Studia o Polsce w Cambridge

Na prestiżowym brytyjskim Uniwersytecie Cambridge od 2014 r. działają Studia Polskie. Studia polskie na Uniwersytecie w Cambridge, jednej z najlepszych i najbardziej znanych uczelni na świecie, uruchomione zostały w 2014 r. 

Powstała w Cambridge katedra działa w ramach Wydziału Języków Nowożytnych i Średniowiecznych. Kieruje nią dr Stanley Bill, wychowany w Australii Brytyjczyk, komparatysta i znawca twórczości Czesława Miłosza. Obecnie prowadzona przez niego jednostka może pochwalić się prawie 70 studentami. Uczestnicy zajęć uczą się języka, poznają literaturę i sztukę oraz związane z Polską zagadnienia społeczne i polityczne. Organizowane przez katedrę wykłady, konferencje, pokazy filmów i spotkania autorskie przyciągają setki osób zainteresowanych polską kulturą. – Studia polskie na Cambridge mają trzy główne filary. Po pierwsze kształcenie brytyjskich studentów w zakresie historii i kultury polskiej, po drugie – badania naukowe na temat Polski i po trzecie program specjalnych wydarzeń dla szerszej publiczności – opisał w rozmowie z PAP dr Stanley Bill.

Rektor Uniwersytetu Cambridge (vice-chancellor) prof. Leszek Borysiewicz (Walijczyk polskiego pochodzenia) wyjaśnił, że studia nauki polskiej powstały dopiero przed rokiem (w 2014 r.) i już są najbardziej popularnym kursem na wydziale, na którym są prowadzone. „Jesteśmy zaskoczeni, jak bardzo są popularne te studia” – dodał rektor. Zaznaczył, że wśród studentów jest tylko jedna osoba, która ma polskie korzenie. Studentami są więc Brytyjczycy, którzy interesują się Polską.

Bezpieczeństwo finansowe studiów jest jednak zagwarantowane tylko do 2018 r. Aby poszerzyć formułę studiów i zapewnić stabilność finansową ośrodka, potrzebne jest utworzenie kapitału żelaznego w wysokości 3 milionów funtów, z którego finansowana będzie jego dalsza działalność. Dlatego Fundacja na rzecz Nauki Polskiej postanowiła zainicjować proces zbierania funduszy i zachęcać sponsorów z Polski i Wielkiej Brytanii do wsparcia tej inicjatywy.

Autor: Karolina Skalska

magazyn_pl-logo

NAPRAWA KOMPUTERÓW

Naprawa komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów z dojazdem do klienta!

TŁUMACZENIA W TERENIE

Tłumaczenia w terenie: landlord, urzędy, sądy, banki, szkoły, lekarze, szpitale, etc.

SPRAWY MIESZKANIOWE

Jeśli masz kłopot z landlordem, odzyskaniem depozytu oraz innymi problemami mieszkaniowymi, zadzwoń!

WYWÓZ ŚMIECI

Tani wywóz śmieci na terenie całego Londynu. Nasz kierowca pomaga przy załadunku. Ponadto oferujemy w pełni licencjonowane usługi.

TELEWIZJA SAT.

Szukasz sprawdzonego montera, który przeprowadzi instalację? Gwarantujemy Ci szybką realizację, przystępne ceny i najwyższą jakość usług.

SYSTEMY ALARMOWE

Systemy zabezpieczeń: CCTV, alarmowe, sygnalizacji pożaru i inne

PRZEPROWADZKI

Zamiast tracić czas wyszukując odpowiednią firmę, nie zwlekaj i zadzwoń do Nas!

OKNA I DRZWI

Sprzedaż i profesjonalny montaż okien, drzwi i rolet na terenie Szkocji

ELEKTRYKA

Masz problem z elektryką w domu? Zadzwoń!

HYDRAULIKA

Masz problem z hydrauliką w domu? Zadzwoń!

BENEFITY / POMOC

Wypełnianie wniosków i porady w uzyskaniu wszelkich benefitów i dodatków w Edynburgu.

TŁUMACZENIA

Tłumaczenia i projekty profesjonalnych CV i listów motywacyjnych, doradztwo zawodowe oraz tłumaczenia.

STRONY INTERNETOWE

Nowocześnie, profesjonalnie, szybko i po konkurencyjnych cenach strony internetowe. Zadzwoń!

FOTOGRAFIA

Planujesz ślub, chrzest, urodziny bądź inną ważną okazję rodzinną? Uwiecznij to na zdjęciach.

SPRZĄTANIE / DYWANY

Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Sprzątanie mieszkań, pranie dywanów, etc.

COACHING

Darmowa 30-minutowa konsultacja!

© Open Magazyn.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone. Całość jak i żadna część utworów na OPEN MAGAZYN.PL, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie bez zgody Redakcji. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne celem dochodzenia roszczeń finansowych.

REKLAMA

POPULARNE TERAZ

INFORMACJE I BIZNES

OPINIE I PUBLICYSTYKA

STYL I KULTURA

/Autor

Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w leczeniu nowotworów

Raka piersi co roku diagnozuje się u około 18 tys. Polek, z których 85 proc. udaje się wyleczyć. Dzięki nowoczesnym terapiom – obecnie nawet rak piersi z przerzutami może stać się chorobą przewlekłą. Podobnie jest w przypadku wielu innych typów nowotworów – choć liczba zachorowań rośnie, pojawiają się innowacyjne leki, które znacząco wydłużają życie chorych i poprawiają jego jakość.

Sharing is caring!