Substancja Matka szatana zabiła w Brukseli 34 osoby. Terroryści zapowiadają mroczne dni w Europie!

Według eksperta ds. walki z terroryzmem w ataku przeprowadzonym w Brukseli użyto substancji potocznie znanej jako „Matka szatana”.

Duncan Gardham, ekspert ds. walki z terroryzmem twierdzi, iż w atakach na lotnisku i metrze terroryści użyli substancji TATP – „Matka szatana” – czyli nadtlenku acetonu, który można stworzyć ze składników ogólnodostępnych leków oraz nadtlenku wodoru.

Ponadto w ładunkach wybuchowych znajdowały się części metalowe. Lekarze zajmujący się rannymi podczas wczorajszych zamachów u części ofiar wykryli różnego rodzaju metalowe przedmioty, a u jednego z poszkodowanych zdjęcie rentgenowskie wykazało, że w jego klatce piersiowej utkwiła dużych rozmiarów śruba.

Prokurator potwierdził, że dzięki sygnałowi od taksówkarza, który wiózł zamachowców na lotnisko, przeszukano kryjówkę zamachowców. – Przeprowadzono tam rewizję, która umożliwiła ujawnienie 15 kg materiałów wybuchowych, 150 l acetonu, 30 l wody utlenione, walizki wypełnionej gwoździami i śrubami oraz materiałów przeznaczonych do wytworzenia materiałów wybuchowych – powiedział prokurator Van Leeuw.

W zamachach w Brukseli wzięły udział cztery osoby, ale nie wszyscy zginęli. Dwóch napastników nadal nie zostało rozpoznanych, dwie kolejne osoby to bracia Bakraoui, z których jeden wysadził się na lotnisku Zaventem, a drugi w metrze. Poszukiwany jest mężczyzna w kapeluszu.

Khalid i Brahim El Bakraoui

Khalid i Brahim El Bakraoui

Belgijska stacja telewizyjna VRT informuje, że liczba ofiar zamachów w Brukseli wzrosła do 34; 20 zginęło w metrze, a 14 – na lotnisku. Około 200 osób zostało rannych. Wśród poszkodowanych we wczorajszym zamachu ucierpiało trzech polskich obywateli – poinformowało MSZ, powołując się na dane polskich służb konsularnych. Poszkodowani Polacy są obecnie hospitalizowani.

Do przeprowadzenia wtorkowych zamachów w Brukseli, przyznało się dżihadystyczne Państwo Islamskie (IS). Organizacja terrorystyczna zapowiedziała jednocześnie, że przeprowadzi kolejne ataki twierdząc, że „to, co nadchodzi, będzie jeszcze gorsze”

We wcześniejszym wtorkowym komunikacie IS obiecało „sojuszowi krzyżowców wymierzonemu w Państwo Islamskie, że nadejdą dla nich mroczne dni, będące karą za agresję przeciwko Państwu Islamskiemu”. W nowszej wersji oświadczenia, wydanego po arabsku i francusku, IS zamieściło także zdjęcia rzekomo ukazujące bojowników organizacji w Syrii, którzy w ramach świętowania ataków w przeprowadzonych w belgijskiej stolicy rozdawali dzieciom cukierki – pisze Associated Press, powołując się na SITE.

OM | Open Magazyn.pl

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

/Autor

„Chcemy, żeby Polacy zostali”

Brytyjska wiceminister spraw wewnętrznych Caroline Nokes zaapelowała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, aby pozostali w kraju po wyjściu z Unii Europejskiej. Zapewniła, że rejestracja pobytu będzie 'tak prosta, jak to tylko możliwe'.

STYL I KULTURA