Studia w Wielkiej Brytanii bez zmian dla Polaków

Zasady studiowania na brytyjskich uczelniach dla unijnych studentów na razie pozostają bez zmian. Nie wiadomo jednak, co będzie za rok.

Wynik referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE nie spowoduje nagłych zmian warunków dla osób z krajów UE, które już studiują czy pracują na Wyspach – zapewnia szef resortu nauki Zjednoczonego Królestwa Jo Johnson. Wynik referendum nie wpłynie też na edukację studentów korzystających z programu Erasmus+.

Jednak brytyjskie uczelnie podkreślają, że gwarancje dotyczą jedynie przyszłego roku akademickiego. Studia jednak trwają dłużej. Nie wiadomo, czy opłaty dla polskich studentów nie wzrosną już za rok. Nie wiadomo również, czy pożyczki na opłaty czesnego, dotychczas przyznawane Europejczykom na korzystnych zasadach, będą dostępne również dla kolejnych roczników studentów z Unii – donosi Ewelina Krajczyńska z Polskiej Agencji Prasowej.

Jak najszybsze znalezienie odpowiedzi na te wątpliwości leży nie tylko w interesie studentów, ale i uczelni. Studenci zagraniczni stanowią średnio 15-20 proc. uczących się na brytyjskich uczelniach i spore źródło utrzymania.

Polscy eksperci liczą, że nasi studenci podzielą los np. studentów szwajcarskich, którzy – na nieco innych warunkach niż państwa członkowskie UE – mogą liczyć na finansową pomoc zarówno w zakresie pożyczek, jak i wysokości czesnego.

Źródło / Magazynpl.com

magazyn_pl-logo

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!