego na desce surfingowej lub motorówce ratowniczej. Może i do nas przypłynąłby jakąś łodzią lub na desce, gdybyśmy Boże Narodzenie obchodzili latem? Ale to już nie byłyby te same Święta.

Tekst | Sarah Ping oraz Ewa Erdmann

[fbcomments]

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DODAJ OGŁOSZENIE! BEZ REJESTRACJI!

[AWPCPCLASSIFIEDSUI]

POPULARNE TERAZ

/Autor

Jak otrzymać emeryturę z UE?

Kilka lat pracy w jednym państwie UE wystarczy, by otrzymać z niego emeryturę. Gwarantuje to unijna koordynacja systemów. Tylko w 2018 roku na podstawie przepisów unijnych i umów dwustronnych zawartych przez Polskę z niektórymi państwami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał miesięcznie blisko 184 tys. emerytur i rent.

INFORMACJE I BIZNES

/Autor

Brexit do końca października. Johnson stawia sprawę jasno

Brexit do końca października i raczej z umową z UE, ale z przygotowanym scenariuszem działania na wypadek jej braku - to główny punkt programu wyborczego Borisa Johnsona, faworyta do objęcia stanowiska szefa Partii Konserwatywnej. Były burmistrz Londynu, prezentujący się jako zwolennik twardego kursu przedstawił dziś swój program.

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!